Skip to content

Operace Pastorius: Jak chtěl Hitler vyděsit USA?

V té mlhavé červnové noci roku 1942 se na pobřeží Long Islandu, poblíž letoviska Amagansett, vylodí čtveřice mužů v německých uniformách. V dunách se převléknou do civilu a pak do písku společně zahrabou několik beden s výbušninami.

První fázi operace Pastorius tím mají úspěšně za sebou.

Její poslání vychází z rozkazu samotného Adolfa Hitlera (1889–1945). Ten na jaře roku 1942, nedlouho poté, co nacisté vyhlásí USA válku, dává zelenou sérii teroristických útoků. Mají Spojené státy americké srazit na kolena, vnést strach do srdcí všech obyvatel, kteří mají za to, že se jich válka někde za Atlantikem netýká.

Do povětří mají vyletět klíčové továrny, elektrárny, železnice, obchodní domy, průplavy a zdymadla na řece Ohio, newyorský vodovodní systém nebo most Hell Gate.

2
Klíčovým mužem celé zpackané operace je George John Dasch.

Ještě o mně uslyšíš!

Ke splnění úkolu vybere abwehr (Německá vojenská zpravodajská služba) osmičku mužů, které spojuje oddanost třetí říši a dřívější pobyt v USA. Dva z nich mají dokonce americké občanství. Na statku u jezera Quenzsee jsou několik týdnů cvičeni v používání výbušnin, zápalných šňůr, časovacích zařízení a v jiných praktických činnostech.

Pak jsou rozděleni na dvě skupiny, vybaveni výbušným arzenálem a dalšími věcmi a ve dvou ponorkách přeplaveni přes Atlantik. V první čtveřici sabotérů velí George John Dasch (1903–1992), klíčová postava celého příběhu, sobecký egoista a ukázkový příklad člověka s nesplněnými ambicemi.

Krátce po půlnoci 13. června 1942 se se svými muži vylodí na pobřeží Long Islandu. Ihned se dávají do práce. V husté mlze, která ten den halí pláž, zakopou do písku několik velkých beden s výbušninami.

Z práce je na okamžik vyruší hlídkující člen pobřežní stráže John Cullen. Nastává souboj nervů. Dasch hraje o čas. „Lovíme tu škeble,“ zkouší nejprve zvědavého mladíka obalamutit. Moc důvěry v něm ovšem nevzbudí, a tak mu nakonec v záchvatu paniky vrazí do ruky 260 dolarů za mlčení.

„Podívej se mi do očí. Moje jméno je George John Dasch. Ještě o mně uslyšíš ve Washingtonu,“ poví mu při odchodu.

3
Jedním z cílů má být i most Hell Gate.

Budou z nás hrdinové!

Pár hodin nato už sedí celá záškodnická čtveřice ve vlaku mířícího do New Yorku. Ruch metropole, planoucí v září neonů a lesku naleštěných výloh, jim vrátí ztracené sebevědomí. Ubytují se v hotelu a vyrážejí na nákupy.

Druhý den se Dasch dává do řeči se svým kolegou z pokoje Ernstem Peterem Burgerem (1906–1975). Bez skrupulí mu přizná, že neměl nikdy v úmyslu splnit svěřený úkol a že je naopak rozhodnutý vše neprodleně ohlásit FBI.

„Staneme se hrdiny. Budou nás oslavovat jako americké zachránce,“ hučí do svého kolegy a ten je štěstím bez sebe. Ani jemu se nechce cokoliv vyhazovat do vzduchu. Daschovi se následně po řadě marných pokusů podaří spojit s FBI a během několikahodinového výslechu vylíčit agentům celý příběh.

Na závěr jim oznámí, že k americkému pobřeží míří ještě jedna záškodnická parta. Vlastně už možná dorazila. Ponorka U-584 přiveze druhou čtveřici na pláž u Ponte Vedra na Floridě 17. června 1942. O 10 dní později je po všem.

Všech osm německých agentů sedí v zamřížovaných celách. Zpráva o jejich zatčení alespoň na chvíli vystrnadí z předních stránek amerických novin jiné válečné novinky. Ve Washingtonu se zatím vládní představitelé předhánějí v žádostech o co nejtvrdší trest.

Daschova naděje na status amerického hrdiny zvolna pohasíná.

4
Soud se s německými sabotéry nepáře. Trestu smrti uniknou jen dva z nich…

Ostře sledovaný proces

Případ je na příkaz amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta (1882–1945) svěřen do rukou speciálního vojenského tribunálu, který sám ustanovil. Ten je při vynášení rozsudku nekompromisní. Trestu smrti unikne jen Dasch a Burger.

První dostane 30 let žaláře, druhý doživotí. Vyjma nich pošle všech šest sabotérů do Bílého domu žádosti o milost. Roosevelt je však bez mrknutí oka zamítne a podepíše rozsudek. Krátce nato, 8. srpna 1942, jsou všichni posazeni na elektrické křeslo.

5
…zbývajících šest sabotérů skončí na elektrickém křesle.

Foto: https://denemeuur.wordpress.com, http://househistoryman.blogspot.com, http://www.smithsonianmag.com, https://historyrat.wordpress.com, https://en.wikipedia.org, history.co.uk
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Petr Stach: Chtěl bych pochopit smysl…
panidomu.cz

Petr Stach: Chtěl bych...

Vojín Dubálek ve filmu Tobruk. Jiří Palach v...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Hlasy z kaple mi zatřely mysl
skutecnepribehy.cz

Hlasy z kaple mi zatřely mysl

Na výletě ke kapli jsem...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Italský exodus: otázky stále bez odpovědí
enigmaplus.cz

Italský exodus: otázky stále...

Jedním z důsledků druhé světové války byl i masivní...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Jejich manželství prochází krizí
nasehvezdy.cz

Jejich manželství prochází...

Na mateřské dovolené je sotva...
Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...
Ostrov, kde si hráli obři
enigmaplus.cz

Ostrov, kde si hráli obři

Na mapách má tento ostrov tvar otisku lidské...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...