Domů     Postrach mongolských plání
Postrach mongolských plání
16.8.2022

Jakmile se v písku pouště Gobi cosi zavlní, pastevcům tuhne krev v žilách. Pověst o písečném červu, který dostal název olgoj chorchoj, je totiž stále děsivě živá. Po netvorovi pátrá mnoho výprav, avšak bez výsledku. Místní lidé se ho ale přesto obávají jako čert kříže…

Je horké poledne a unavený mongolský pastevec si chce po jídle na chvíli odpočinout v jurtě. Chladivý stín si však neužívá příliš dlouho. V písku na zemi si totiž všimne něčeho, čeho se bojí už odmalička.

Není nejmenších pochyb, že je to skutečně olgoj chorchoj, písečný červ. Vědom si, že je v nebezpečí, přiklopí pastevec bleskurychle tvora ocelovým kotlíkem na čaj a vyhodí ho ven před stan. Pohled mu pak padne na nádobu, kterou stále drží v ruce.

Leknutím ji upustí. Kov po doteku červa celý zežloutl a na několika místech jej zvíře dokonce rozleptalo, a to vše během doteku, jenž trval jen pár vteřin. Vyděšený muž pohlédne ven. Po červovi už není ani vidu, ani slechu. Jen v písku zůstává vyrytá široká stopa mizející v dáli…

Pověst stará jako lidstvo samo

Kdy se příběh o hrozivém červu objeví poprvé, není známo. Jisté ale je, že se v mongolském folkloru předává z generace na generaci, až kam paměť sahá.

Mongolové jsou o existenci olgoje chorchoje skálopevně přesvědčeni a mnozí se navíc domnívají, že nejde o obyčejné zvíře, ale nadpřirozenou bytost, disponující obzvlášť hrozivou mocí. Jeho jméno tak pro jistotu ani nevyslovují, aby jej nepřivolali.

Ti, kteří jej již spatřili, se shodují na tom, jak děsivý tvor to je. A přestože jeho existence není nijak podložená, výpovědi svědků jsou překvapivě prakticky totožné, což je u případů mýtických tvorů poměrně výjimečně.

Vyprahlá poušť Gobi je stále ještě neprozkoumaná. FOTO: Junming / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Vyprahlá poušť Gobi je stále ještě neprozkoumaná. FOTO: Junming / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Oživlé tlusté střevo

Olgoj chorchoj podle místních vypadá obzvláště odpudivě. Je prý podobný přerostlé žížale, případně tlustému střevu, naplněnému krví. Jeho délka se pohybuje v rozmezí od půl metru do jednoho a půl metru. Je velmi útočný a dokáže bez potíží zabít člověka.

Když na to dojde, z růžové změní jeho tělo barvu na temně rudou, přední část červa se vztyčí a ještě více ztmavne. Potkat ho je možné pouze v červnu a červenci, což jsou v poušti nejteplejší měsíce. Poté se zahrabe do písku nebo zaleze do díry, kterou najde.

Pohybuje se nikoli dopředu, jak jsme zvyklí u podobných zvířat, ale jeho koulivý pohyb do strany připomíná zametání a zanechává za sebou charakteristické široké stopy v písku.

Zabíjí pomocí výboje

Jakým způsobem písečný červ útočí, není úplně zřejmé, v zásadě však existují dvě teorie. Podle první z nich vytváří olgoj chorchoj ve svém těle elektrický proud, jenž se kumuluje, až nakonec dojde k výboji.

Ten dokáže netvor nasměrovat na svou oběť, kterou tak v jediném okamžiku usmrtí. Podle druhé teorie se uvnitř jeho těla vyskytuje zvláštní měchýř, jenž se postupně plní silně toxickými šťávami. Ty červ vytváří ze složek potravy.

V případě, že se rozhodne zaútočit, se měchýř rychle smrští a obrovskou rychlostí vystříkne svůj obsah na oběť. Jed je dostatečně silný na to, aby zabil dospělého člověka. Smrt  v bolestech nastává po několika sekundách od chvíle, kdy se šťáva dotkne pokožky.

Pokud by to byla pravda, nebylo by nijak překvapivé, kdyby jed dokázal leptat i kovy, jak někteří pastevci vyprávějí.

Neviditelný červ

Ačkoli mnoho Mongolů by přísahalo, že se s podivným a hrůzostrašným červem setkali a vyvázli živí, vědci je zatím spíše toho názoru, že se jedná jen o povídačky. Kromě pastevců totiž červa nikdy nikdo neviděl.

Nepodařilo se jej ani vyfotografovat, natočit či ulovit. I přesto zoologové připouštějí, že by pověst mohla mít reálný základ.

Pasáci dobytka, žijící v poušti, totiž nepatří zrovna mezi nejvzdělanější, a tak by snadno mohli nepříliš známé zvíře zaměnit právě za netvora z lidové báchorky. Vědci mají za to, že by se mohlo jednat kupříkladu o některého živočicha z čeledi scinkovitých.

Jeden z nich, scink uťatý, žijící převážně v Austrálii, má totiž končetiny jen stěží rozeznatelné od zbytku těla. Kdyby se podobné zvíře vyskytovalo v poušti, mohl by jej vystrašený člověk považovat za červa.

Může být oním tajemným tvorem scink uťatý? FOTO: Cygnis insignis / Creative Commons / volné dílo
Může být oním tajemným tvorem scink uťatý? FOTO: Cygnis insignis / Creative Commons / volné dílo

Česká pátrací výprava

Olgoj chorchoj fascinuje nejen zoology, ale také různé nadšence a milovníky záhad. Do Mongolska se vypraví několik expedic, žádná však neuspěje.

V roce 1990 se po stopách pouštního červa vydá také skupinka Čechů, vedená záhadologem Ivem Mackerlem (1942–2013). Odvážlivec s sebou vezme fotografa a také lékaře a doufá, že to bude právě on, kdo záhadě přijde na kloub.

Zpočátku to vypadá, jako by o červu v Mongolsku nikdo nic nevěděl. Poté se však tým vydá na venkov a tam se konečně dozvídá informace potřebné k pátrání.

Požírač psychotropních bylin

V jedné malé vesničce v poušti Gobi se Mackerle od místních dozví, že před pár lety zde olgoj chorchoj skutečně zaútočil. Vlezl do stanu, kde si hrálo malé dítě. To na červa nedopatřením sáhlo, což ho stálo život.

Když se predátora vydali zarmoucení rodiče hledat, aby jej zabili, přišli o život také oni. Této historce se expedice zdráhá věřit.

Domorodci jim ale prozradí, že červ se často vyskytuje tam, kde roste podivná bylina gojo (Cynomorium songaricum), která vypadá jako doutník a podle všeho obsahuje nějakou dosud neznámou drogu, jež je ve vyšších dávkách smrtelně jedovatá. Možná že právě tu by mohl olgoj chorchoj využívat pro tvorbu toxických šťáv.

Na červa s dynamitem

Expedice má jasný cíl – vyfotografovat olgoje chorchoje, aby věda konečně dostala potřebný důkaz, že skutečně existuje. Čekat, až se tvor náhodně objeví, ale Mackerle nechce. Rozhodne se jej proto vypudit.

Se svým týmem v místech, kde očekává jeho výskyt, nastraží fotopasti. Poté do písku v celém území rozmístí nálože. Ty svými otřesy spolehlivě plaší veškeré živé tvory, které v daném místě pobývají. Kromě písečného červa.

Neukáže se ani po několika dnech výbuchů. K aktivitě jej neprobudí ani elektromagnetické pole. Výprava však objeví něco jiného, osamělou a starou jurtu. Muž, který ji obývá, je místním šamanem.

Nebezpečí z pekel

Když se badatelé starce zeptají na písečného červa, objeví se mu ve tváři zachmuřený výraz. Zcela vážně Mackerleho varuje, aby svého pátrání zanechal: „To, co hledáte, není tvor z masa a kostí, ale zlá a temná síla.

Neprovokujte ji, abyste na sebe nepřivolali zlou kletbu,“ řekne jim. Muži mu to zpočátku nechtějí věřit, šaman ale dále naléhá. „Je to střevo naplněné teplou krví,“ prohlásí a po těch slovech se členům expedice udělá nevolno.

Rozhodnou se, že si raději odpočinou ve stanu. Příštího rána se probudí a je jim ještě hůře než předtím. Kromě toho má Ivo Mackerle po celém těle množství krvavých podlitin, které tvarem připomínají písečného červa.

Protože se jejich zdravotní stav nelepší ani po několika dnech, nakonec se s nelibostí rozhodnou expedici ukončit.

Ivan Mackerle tajemného červa až do konce svého života nenalezl. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Ivan Mackerle tajemného červa až do konce svého života nenalezl. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Stav změněného vědomí

Záhada tak zůstává nevyřešena. Ivo Mackerle ale dojde k závěru, že na šamanových slovech může být mnoho pravdy.

Poušť je jednotvárné prostředí, kde lidský mozek nemá dostatek stimulů, a tak se člověk může dostat do jakéhosi stavu změněného vědomí, ve kterém má halucinace. Mohly by legendy o olgoji chorchoji stát za nimi?

Měli však halucinace všichni pastevci, kteří se s olgojem chorchojem měli setkat? Ačkoli Mackerle touží přijít tajemství na kloub, nepodaří se mu to. Do konce života se mu již příležitost vydat se do pouště Gobi nenaskytne…

Foto: Pieter0024 / Creative Commons / CC BY-SA 1.0, Junming / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Cygnis insignis / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
Záhady a tajemství
Paldiski: Přístav, jehož jméno se nesmělo ani vyslovit!
V místech, kde se potkává Finský záliv s Baltským mořem se nachází přístavní město Paldiski – statutární centrum kraje Harjumaa v Estonsku. Nyní je to klidné, ba trochu ospalé sídlo. Není tomu tak dlouho, co zde existovala supertajná námořní základna. Jméno města nebylo radno ani vyslovit. Vše bylo v takovém režimu utajení, že Paldiski prý […]
Záhady a tajemství
Salemské čarodějnické procesy: Byly na vině halucinace?
Čechy čarodějnické procesy v podstatě téměř neohrozily, samozřejmě se smutnou výjimkou Jesenicka a Šumperska, kde bylo upáleno asi 200 žen. K posledním procesům zde došlo v roce 1696. Salemské šílenství Za zřejmě nejznámějším tehdejším „honem na čarodějnice“ se však musíme vydat do Salemu a vrátit se do roku 1692, kdy ve zcela puritánském prostředí propuklo […]
Záhady a tajemství
Fenomén zvaný bilokace
Bilokace, tedy výskyt jedné osoby na dvou místech současně v jednom okamžiku, je velice zajímavý a doposud ne zcela uspokojivě vysvětlený jev, který navíc může mít též souvislost s takzvaným astrálním tělem nebo i s dvojníkem člověka… Antonín Paduánský Bilokace patří také k zázrakům, kterých byl údajně schopen portugalský františkán Antonín Paduánský (1195-1231). Katolická tradice […]
reklama
záhady a tajemství
To by člověk nevymyslel! Tři dechberoucí historické náhody
Už v dětství ji všichni odepisují, jenže dívka zrádnou tuberkulózu porazí, a dokonce získá dobrou práci. Když ji jako stevardku přidělí na obří loď, má velkou radost. Tehdy netuší, že bude mít čest procházet se po palubách největších plavidel svého druhu. U dvou z nich dokonce uvidí, jak zmizí v temném mořském hrobě! „Život je […]
Terakotová armáda: Mrtvého císaře střeží 8000 vojáků
Žádná tvář není stejná. Každá je unikátní. Jakoby šlo o lidi, kteří jednoho dne zamrzli v prostoru a čase. Mají jediné poslání – střežit věčný spánek prvního císaře sjednocené Číny Čchin Š‘-chuang-tiho. Ten začne podobu místa svého posledního odpočinku řešit už jako dítě, krátce poté, co ve 13 letech poprvé ochutná moc panovníka. Tak začne […]
Nevysvětlitelné případy samovznícení člověka
Lidské tělo je někdy jako labyrint. Bludiště, které jsme prozkoumali jen z části a stále nám zbývá mnoho místa pro otazníky nad jeho fungováním. Mezi takové záhady patří i případy lidského samovznícení. Provedeme vás kaleidoskopem nejznámějších případů samovznícení v historii. Není co hasit „Za 25 let své praxe jsem nic podobného ještě neviděl,“sděluje galwayský patolog […]
Záhada mostu Overtoun: Jaká tajemná síla způsobuje nevysvětlitelné sebevraždy psů?
Stejný děsivý obrázek se naskytl už mnoha nešťastným majitelům psů. Jejich miláček se náhle zběsile rozeběhne a na konci kamenného mostu se jako smyslů zbavený vrhne přes zábradlí. Prokletý most Overtoun si právě vyžádal další oběť. Do začátku dvacátého století napadlo zámožného pána jménem John White vybudovat ve skotské vesničce Milton nedaleko Glaswowa most přes […]
reklama
zajímavosti
V americkém městečku mají všude blízko. Celé je totiž v jednom domě!
Komu snad alespoň jednou v životě neproblesklo hlavou, jak by bylo skvělé mít obchod jen pár metrů od svého bydliště a moci si tam v klidu dojít v bačkorách. Nebo to mít do školy stejně daleko jako z pokojíčku do obýváku a nemuset zbytečně brzo vstávat. Ačkoliv to jsou všechno představy z říše snů, podobné místo opravdu existuje. Jen se […]
Láska prochází žaludkem: Přírodní afrodiziaka
Již naši předci využívali všechno přírodní, co svou barvou a chutí navozovalo erotickou atmosféru. Ze zkušenosti totiž věděli, že přírodní afrodiziaka mohou zvyšovat libido. Ostatně například některé léčivé rostliny jsou v tomto smyslu doporučovány i dnes… Kupříkladu v případě máty Arabové věřili, že posiluje mužnost. Není se čemu divit, i dnešní bylinkáři ji doporučují při […]
Starověká čínská medicína: Tradice i časté mýlky
Tradiční čínská medicína je dnes jednou z celosvětově nejrozšířenějších metod tzv. alternativní medicíny. Široká vědecká obec za nejcennější složky čínské medicíny považuje například masáže, cvičení čchi-kung nebo samozřejmě též doporučení zdravé životosprávy. Tradice akupunktury Západní medicína se v tradicích čínského léčení mohla inspirovat kupříkladu ve využívání efedrinu či kafru. Jedním z čínských objevů je též […]
Podivuhodné dřeváky: Dá se na nich i bruslit!
Sedí na zídce kousek za vsí, dlouhé coby jí padají přes ramena. Sleduje, jak se jí bosé nohy v neuměle vyrobených dřevácích kymácejí sem a tam – a zasněně se usmívá. „Griet! Tady jsi! Hledala jsem tě snad všude,“ vynoří se zpoza zatáčky kamarádka. Její zrak hned padne na humpoláckou obuv: „Páni! On tě vážně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.