Jen v jihovýchodní Asii, kde se nacházejí největší pěstitelé palmy olejné, se za posledních deset let ztrojnásobila produkce této plodiny.
Palmový olej se používá v krémech, šamponech, zubních pastách, biopalivech, sušenkách, sladkostech či třeba smažených brambůrcích. Proč tomu tak je? Odpověď je jednoduchá. Palmový olej je totiž velmi levná surovina.
Když méně znamená více
Abyste získali stejné množství oleje z jiné plodiny, museli byste obdělat násobně více zemědělské půdy. Výnos palmy olejné na hektar půdy je cca 3,6 tun, sója má 0,8 tuny a řepka jen 0,3 tuny.
Pěstování palem má tak mnohem nižší náklady a olej z nich je také trvanlivější než živočišné tuky. Všechno tedy hraje zisku do karet. Zvlášť když palmový olej je obtížné něčím nahradit.
Živočišné tuky nejsou pro potravinářskou výrobu dost trvanlivé a ztužené rostlinné oleje byly zakázány kvůli tomu, že jsou výrazně nezdravé.
Pole místo pralesa
Poptávka po této surovině ale ničivě zasáhla cenné přírodní oblasti naší planety. Palma olejnice guinejská původem z Afriky dnes doslova zaplavila Indonésii a Malajsii.
V roce 1985 měly palmové plantáže jen 1500 km čtverečních, o 30 let později už je to stonásobek. Víc než polovina palmových hájů přitom vznikla na místě původních deštných pralesů.
Farmáři v roli žhářů
Proměnit neprostupnou džungli v palmový háj ale není nic jednoduchého a indonéští pěstitelé si proto pomáhají jeho plošným vypalováním.
Samotné ničení pralesa je dost vážným jevem, protože mizí místa s nejrozmanitějšími druhy rostlin i živočichů, po kterých zůstávají dlouhé pásy pustiny. Loni se navíc vypalování v Indonésii vymklo kontrole a spustilo ekologickou katastrofu nevídaných rozměrů.
Oheň pohltil tisíce hektarů lesa a denně vyprodukoval tolik kouře jako celé Spojené státy.
Jak to zastavit?
Dá se tomu všemu nějak zabránit? Je možnost, že by byl palmový olej nahrazen jinou surovinou? V současnosti jen těžko. Jiné druhy olejů se dají použít například na smažení či jako příměsi do biopaliv.
Při výrobě potravin je ale nahrazení palmového oleje obtížnější. Žádná surovina přitom nemá tolik ekonomických a praktických výhod najednou jako právě tato.
Díky tomu, že výrobci potravin musejí uvádět, jaký druh oleje použili, můžete se rozhodnout tyto výrobky nekupovat. Šíření palmových plantáží ale půjde brzdit jen těžko.