Skip to content
reklama

Ostrov Svaté Marie: Je tu jediný pirátský hřbitov na světě?

blank

V roce 1685 je Adam Baldridge na Jamajce, ráji pirátů, stíhán za vraždu. Uprchne proto z ostrova a hledá nové útočiště. Blízko Madagaskaru jeho loď narazí na ostrov Svaté Marie. Baldridge ihned pozná ideální místo pro pirátské výpady a usadí se tu.

Ostrov, 60 kilometrů dlouhý a 10 kilometrů široký, má pro piráty skutečně skvělou polohu. Leží nedaleko námořních cest, kudy se vracejí lodě z Východní Indie do Evropy a zastavují se na Madagaskaru, aby doplnily zásoby.

Jejich podpalubí je plné pokladů a vzácného orientálního zboží. Na Svaté Marii (místní název zní Nosy Boraha) je také mnoho zátok a zálivů, chráněných před bouřemi, ideálních úkryty.

d
Slavný pirát Kapitán Kidd na ostrově Svaté Marie také pobýval.

Hromadění pokladů

Během následujícího roku má už Baldridge jako vůdce pirátů plně pod kontrolou úžinu mezi ostrovem Svaté Marie a daleko větším Madagaskarem, vzdáleném necelých 50 kilometrů. Z opevněné bašty na kopci, kde hlídá uloupené poklady, má perfektní výhled na přístav.

Tady ho hned tak nic nepřekvapí. Piráti si podmaní původní obyvatele a donutí náčelníky, aby jim jako prostředníkům mezi válčícími kmeny bohatě platili.

01
Vyrytá lebka a hnáty na náhrobku jsou výmluvné.

Osudová chyba

Během 90. let 17. století se Baldrigova pevnost stane oblíbeným útočištěm pirátů, kteří operují ve Středozemním moři. Baldridge jim za tučný peníz poskytuje ubytování a zásoby pro jejich výpravy. Mnoho pirátů se ožení s domorodkami, zakládají rodiny a pirátské osídlení se rozrůstá.

Baldridge tu žije v nevídaném luxusu. Pak se proti němu srotí kmeny, jejichž lidi chce prodat do otroctví a musí uprchnout.

Lemurbaby / wiki
Hroby obklopují usychající palmy.

Slavní piráti

Nicméně pirátské osídlení na Svaté Marii se rozrůstá dál. Na konci 17. a počátku 18. století tu žije v dobách největší slávy pirátského řemesla na 1000 pirátů, i když někteří jen přechodně. Mezi nimi jsou legendy jako William „Kapitán“ Kidd (?1645 – 1701), skotský bukanýr i neméně proslulí piráti jako Angličané Thomas Tew (?-1695), Robert Culliford (1666-?), původně přítel Kidda a Henry Every (1659 – po 1696) nebo Francouz Olivier Levasseur (1688 – 1730).

The cemetery of past pirates at Île Ste-Marie (St. Mary's Island)
Často jsou už náhrobní kameny dávno skácené na zem.

Zašlé náhrobní kameny

Zakládají nové rodiny a tak je nejvyšší čas určit místo pro důstojný odpočinek. Pirátský hřbitov, s největší pravděpodobností první a jediný na světě, stojí od počátku 18. století na zeleném vršku ostrova Svaté Marie, odkud mohou nebožtíci symbolicky shlížet na milované moře.

Hřbitov tu stojí dodnes, zarostlý vysokou travou ve stínu zakrslých palem. Náhrobní kameny na asi 30 zachovalých hrobech jsou již hodně zašlé.

Foto: SHUTTERSTOCK, WIKIMEDIA
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články