Domů     One World Trade Center: Nádhera vzešlá z tragédie
One World Trade Center: Nádhera vzešlá z tragédie
9.11.2023

Teroristické útoky 11. září 2001 změní svět, stejně jako panorama Manhattanu. Ze Světového obchodního centra, komplexu sedmi budov, kterým dominuje dvojice mrakodrapů, tzv. Dvojčata, zbudou jen trosky.

Ty ale postupem času zmizí a místo nich tu začnou do výšky růst další architektonické skvosty v čele s One World Trade Center.

Je jednou z nejsložitějších budov, jaká kdy je na americké půdě postavena. Ačkoliv na ní ulpívá cejch tragédie, pohled na její lesknoucí se fasádu je dechberoucí.

Do uší přitom zní zvuk vody, padající do dvou obřích, jen pár metrů odtud vzdálených, obezděných kráterů, které zbyly ze dvou původních věží.

Bezpečnost především. Plášť tvoří skleněné panely osazené tvrzeným bezpečnostním sklem. Foto: pixabay
Bezpečnost především. Plášť tvoří skleněné panely osazené tvrzeným bezpečnostním sklem. Foto: pixabay

Dlouho se vybírá

Když se utiší prvotní šok z tragédie, dojde k logické debatě o tom, co bude s areálem Světového obchodního centra dál.

První návrhy se objeví už v roce 2002. Od počátku se počítá s památníkem útoků z 11. září, co dalšího z hory trosek vyroste, je ale dlouho ve hvězdách.

Je vypsáno několik architektonických soutěží, než konečně v únoru 2003 zvítězí návrh amerického architekta s polskými kořeny Daniela Libeskinda (*1946).

Nejvíc pozornosti v něm vzbuzuje budova, mající stát na místě Six World Trade Center, osmipatrové budovy, paradoxně nejmenší z celého původního komplexu.

Z nejmenší nejvyšší

Místo ní má vyrůst nejen nejvyšší budova plánovaného nového komplexu, ale také nejvyšší ve Spojených státech, stejně jako na celé západní polokouli.

A ještě jedno nej má vzhledem k minulosti mít – jedním ze základních požadavků je postavit ji jako jednu z nejbezpečnějších budov na světě.

Právě námitky ohledně bezpečnosti jsou jedním z důvodů, proč je Libeskind nakonec nahrazen architektem Davidem Childsem (*1941), který dá One World Trade Center, tehdy ještě nazývané Freedom Tower (Věž svobody), finální podobu.

„Tvar budovy je vlastně velmi prostý. Představte si křišťálový sloup čtvercového půdorysu s mírně seříznutými rohy. To je vše,“ popisuje Childs.

Ačkoliv na budově ulpívá cejch tragédie, pohled na její lesknoucí se fasádu nutí místní i turisty k fascinujícímu výrazu nad tím, jak daleko dokáže zajít lidská kreativita. Foto: pxfuel
Ačkoliv na budově ulpívá cejch tragédie, pohled na její lesknoucí se fasádu nutí místní i turisty k fascinujícímu výrazu nad tím, jak daleko dokáže zajít lidská kreativita. Foto: pxfuel

Symboly, kam se podíváš

Právě kvůli nejrůznějším sporům o bezpečnost, design a také financování se začne pořádně stavět až v závěru roku 2006, ačkoliv základní kámen je položen už 4. července 2004, symbolicky na Den nezávislosti.

Další symbol představuje stavbyvedoucí Steven Plate, muž, který 11. září 2001 jako zázrakem unikne jisté smrti. Má totiž tehdy být ve své kanceláři v 82. patře Severní věže, jenže se opozdí kvůli nečekanému odvozu syna do školy.

Jedním z prvních stavebních úkonů je pak vztyčení 9,1 metru vysokého ocelového nosníku, pokrytého tisíci ručně psaných vzkazů na památku nevinných obětí teroristických útoků.

Pevná jako skála

Pozice věže, jen pár metrů od míst, kde stála Dvojčata, stavbařům od prvního dne připomíná, na čem záleží při konstrukci především – je to už zmiňovaná bezpečnost.

A tak pod rukama cca 3,5 tisíce dělníků, kteří se tu denně pohybují, vyroste nejprve 56 metrů vysoká betonová základna bez oken, která je navržena tak, aby chránila před bombami z nákladních aut a jinými pozemními útoky.

To je ale jen malý vzorek toho, co všechno má mrakodrap přežít. Kromě nárazu letadla a výbuchů má odolat bouřím i zemětřesení. A to nikoliv kvůli tomu, že mu v dubnu 2008 osobně požehná sám papež Benedikt XVI. (1927–2022).

Při stavbě je použit takzvaný zelený beton, který, kromě toho, že je šetrnější k životnímu prostředí, obsahuje příměsi zvyšující jeho odolnost.

„Ta betonová výztuž je tak pevná, že deseticentimetrový vzorek betonu z mrakodrapu je schopný pojmout až tisíc průměrně vážících osob,“ říká stavební inženýr Cas Bognacki. Že nemluví do větru se ukáže v říjnu 2012, kdy mrakodrap zasáhne hurikán Sandy. Ačkoliv budova ještě není dostavěná, přírodnímu živlu bez problémů odolá.

Kvůli nejrůznějším komplikacím se začne pořádně stavět až v závěru roku 2006. Foto: pxfuel
Kvůli nejrůznějším komplikacím se začne pořádně stavět až v závěru roku 2006. Foto: pxfuel

Bezpečnost především

Plášť tvoří skleněné panely osazené tvrzeným bezpečnostním sklem, jaké se obvykle instaluje do vojenských objektů. Přísným podmínkám samozřejmě podléhá i interiér.

Třeba ventilační systém je vybaven filtry poskytující ochranu proti biologickému či chemickému útoku.

Úniková schodiště jsou zase opatřena systémem přetlakování, který zabraňuje vniknutí dýmu na ně, a rovněž vybavena fotoluminiscenčními značkami, výstupní schodiště navíc sekundárním zdrojem energie pro osvětlení.

Při návrzích bezpečnostních prvků budovy je rovněž bráno v potaz její okolí.

V bezprostřední blízkosti mrakodrapu se nachází propracovaný systém kontroly, který eviduje veškerá projíždějící vozidla (která navíc musí mít speciální povolení pro pohyb u mrakodrapu), detekuje opuštěné předměty v okolí věžáku, skenuje obličeje všech osob, které se zde nacházejí a porovnává je s databází trestně stíhaných osob.

Pěkně drahá nádhera

V dubnu 2012 se One World Trade Center stává nejvyšší budovou v New Yorku, když překoná mrakodrap Empire State Building (443,2 metru včetně antény). A to navíc dál roste. Stejně jako náklady.

V onom dubnu 2012 se odhadovaná cena vyšplhá na 3,9 miliardy dolarů, což z ní udělá v té době nejdražší budovu na světě.

Poslední část, instalace antény, je dokončena 10. května 2013, čímž budova dosáhne celkové výšky 1 776 stop (541,3 metru), což je odkaz na rok, kdy je podepsána Deklarace nezávislosti Spojených států amerických.

Stane se tak v té době čtvrtou nejvyšší budovou na světě. Oficiálně je pak věž, honosící se 104 patry a 325,279 m² podlahové plochy, otevřena 3. listopadu 2014. „To, že jsme tu znovu stavěli, je strašně důležité. Měli jsme šanci to udělat lépe.

My Američané jsme bojovníci. Je to v naší DNA,“ říká David Childs.

Foto: pxfuel, pixabay Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Zajímavosti
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
reklama
historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva