Domů     One World Trade Center: Nádhera vzešlá z tragédie
One World Trade Center: Nádhera vzešlá z tragédie
9.11.2023

Teroristické útoky 11. září 2001 změní svět, stejně jako panorama Manhattanu. Ze Světového obchodního centra, komplexu sedmi budov, kterým dominuje dvojice mrakodrapů, tzv. Dvojčata, zbudou jen trosky.

Ty ale postupem času zmizí a místo nich tu začnou do výšky růst další architektonické skvosty v čele s One World Trade Center.

Je jednou z nejsložitějších budov, jaká kdy je na americké půdě postavena. Ačkoliv na ní ulpívá cejch tragédie, pohled na její lesknoucí se fasádu je dechberoucí.

Do uší přitom zní zvuk vody, padající do dvou obřích, jen pár metrů odtud vzdálených, obezděných kráterů, které zbyly ze dvou původních věží.

Bezpečnost především. Plášť tvoří skleněné panely osazené tvrzeným bezpečnostním sklem. Foto: pixabay
Bezpečnost především. Plášť tvoří skleněné panely osazené tvrzeným bezpečnostním sklem. Foto: pixabay

Dlouho se vybírá

Když se utiší prvotní šok z tragédie, dojde k logické debatě o tom, co bude s areálem Světového obchodního centra dál.

První návrhy se objeví už v roce 2002. Od počátku se počítá s památníkem útoků z 11. září, co dalšího z hory trosek vyroste, je ale dlouho ve hvězdách.

Je vypsáno několik architektonických soutěží, než konečně v únoru 2003 zvítězí návrh amerického architekta s polskými kořeny Daniela Libeskinda (*1946).

Nejvíc pozornosti v něm vzbuzuje budova, mající stát na místě Six World Trade Center, osmipatrové budovy, paradoxně nejmenší z celého původního komplexu.

Z nejmenší nejvyšší

Místo ní má vyrůst nejen nejvyšší budova plánovaného nového komplexu, ale také nejvyšší ve Spojených státech, stejně jako na celé západní polokouli.

A ještě jedno nej má vzhledem k minulosti mít – jedním ze základních požadavků je postavit ji jako jednu z nejbezpečnějších budov na světě.

Právě námitky ohledně bezpečnosti jsou jedním z důvodů, proč je Libeskind nakonec nahrazen architektem Davidem Childsem (*1941), který dá One World Trade Center, tehdy ještě nazývané Freedom Tower (Věž svobody), finální podobu.

„Tvar budovy je vlastně velmi prostý. Představte si křišťálový sloup čtvercového půdorysu s mírně seříznutými rohy. To je vše,“ popisuje Childs.

Ačkoliv na budově ulpívá cejch tragédie, pohled na její lesknoucí se fasádu nutí místní i turisty k fascinujícímu výrazu nad tím, jak daleko dokáže zajít lidská kreativita. Foto: pxfuel
Ačkoliv na budově ulpívá cejch tragédie, pohled na její lesknoucí se fasádu nutí místní i turisty k fascinujícímu výrazu nad tím, jak daleko dokáže zajít lidská kreativita. Foto: pxfuel

Symboly, kam se podíváš

Právě kvůli nejrůznějším sporům o bezpečnost, design a také financování se začne pořádně stavět až v závěru roku 2006, ačkoliv základní kámen je položen už 4. července 2004, symbolicky na Den nezávislosti.

Další symbol představuje stavbyvedoucí Steven Plate, muž, který 11. září 2001 jako zázrakem unikne jisté smrti. Má totiž tehdy být ve své kanceláři v 82. patře Severní věže, jenže se opozdí kvůli nečekanému odvozu syna do školy.

Jedním z prvních stavebních úkonů je pak vztyčení 9,1 metru vysokého ocelového nosníku, pokrytého tisíci ručně psaných vzkazů na památku nevinných obětí teroristických útoků.

Pevná jako skála

Pozice věže, jen pár metrů od míst, kde stála Dvojčata, stavbařům od prvního dne připomíná, na čem záleží při konstrukci především – je to už zmiňovaná bezpečnost.

A tak pod rukama cca 3,5 tisíce dělníků, kteří se tu denně pohybují, vyroste nejprve 56 metrů vysoká betonová základna bez oken, která je navržena tak, aby chránila před bombami z nákladních aut a jinými pozemními útoky.

To je ale jen malý vzorek toho, co všechno má mrakodrap přežít. Kromě nárazu letadla a výbuchů má odolat bouřím i zemětřesení. A to nikoliv kvůli tomu, že mu v dubnu 2008 osobně požehná sám papež Benedikt XVI. (1927–2022).

Při stavbě je použit takzvaný zelený beton, který, kromě toho, že je šetrnější k životnímu prostředí, obsahuje příměsi zvyšující jeho odolnost.

„Ta betonová výztuž je tak pevná, že deseticentimetrový vzorek betonu z mrakodrapu je schopný pojmout až tisíc průměrně vážících osob,“ říká stavební inženýr Cas Bognacki. Že nemluví do větru se ukáže v říjnu 2012, kdy mrakodrap zasáhne hurikán Sandy. Ačkoliv budova ještě není dostavěná, přírodnímu živlu bez problémů odolá.

Kvůli nejrůznějším komplikacím se začne pořádně stavět až v závěru roku 2006. Foto: pxfuel
Kvůli nejrůznějším komplikacím se začne pořádně stavět až v závěru roku 2006. Foto: pxfuel

Bezpečnost především

Plášť tvoří skleněné panely osazené tvrzeným bezpečnostním sklem, jaké se obvykle instaluje do vojenských objektů. Přísným podmínkám samozřejmě podléhá i interiér.

Třeba ventilační systém je vybaven filtry poskytující ochranu proti biologickému či chemickému útoku.

Úniková schodiště jsou zase opatřena systémem přetlakování, který zabraňuje vniknutí dýmu na ně, a rovněž vybavena fotoluminiscenčními značkami, výstupní schodiště navíc sekundárním zdrojem energie pro osvětlení.

Při návrzích bezpečnostních prvků budovy je rovněž bráno v potaz její okolí.

V bezprostřední blízkosti mrakodrapu se nachází propracovaný systém kontroly, který eviduje veškerá projíždějící vozidla (která navíc musí mít speciální povolení pro pohyb u mrakodrapu), detekuje opuštěné předměty v okolí věžáku, skenuje obličeje všech osob, které se zde nacházejí a porovnává je s databází trestně stíhaných osob.

Pěkně drahá nádhera

V dubnu 2012 se One World Trade Center stává nejvyšší budovou v New Yorku, když překoná mrakodrap Empire State Building (443,2 metru včetně antény). A to navíc dál roste. Stejně jako náklady.

V onom dubnu 2012 se odhadovaná cena vyšplhá na 3,9 miliardy dolarů, což z ní udělá v té době nejdražší budovu na světě.

Poslední část, instalace antény, je dokončena 10. května 2013, čímž budova dosáhne celkové výšky 1 776 stop (541,3 metru), což je odkaz na rok, kdy je podepsána Deklarace nezávislosti Spojených států amerických.

Stane se tak v té době čtvrtou nejvyšší budovou na světě. Oficiálně je pak věž, honosící se 104 patry a 325,279 m² podlahové plochy, otevřena 3. listopadu 2014. „To, že jsme tu znovu stavěli, je strašně důležité. Měli jsme šanci to udělat lépe.

My Američané jsme bojovníci. Je to v naší DNA,“ říká David Childs.

Foto: pxfuel, pixabay Tit Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a