Skip to content
reklama

Oheň v pražském divadle U Uranie měl zakrýt finanční manko

blank

Když náhodní chodci procházejí 2. ledna 1946 kolem 15 hodiny odpoledne u budovy Měšťanského pivovaru v Holešovicích, kde sídlí Divadlo U Uranie, neujde jim, že z budovy vychází kouř.

Naštěstí tu poblíž tráví svoje volno několik členů pražského hasičského sboru, a ti se pustí do hašení, ještě než dorazí jednotky z hasičských stanic v Holešovicích a Libni. Ačkoli si zásah bere pod kontrolu sám velitel sboru Ing. Miroslav Pilz, oheň stejně zasáhne i sousední restauraci. Pod jedním z hasičů navíc nevydrží střecha a muž končí se zraněními v nemocnici.

blank
Někdejší známé divadlo zapálí žhář. FOTO: Anonymní autor/Creative Commons/Public domain

Kam zmizely peníze?

Krátce poté, kdy poslední plameny uhasnou, se policie pouští do vyšetřování. Zjistí, že se ohnisko požáru nachází v divadelní šatně. Pečlivá prohlídka ohořelých zbytků objeví mrtvolu malíře Pipergera a první podezření z úmyslného založení ohně proto padne na něj.

Svědci ale potvrdí, že krátce před vznikem požáru z budovy odešel tajemník a pokladník divadla Karel Štoll. Pozornost kriminalistů se soustředí na něj a další šetření ukáže, že hospodaření divadla vykazuje manko přes 105 tisíc korun!

Za divadelní finance zodpovídá právě Štoll, ovšem kam peníze zmizely, neumí vysvětlit. Policie ale stejně na všechno přijde.

blank
V místě, kde stávala divadelní scéna U Uranie už dnes najdeme jenom pamětní desku. FOTO: Jan Polák/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Sladký život krytý z divadelní pokladny

„Na lavici obžalovaných usedl 34letý divadelní tajemník Karel Štoll… K 1. lednu 1946 dostal výpověď a na místo něho měl nastoupit nový účetní Antonín Zatloukal, jemuž měl Štoll dne 3. ledna odevzdat finanční hospodářství divadla,“ referují o průběhu procesu noviny Svobodné slovo 20.

února 1947. Soud nakonec Štolla odsoudil a „v důvodech rozsudku prohlásil, že obžalovaný měl za manželku herečku, která žila stejně nad poměry jako on sám. Jejich životospráva nikterak neodpovídala skrovným příjmům, kterých oba požívali, takže je důvodné podezření, že tyto náklady kryl obžalovaný ze svých zpronevěr,“ líčí Svobodné slovo.

Za zpronevěru jde divadelní tajemník sedět na 15 let.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články