Domů     Olympijské hry: Kdo si k triumfu pomohl dopingem?
Olympijské hry: Kdo si k triumfu pomohl dopingem?
16.12.2016

Citius, Altius, Fortius, tedy rychleji, výše, silněji. Tak zní heslo olympijských her. Pro málokterého sportovce existuje vyšší meta, než je právě tento podnik, konaný jen jednou za čtyři roky.

A tak, aby byli účastníci olympiády silnější a rychlejší, mnohdy sáhnou k prostředkům, jejichž použití je za hranou fair play.

24. září 1988 sportovní svět sledoval dlouho očekávané olympijské finále sprintu na 100 metrů. Do startovních bloků na soulském tartanu zaklekli dva rivalové. Kanaďan Ben Johnson a Američan Carl Lewis.

Muž s javorovým listem na dresu prosvištěl dráhu v dosud rekordním čase 9 vteřin a 79 setin a své soupeře včetně Lewise nechal daleko za sebou. Tribuny i televizní diváci byli nadšeni. O pár dní však média přinesla šokující zprávu. Ben Johnson si ke svému triumfu pomohl dopingem!

Ne, že by sportovci předtím nedopovali. Ba naopak, ale případ Bena Johnsona, jedné z tehdejších atletických model, přitáhl k dopingu pozornost celého světa. Ovšem podobné podvody ve sportu zná historie už léta.

Již ve třetím století před naším letopočtem se filozof Filostratos zmiňuje o tom, že někteří běžci pro zlepšení svých výkonů jedli různé houby smíchané se semeny sezamu.

První obětí moderního dopingu se v roce 1886 stal waleský cyklista Arthur Linton, který při závodu Paříž – Bordeaux zemřel na předávkování povzbuzující látkou trimethilem.

Svůj první velký dopingový skandál zažily olympijské hry už v roce 1904 v St. Louis.

Tehdy se americký běžec Thomas Hicks během maratónského závodu posiloval dost ďábelskou směsí strychninu, který se mimo jiné používá jako jed na krysy, se syrovým vejcem. A aby toho nebylo málo, vzniklou lahůdku zapíjel brandy.

Přežil jen zázrakem, díky pohotovosti a zkušenosti čtyř lékařů, kteří se podíleli na jeho oživení.

Od těch dob doping samozřejmě prošel bouřlivým vývojem a je stále těžší jej odhalit. Symbolem podvodů ve sportu se staly anabolické steroidy. To jsou většinou syntetické látky podobné mužským pohlavním hormonům, které mají výrazný účinek na růst tkání.

Patří mezi ně například hojně zneužívaný nandrolon, ale i přírodní testosteron. Právě kvůli těmto látkám jsou Češi v první desítce zemí s nejrozšířenějším dopingem.

Toto nelichotivé umístění mají na svědomí kulturisté, u kterých je podle českého antidopingového výboru pozitivní každý čtvrtý vzorek. Ale je to dáno tím, že v mnoha zemích není kulturistika považována za sport, a dopingové kontroly se zde tudíž nekonají.

Ale steroidy už dávno nejsou největším hitem. Tím je třeba růstový hormon, jehož přirozené působení se nejvíce projevuje v dětství a dospívání. Hormon má vliv na růst kostí a svalové hmoty, podporuje tvorbu bílkovin a snižuje ukládání tuků.

Jak braní steroidů, tak i růstového hormonu s sebou však kromě zvýšení výkonnosti přináší nikoliv příjemné vedlejší účinky. U růstového hormonu je to například zvětšení jater či srdce, stejně jako další změny struktur u vnitřních orgánů.

Steroidy útočí na pohlavní orgány, ale také na psychiku, když mění chemické reakce v mozku a výsledkem mohou být hluboké deprese.

Další hojně zneužívanou záležitostí je krevní doping. Ten funguje tak, že si sportovec nechá odebrat krev a před závodem si ji nechá znovu vstříknout do žil. Nebo se dají použít různé preparáty zvyšující počet červených krvinek.

Svaly jsou poté mnohem výkonnější. S krevním dopingem mají dopingoví komisaři spoustu starostí, protože se neodhaluje snadno. V souvislosti s nedávnými aférami, které se týkaly ruských sportovců, se do širšího povědomí dostala látka meldonium.

Ta vznikla v SSSR v 70. letech a byla určena sovětské armádě bojující v Afghánistánu. Meldonium mělo vojákům zvýšit odolnost v extrémních podmínkách. Později se látka rozšířila i mezi sportovce a záhy byla zařazena mezi zakázané preparáty.

Aby si sportovci zlepšili své výkony, nemusejí do sebe cpát jen bobulky a pastilky. Lidská fantazie nezná mezí a způsobů, jak si ne zcela eticky pomoci, je více. Jednou z možností je i technologický doping. Proč si nevylepšit své sportovní náčiní?

Pravidla však na to zpravidla pamatují. Má-li třeba hokejista více zahnutou hůl, než je dovoleno, maže na trestnou lavici. Jenže zatímco hokejka se dá snadno přeměřit, v jiných případech je odhalení těžší.

K průkopníkům technologického dopingu patřil americký atlet Fred Lorz (1884–1914). Ten slavně zvítězil na maratónské trati během již zmíněných olympijských her v St.

Louis v roce 1904. Organizátorům však něco nesedělo a po chvíli přišli na to co. Lorz se polovinu trasu vezl v automobilu… Podobným vykukem byl sovětský pětibojař Boris Oniščenko (*1937).

Ten si svou zbraň pro souboje v šermu kordem upravil tak, aby hlásila zásahy, i když se svého soupeře nedotkl. Oniščenko byl jistě šikovný kutil, ale rozhodčí na olympiádě v Montrealu v roce 1976 jeho podvod odhalili.

Jedním z nejprohnilejších sportů z hlediska dopingu je cyklistika. V některých ročnících nejznámějšího cyklistického závodu Tour de France se v první desítce umístilo až devět cyklistů, kteří během své kariéry uvízli v sítích dopingových komisařů.

A již dlouho se hovoří o tom, že někteří závodníci by mohli mít ve svých strojích motorek, který by jim pomáhal zlepšovat výkony.

V podezření byl například kanadský cyklista Ryder Hesjedal, jehož kolo po pádu na Vueltě se dost záhadným způsobem pohybovalo i na zemi. Že něco podobného může být realitou, ukázalo letošní Mistrovství světa v cyklokrosu.

U mladé belgické závodnice Femke van den Driesscheové byl skutečně pod sedadlem odhalen malý motor. Podle zasvěcených však tyto nedovolené prostředky používá mnohem více cyklistů.

Jsou lehké, dlouhé pár centimetrů a přitom vyprodukují až 250 wattů. To už sportovec pocítí. Jinou možností jsou přes bluetooth ovládané ráfky s neodymovými magnety.

Vidina medailí, slávy a samozřejmě velkých peněz žene mnohé sportovce do šedé zóny dopingového náručí. Vítězství je pro leckoho víc než morálka, etika či vlastní zdraví. A jak ukazuje aktuální ruský případ, státem organizovaný doping není zdaleka minulostí.

Foto: Runner's World, HealthVist, Ciclo21, Flickr, wikipedie
Související články
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
svět zločinu
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop