Výčet sovětských diplomatických akcí vůči Československu z dob reálného socialismu patří k velmi dlouhým seznamům. Jedna z příhod rozhodně nepatří k úsměvným. Stala se krátce před únorovým pučem a její pozadí dodnes není osvětleno…
Dne 19. února 1948 přistává na pražském ruzyňském letišti Valerian Alexandrovič Zorin (1902–1986), náměstek ministra zahraničí SSSR. Oficiální důvod jeho návštěvy zní, že Zorin má zkontrolovat, zda dodávky obilí ze Sovětského svazu do Československa probíhají podle plánu.
Schůzka s ministry
Tomuto tvrzení ale prakticky nikdo znalý politických věci nevěří ani slovo. Dodnes ovšem není přesně jasné, jak Zorin zasáhl do tehdejší probíhající vládní krize. Detaily jeho návštěvy totiž nejsou nikde přesně popsané.
Jisté ale je, že se sešel s ministrem zahraničí Janem Masarykem (1886–1948) a ministrem výživy Václavem Majerem (1904–1972).
Zničující účinky
Pro Sověty bylo velice důležité, aby nepodala demisi více než polovina ministrů československé vlády. Proto se Zorin snažil významně ovlivnit jednání Masaryka a také Majera – jeho prostřednictvím zároveň účinně působit na sociální demokraty.
Současný český historik Igor Lukeš poznamenává, že jeho přílet měl „stejný účinek, jako kdyby za Prahou přistála sovětská výsadková divize“.