Země galského kohouta, tak se často říká Francii. Proč? Latinské slovo gallus znamená kohout, ale také Gal, tedy obyvatel Galie.
Za vším prý stojí Vercingetorix (asi 82–46 př. n. l.), vůdce galského kmene Arvernů, který sjednotil Galy, aby si vybojovali nezávislost na Římské republice.
Caesar odtáhl
Povstal proti Juliu Caesarovi (100–44 př. n. l.), kterému jako dar poslal kohouta. Měl symbolizovat agresivitu, bojovnost, odvahu i hrdost. Caesar mu prý opeřence na oplátku během obléhání Gergovie v roce 52 př. n.
l., galského sídla, připravil na víně. Mělo jít o posměšné gesto, že půjde o jeho poslední večeři. To se mu ale moc nevyplatilo. Nakonec totiž Vercingetorix uštědřil Caesarovi lekci a ten musel se stejným počtem svých vojáků od Gergovie neslavně odtáhnout.
Hesla revoluce
Dalším symbolem Francie je Marianne, alegorické ztělesnění Francouzské republiky. Žena s frygickou čapkou má znázorňovat tři hesla Velké francouzské revoluce, a to Svobodu, Rovnost, Bratrství.
Ženský symbol vychází z antiky, čapka na soše znázorňuje pařížský lid, její další atributy jako koruna vládu, rozlomená pouta svobodu, trojúhelník rovnost a překřížené ruce bratrství.