Domů     One World Trade Center: Nádhera vzešlá z tragédie
One World Trade Center: Nádhera vzešlá z tragédie
9.11.2023

Teroristické útoky 11. září 2001 změní svět, stejně jako panorama Manhattanu. Ze Světového obchodního centra, komplexu sedmi budov, kterým dominuje dvojice mrakodrapů, tzv. Dvojčata, zbudou jen trosky.

Ty ale postupem času zmizí a místo nich tu začnou do výšky růst další architektonické skvosty v čele s One World Trade Center.

Je jednou z nejsložitějších budov, jaká kdy je na americké půdě postavena. Ačkoliv na ní ulpívá cejch tragédie, pohled na její lesknoucí se fasádu je dechberoucí.

Do uší přitom zní zvuk vody, padající do dvou obřích, jen pár metrů odtud vzdálených, obezděných kráterů, které zbyly ze dvou původních věží.

Bezpečnost především. Plášť tvoří skleněné panely osazené tvrzeným bezpečnostním sklem. Foto: pixabay
Bezpečnost především. Plášť tvoří skleněné panely osazené tvrzeným bezpečnostním sklem. Foto: pixabay

Dlouho se vybírá

Když se utiší prvotní šok z tragédie, dojde k logické debatě o tom, co bude s areálem Světového obchodního centra dál.

První návrhy se objeví už v roce 2002. Od počátku se počítá s památníkem útoků z 11. září, co dalšího z hory trosek vyroste, je ale dlouho ve hvězdách.

Je vypsáno několik architektonických soutěží, než konečně v únoru 2003 zvítězí návrh amerického architekta s polskými kořeny Daniela Libeskinda (*1946).

Nejvíc pozornosti v něm vzbuzuje budova, mající stát na místě Six World Trade Center, osmipatrové budovy, paradoxně nejmenší z celého původního komplexu.

Z nejmenší nejvyšší

Místo ní má vyrůst nejen nejvyšší budova plánovaného nového komplexu, ale také nejvyšší ve Spojených státech, stejně jako na celé západní polokouli.

A ještě jedno nej má vzhledem k minulosti mít – jedním ze základních požadavků je postavit ji jako jednu z nejbezpečnějších budov na světě.

Právě námitky ohledně bezpečnosti jsou jedním z důvodů, proč je Libeskind nakonec nahrazen architektem Davidem Childsem (*1941), který dá One World Trade Center, tehdy ještě nazývané Freedom Tower (Věž svobody), finální podobu.

„Tvar budovy je vlastně velmi prostý. Představte si křišťálový sloup čtvercového půdorysu s mírně seříznutými rohy. To je vše,“ popisuje Childs.

Ačkoliv na budově ulpívá cejch tragédie, pohled na její lesknoucí se fasádu nutí místní i turisty k fascinujícímu výrazu nad tím, jak daleko dokáže zajít lidská kreativita. Foto: pxfuel
Ačkoliv na budově ulpívá cejch tragédie, pohled na její lesknoucí se fasádu nutí místní i turisty k fascinujícímu výrazu nad tím, jak daleko dokáže zajít lidská kreativita. Foto: pxfuel

Symboly, kam se podíváš

Právě kvůli nejrůznějším sporům o bezpečnost, design a také financování se začne pořádně stavět až v závěru roku 2006, ačkoliv základní kámen je položen už 4. července 2004, symbolicky na Den nezávislosti.

Další symbol představuje stavbyvedoucí Steven Plate, muž, který 11. září 2001 jako zázrakem unikne jisté smrti. Má totiž tehdy být ve své kanceláři v 82. patře Severní věže, jenže se opozdí kvůli nečekanému odvozu syna do školy.

Jedním z prvních stavebních úkonů je pak vztyčení 9,1 metru vysokého ocelového nosníku, pokrytého tisíci ručně psaných vzkazů na památku nevinných obětí teroristických útoků.

Pevná jako skála

Pozice věže, jen pár metrů od míst, kde stála Dvojčata, stavbařům od prvního dne připomíná, na čem záleží při konstrukci především – je to už zmiňovaná bezpečnost.

A tak pod rukama cca 3,5 tisíce dělníků, kteří se tu denně pohybují, vyroste nejprve 56 metrů vysoká betonová základna bez oken, která je navržena tak, aby chránila před bombami z nákladních aut a jinými pozemními útoky.

To je ale jen malý vzorek toho, co všechno má mrakodrap přežít. Kromě nárazu letadla a výbuchů má odolat bouřím i zemětřesení. A to nikoliv kvůli tomu, že mu v dubnu 2008 osobně požehná sám papež Benedikt XVI. (1927–2022).

Při stavbě je použit takzvaný zelený beton, který, kromě toho, že je šetrnější k životnímu prostředí, obsahuje příměsi zvyšující jeho odolnost.

„Ta betonová výztuž je tak pevná, že deseticentimetrový vzorek betonu z mrakodrapu je schopný pojmout až tisíc průměrně vážících osob,“ říká stavební inženýr Cas Bognacki. Že nemluví do větru se ukáže v říjnu 2012, kdy mrakodrap zasáhne hurikán Sandy. Ačkoliv budova ještě není dostavěná, přírodnímu živlu bez problémů odolá.

Kvůli nejrůznějším komplikacím se začne pořádně stavět až v závěru roku 2006. Foto: pxfuel
Kvůli nejrůznějším komplikacím se začne pořádně stavět až v závěru roku 2006. Foto: pxfuel

Bezpečnost především

Plášť tvoří skleněné panely osazené tvrzeným bezpečnostním sklem, jaké se obvykle instaluje do vojenských objektů. Přísným podmínkám samozřejmě podléhá i interiér.

Třeba ventilační systém je vybaven filtry poskytující ochranu proti biologickému či chemickému útoku.

Úniková schodiště jsou zase opatřena systémem přetlakování, který zabraňuje vniknutí dýmu na ně, a rovněž vybavena fotoluminiscenčními značkami, výstupní schodiště navíc sekundárním zdrojem energie pro osvětlení.

Při návrzích bezpečnostních prvků budovy je rovněž bráno v potaz její okolí.

V bezprostřední blízkosti mrakodrapu se nachází propracovaný systém kontroly, který eviduje veškerá projíždějící vozidla (která navíc musí mít speciální povolení pro pohyb u mrakodrapu), detekuje opuštěné předměty v okolí věžáku, skenuje obličeje všech osob, které se zde nacházejí a porovnává je s databází trestně stíhaných osob.

Pěkně drahá nádhera

V dubnu 2012 se One World Trade Center stává nejvyšší budovou v New Yorku, když překoná mrakodrap Empire State Building (443,2 metru včetně antény). A to navíc dál roste. Stejně jako náklady.

V onom dubnu 2012 se odhadovaná cena vyšplhá na 3,9 miliardy dolarů, což z ní udělá v té době nejdražší budovu na světě.

Poslední část, instalace antény, je dokončena 10. května 2013, čímž budova dosáhne celkové výšky 1 776 stop (541,3 metru), což je odkaz na rok, kdy je podepsána Deklarace nezávislosti Spojených států amerických.

Stane se tak v té době čtvrtou nejvyšší budovou na světě. Oficiálně je pak věž, honosící se 104 patry a 325,279 m² podlahové plochy, otevřena 3. listopadu 2014. „To, že jsme tu znovu stavěli, je strašně důležité. Měli jsme šanci to udělat lépe.

My Američané jsme bojovníci. Je to v naší DNA,“ říká David Childs.

Foto: pxfuel, pixabay Tit Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h