Skip to content

Ovlivňuje sport barva dresů?

Na první pohled by se mohlo zdát, že sportovcům může být úplně jedno, v jaké barvě svého dresu nastoupí k závodu. O výsledcích přece rozhoduje kondice, technika, vůle, štěstí a v těch temnějších případech třeba doping.

A přece, němečtí psychologové přicházejí s tvrzením, že na barvě dresu záleží.

02
Český fotbalový tým v červených dresech

Taekwondo je korejské bojové umění, které se je od roku 2000 zařazeno i do řádného olympijského programu. Tento sport si ke svému výzkumu vybrali psychologové Norbert Hagemann, Bernd Strauss a Jan Leissing z Vestfálské Vilémovy univerzity v německém Münsteru.

Na vrcholných soutěžích v taekwondu proti sobě nastupují borci v červeném a modrém rozlišení. Vědci se soustředili na postoje rozhodčích k jednotlivým závodníkům. A došli k překvapivému zjištění – závodníci v červeném mají u sudích větší sympatie než ostatní.

HKO World Junior Canada Slovakia 20150104
Kanaďané se radují. Pomohla jim červená barva dresů?

Při svém bádání vědci předložili dvaačtyřiceti rozhodčím dvě sady videonahrávek soupeřů v modrém a červeném dresu. Sady byly identické až na jeden detail – v jedné z nich byla digitálně přehozena barva dresů.

Tak se stalo, že zatímco po zhlédnutí jednoho záznamu sudí přiřkli vítězství jednomu borci, poté, co se podívali znovu na totéž utkání, za vítěze prohlásili druhého. Stačilo mít na sobě jen červený dres.

Vědci konstatovali, že červeně odění sportovci získávali až o 13 procent lepší hodnocení než ti, kteří navlékli modrý dres. A to i v těch případech, že rozhodčí sledovali jen elektronicky přebarveného závodníka.

04
Možná správná volba dresů pomůže českému výběru k úspěchu na probíhajícím MS v hokeji.

O tom, že červená barva přináší sportovcům štěstí, jsou přesvědčeni i vědci z britské Durhamské univerzity. Ti zkoumali čtyři bojové sporty a zároveň se zaměřili i na fotbalové výsledky. Z údajů, které získali, údajně vyplynulo, že úspěšnější byli vždy sportovci nebo hráči oblečení v červených dresech.

Odborníci si přitom vybírali soutěžící podobných kvalit, tak aby zápas neměl předem jasného favorita.

Foto: citynews, sportmafia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …