„Doma žádný klid, pořád myslím na to setkání a ve dne v noci před sebou vidím obraz císaře s jeho úsměvem! Mám zase jít do Schönbrunnu? Stokrát jsem si řekla ne! A stejně často ano! A šla jsem,“ zmítá se Anna ve svých citech.
František Josef I. (1830–1916) se odváží Annu Nahowskou (1860 – 1931)ji políbit. V roce 1878, kdy se Anna přestěhuje blíž k Schönbrunnu, už nezůstane jenom u líbání.
„Řekla jsem mu, že by bylo snadné navštíviti mě v Hetzendorfu, ale on byl rozhodně proti a já už jsem o tom dál nemluvila.“ Dodává však:
„Letos poprvé zůstal v Schönnbrunnu i na podzim, a to kvůli mně…“ Zdůrazní mu, „že by nehrozilo žádné nebezpečí, že ho někdo uvidí…“ Císař přijde. Později se objevují i nedoložené spekulace, že mohl být otcem Anniny dcery Heleny (1885 – 1976).
Anna ale uvidí císaře s herečkou Kateřinou Schrattovou (1853 – 1940) a 27. dubna 1888 ztropí žárlivou scénu.
„Možná jste se v Schönnbrunnu sešel se Schrattovou a zároveň navštívil mě a myslíte si, že to jde při jednom,“ vyčte mu rozčileně, ale přesto se ještě několikrát setkají.
14. března 1889 přichází Anna na předvolání Fridricha, svobodného pána von Mayra, generálního ředitele nejvyšších soukromých a rodinných fondů Habsburků, do Hofburgu. Za mlčení o vztahu, který trval více než 13 let (1875–1889) jí Mayr vyplatí peníze.
„Tímto potvrzuji, že jsem dnešního dne obdržela od Jeho Veličenstva císaře jako dar 200 000 zlatých. Dále přísahám, že o setkání s jeho Veličenstvem budu vždycky mlčet,“ podepisuje Anna prohlášení.
Rozptýlení jménem Schrattová
Vídeňskou herečku Schrattovou svému manželovi dohodí sama Sissi. Jejich vztah je dávno v troskách, sama dobře ví, že není správnou ženou pro roli císařovny. Kateřina se oficiálně stává Alžbětinou přítelkyní.
Sissi už ke dvoru nepoutá vůbec nic, Františkovi nechává volnost a románek podporuje, jak potvrzuje i císařův dopis Kateřině z listopadu 1887. Popisuje, jak v paláci v maďarském Gödöllö jedl se Sissi a dcerou Marií Valérií.
Alžběta přichystala skleničky na šampaňské. „Císařovna mi vysvětlila, že objednala šampaňské proto, abychom mohli připít na vaše zdraví, což se také nejsrdečnějším způsobem stalo. Bylo to zdařilé a pěkné překvapení.“ Kateřina totiž slavila svátek.
Platí dluhy v kasinu
Dobrosrdečné herečce se daří bavit o 23 let staršího muže historkami ze společnosti. Každé ráno k ní císař zajde na druhou snídani (sám jí už v 5 hodin ráno), v poledne podnikají dlouhé procházky v zahradě schönbrunnského parku. Své milence nic neodmítne a stanoví jí roční apanáž 30 tisíc zlatých.
Neustále Kateřinu zahrnuje dárky, v době masopustu jí každoročně přispívá na šaty: „Nesmíte dělat dluhy, a proto bych Vám byl zavázán co nejvřelejšími díky, kdybyste vlídně přijala přiložený malý příspěvek k nákladům na své toalety.
Považuji vás za vynikající a talentovanou ženu, ale o vašem finančnickém nadání ještě nejsem zcela přesvědčen,“ píše jí 17. února 1887. Má pravdu, herečka je vášnivou hráčkou a útrata v kasinech by ji přivedla na mizinu.
Existuje důkaz o tajném sňatku?
U Kateřiny našel všechno, co marně hledal u sebestředné Sissi: pochopení, pohodu, rozptýlení i starost o jeho zdraví.
Rakouský novinář Georg Markus, který léta pátral po dopisech Schrattové císaři, se domnívá, že někdy v letech 1909 – 1916 se František s Kateřinou tajně vzali.
V důkazech se opírá o svědectví páru Otty Wagnera a Edeltraut Dobruckové, který se v červnu 1934 tajně bere ve vídeňské kapli svatého Ondřeje.
Nevěsta, ženich i svědek August Maria Knoll potom tvrdili, že když nahlédli do oddací matriky, předchozí zápis prý obsahoval záznam o císařově svatbě!
Matrika už neexistuje, v roce 1938 vídeňské arcibiskupství většinu tajných dokumentů zničilo z obavy, že by je zveřejnilo německé gestapo. Jakýkoli přímý důkaz chybí…