Domů     Až se tají dech! XY kaskadérských kousků, nad kterými zůstává rozum stát
Až se tají dech! XY kaskadérských kousků, nad kterými zůstává rozum stát
26.2.2025

Patnáct minut sedí na okraji kapsle a čeká na pokyn. Pak se narovná, symbolicky zasalutuje a následně se mění v letící těleso. Neohrožený Rakušan zažije několikaminutový pád a aby toho nebylo málo, rovnou překoná i rychlost zvuku!

V ledové vodě

Kdo: Matthew Webb

Kdy: 1875

Kaskadérský kousek: Přeplavání kanálu La Manche

Jeho alfou a omegou je plavání, ostatně to Matthew Webbovi (1848–1883) zařídí i slušné jmění. Zároveň ho ale připraví o to nejcennější co má – o život.

Pozor na medúzy

Pracuje jako námořník a posádku udivuje nevídanou fyzičkou. Vsadí se například, že dokáže plavat déle než novofundlandský pes jednoho z kolegů. Po hodině je hafan zcela vyřízený, Webb chce pokračovat.

V Suezském průplavu se zase ponoří k zaseknutému lodnímu šroubu a přeřeže lano. Zkraje roku 1872 ho rozruší zpráva o neúspěšném překonání kanálu La Manche. Přestěhuje se do Doveru, kde začne trénovat.

První pokus se odehrává 12. srpna 1875, to už má Webb za sebou nespočet vytrvalostních závodů. Tentokrát vyjde na prázdno, zradí ho totiž počasí. Do učebnic dějepisu se zapíše až 24. srpna téhož roku.

Krátce před jednou odpolední skočí ve speciálním oblečku do vody a vydává se na cestu. Společnost mu dělá jedna loď a dvě pramice, které mu občas podají občerstvení. Jsou mu oporou i ve chvíli, kdy se stane terčem medúzy. Lok brandy ale chmury zažene.

Trvá 21 hodin a 45 minut, než dorazí k francouzskému pobřeží. Urazí 63 kilometrů a mění se v národního hrdinu. Vydělá si tisíce liber a má pověst profesionálního plavce. Kvůli rozhazovačnému životu ale finance mizí, a tak se účastní dalších a dalších výzev.

V jedné dokonce uplave 119 kilometrů. Jinak tomu není ani po přestěhování do USA. Máchání ve studené vodě se podepisuje na Webbově zdraví, trpí tuberkulózou. V červnu 1883 se rozhodne k sebevražedné misi, chce přeplavat místo pod Niagarskými vodopády.

Neúspěšně. Tělo objeví až po čtyřech dnech.

Webb po úctyhodném výkonu doplave až do Francie.
Webb po úctyhodném výkonu doplave až do Francie.

Výš než letadla

Kdo: Felix Baumgartner 

Kdy: 2012

Kaskadérský kousek: Skok ze stratosféry

Pro někoho blázen, pro jiné zase dobrodruh a odvážlivec. Počínání Felixe Baumgartnera (*1969), který se spřáhne s firmou Red Bull sledují živě miliony diváků.

Trable na Taiwanu

Jako malý capart závistivě hledí na parašutisty. Brzo se mezi ně přidá a hlavně i překoná. Koncem 90. let minulého století skočí z Petronas Towers v Kuala Lumpur. Později se odrazí například ze sochy Ježíše Krista v Sao Paulu.

Ve vzduchu se cítí jako ryba ve vodě, což dokáže v roce 2003. Nechá se vynést do deseti kilometrové výšky a skočí. Díky speciálnímu karbonovému křídlu jako první přeletí bez technické pomoci kanál La Manche!

Občas to ale přežene, jako když se vloupá na Taiwanu do nedokončeného mrakodrapu. Kousek mu vynese zákaz vstupu do země. Od ledna 2010 už ale spolupracuje s Red Bullem na projektu Stratos. Inženýři chtějí pokořit rekord v nejdelším skoku historie.

Ruku k dílu přidává i Joe Kittinger (1928–2022), jenž v roce 1960 padá z 31 kilometrové výšky. Výzkum trvá dlouhé roky, až v lednu 2012 absolvuje první zkušební seskoky. Vše dopadne na výbornou, a tak se připravuje na Den D. Ten nastává 14. října téhož roku.

Cesta domů

Oblékne se do speciálního skafandru, jež zvládne extrémní teploty, a nastoupí do kapsle. Zařízení táhne héliový balón – stoupá 2,5 hodiny až do výšky 39 kilometrů. „Vracím se domů,“ pronese Baumgartner.

Volný pád trvá něco přes 4 minuty a překoná při něm rychlost zvuku – kdyby měl na sobě tachometr zastaví se na cifře 1350 kilometrů za hodinu! Dobrodruh se údajně několikrát pozvrací. O devět minut později už líbá zem.

Red Bull celá legrácky vyjde na 30 milionů dolarů, způsobí však pořádný mediální humbuk. Například jen na platformě YouTube sleduje živé vysílání 9 milionů lidí! Zpět na zem se vrátí i samotná kapsle, dopadne 70 kilometrů od Baumgartnera.

Baumgartner doplachtí až na zem a stává se z něj mezinárodní celebrita.
Baumgartner doplachtí až na zem a stává se z něj mezinárodní celebrita.

Adrenalinový renesanční člověk

Kdo: Travis Pastrana

Kdy: 2018

Kaskadérský kousek: Dvojité salto vzad na motorce

Málokterý sportovec dokáže protnout profesionální kariéru s tou kaskadérskou. Jedním ze šťastlivců je právě Travis Pastrana (*1983).

Pocta vzoru

Ostruhy získává v motokrosu, už jako čtrnáctiletý vyhrává mistrovství světa ve freestylové disciplíně. S motorkou umí ve vzduchu dělat skutečně psí kusy. Nesmazatelnou stopu zanechá na akci X Games, kde si dávají dostaveníčko extrémní sportovci.

Sbírá zlaté medaile, ale ne vždy to vyjde. Pastrana si pravidelně láme kosti v těle. V roce 2006 se zapíše nejen do historie, ale také i do Guinessovy knihy rekordů. Jako první člověk na světě zvládne na motorce dvojitý backflip (salto vzad).

Nedá si pokoj a o dvanáct měsíců později radostně mává na kameru, napije se a vyskočí z letadla. Vzduchem letí jen v kalhotách, až po pár metrů ho chytá kolega s padákem. Pastrana následně zkouší rallye a závody Nascar.

Zároveň přemýšlí, jak uctít milovaného Knievela. „Překonám jeho rekordy,“ řekne si a 8. července 2018 předvede bláznivou show.

Nejdříve na motorce proplachtí nad 52 auty, poté zdolá 16 autobusů vedle sebe a závěr patří skoku přes legendární fontánu hotelu Ceasar´s Palace v Las Vegas. Zvládne to bez ztráty kytičky.

Poslední dobou Pastrana častěji usedá za volant automobilu.
Poslední dobou Pastrana častěji usedá za volant automobilu.
Zdroje informací: Wikipedia, Britannica, BBC
Foto: 1 (Luc Viatour / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0), 2 (Velvet / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0), 3 (Robb / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0), 4 (350z33 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Zajímavosti
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Zajímavosti
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
Zajímavosti
Sladký lék: Kouzlu čokolády podléhali dobrodruzi, básníci i královské milenky
Jestli si bez čokolády nemůžete představit život, při diskusi s jejími odpůrci můžete argumentovat, že jde o lék. Opravdu je to tak. Léčivé účinky čokolády znali už Mayové a Aztékové, kteří je vypozorovali při dlouhodobé konzumaci nápoje. Čokoládu považovali hlavně za afrodiziakum. Její chuti z Evropanů podlehl například toskánský vévoda Cosimo III. de Medici (1642–1723) italský diplomat […]
Zajímavosti
Chcete sbírat bylinky? Měli byste znát několik základních zásad
Nasbírat si bylinky je lákavé. Pokud se do toho chcete letos pustit a vyzkoušet na vlastní kůži nějakou přírodní medicínu, ještě, než propukne jaro, naučte se pár základních zásad. Jakmile přijde sezóna bylinek, budou se vám hodit. Když se rozhodnete, že vyrazíte na bylinky do přírody nesmíte zapomenout na základní pravidla, aby váš sběr byl […]
reklama
zajímavosti
Ve jménu břečťanu: Jaká je historie Ivy League?
Jindy ospalý kampus je na nohou. Všude jsou patrné vlaječky, kde velkými písmeny stojí název školy. Studenti si zase malují tváře, aby svoje spolužáky podpořili. Za pár chvil totiž odstartuje utkání s Harvardem. Několik amerických prezidentů, zakladatelé velkých firem či herci nebo úspěšní podnikatelé. Všichni úspěšně absolvují alespoň jednu univerzitu, která náleží do Břečťanové ligy, neboli […]
Jak státy přišly ke svému jménu: Země medu a králíků!
Co je na jménech zemí vlastně tak zajímavého? Vypráví nám mnoho detailů z historie onoho kousku světa! Ať už odkazují na slavné osobnosti, připomínají dávno zaniklé tradice či nás na první pohled tak trochu klamou… Odkud slunce vychází? země: JAPONSKO Nenechme se zmást, Japonsko nejvýchodnějším místem na planetě není! Proč ho tedy všichni znají jako […]
Mohla se oblíbená čokoláda stát jedem?
Obliba čokolády jako nápoje v Evropě v minulosti stoupala pomalu. Ovšem nakonec ji vyšší vrstvy vzaly za svoji. Přesto to čokoláda neměla jednoduché. Dokonce šlo o dokonalý nápoj vhodný k tomu, aby se do něj dala namíchat dávka jedu. Anglický král Karel II. Stuart (1630–1685) si pořídí spoustu milenek. Sexuálním hrátkám se věnuje i před svou smrtí. […]
Proč se nám zdá, že nás někdo sleduje, i když to není pravda?
Horory nebo napínavé knihy v nás vzbuzují příjemný pocit strachu, pokud jsme v bezpečí domova. Ale co když i tam najednou máme dojem, že nejsme sami? Anebo když nás na ulici přepadne pocit, že se na nás někdo upřeně dívá a po rozhlédnutí kolem zjistíme, že to tak není? Nebojte se, je to dost běžná […]
reklama
věda a technika
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz