Skip to content

Offshore společnosti = daňová optimalizace = daňové úniky?

Tento článek je reklamním sdělením

Kauza Panama Papers, ve které bylo před třemi lety zveřejněno 11,5 milionu tajných dokumentů z panamské společnosti Mossack Fonseca, odhalila, že téměř všichni velcí byznysmeni a politici i v České republice vlastní nějaký typ offshore firmy a odvádí tak peníze do daňových rájů. Je to legální? Ano, samozřejmě. Odvádět peníze do daňových rájů je zcela v souladu se zákonem. A mít právo neříkat každému, co vlastníte, také…

Offshore společnosti jsou firmy, které mohou podnikat pouze mimo stát nebo území, kde jsou registrované.  V legislativě daných států se tyto společnosti z pravidla označují jako International Business Company (IBC).

Fakt, že offshore společnosti podnikají mimo stát, kde je společnost registrovaná, jim nabízí řadu výhod, jako je např. nižší nebo nulové zdanění a jiné úlevy. A právě nižší, nebo i nulová daň z příjmů dala vznik označení „daňové ráje“. Většina lidí si pod tím správně představí dnes nejoblíbenější daňové ráje – Marshallovy ostrovy nebo Belize, avšak málokdo  ví, že za určitých podmínek je daňovým rájem třeba i USA,  kde je za určitých podmínek možné určité tipy právnických osob zdaňovat 0% sazbou daně z příjmu. Za daňové ráje lze dnes v USA označit státy Nevada, Delaware a především Wyoming. Posledně jmenovaný stát má dokonce 0% daň z příjmů. Společnosti, které jsou založeny nerezidenty USA, nezaměstnávají občany USA a nemají příjmy z území USA nemusí platit federální, ani podávat daňové přiznání.

Placení daní v místě působiště se v drtivé většině případů řeší plošnou daní v řádu stovek amerických dolarů za rok. Jak je to ale s placením daní, pokud podnikáte se svojí offshore společností v ČR? Zákon je v tomto ohledu nekompromisní – zahraniční společnost trvale podnikající v ČR musí platit daně i na území republiky. Jedinou výjimkou je pokud provozuje on-line business, v takovém případě společnost podniká v místě registrace. Řídí se tak daňovými i ostatními zákony daného státu.

Offshore společnost má strukturu jako každá jiná firma. Musí mít akcionáře a nebo vlastníky, ředitele, případně sekretáře. Ti můžou, ale nemusí být veřejní. To samozřejmě skýtá obrovskou výhodu pokud chcete něco vlastnit, ale nechcete se k majetku přímo hlásit. Anonymita vlastníků je jednoznačně největší předností. Pokud je struktura sítě firem dobře nastavena, tak je téměř bez šance vlastníky odhalit. Samozřejmě pouze za předpokladu, že neporušují zákony dané země. Právo nemuset každému přiznávat majetek je jedna z největších svobod člověka. Další nespornou výhodou je minimalizace byrokracie či dokonce např. v případě Marshalových ostrovů státem vůbec nevyžadované vedení účetnictví.

Jak v praxi využít offshore firmu k podnikání v ČR? Offshore firmy mohou v ČR přímo vlastnit nemovitosti, které mohou dále pronajímat bez nutnosti zřídit pobočku nebo dceřinou společnost v ČR. Vlastnictví nemovitostí zahraniční osobou (fyzickou nebo právnickou) je v České republice bez omezení možné od 19. července 2011, kdy byl novelou devizového zákona č. 206/2011 Sb. zrušen § 17 devizového zákona č. 219/1995 Sb, který upravoval a především omezoval nabývání nemovitostí cizími státními příslušníky na území České republiky. Stejně tak můžou vlastnit akcie, podíly, pohledávky nebo třeba automobily a jiný majetek bez toho, aby kdokoliv zjistil, kdo je skutečným majitelem. Dá se tak snadno předejít závisti sousedů, rodiny, problémům s konkurencí nebo v extrémním případě třeba vydírání.

Založení offshore společnosti je dnes snadnou záležitostí. Důrazně Vám však doporučujeme vybírat partnera velice pečlivě. Vždy vyžadujte komplexní služby. Nejdůležitější je Průběžný offshore monitoring. Nejen v oblasti offshore podnikání dochází v posledních letech k častým změnám, neboť právní prostředí a daňové politiky většiny států se neustále vyvíjí.

Na webových stránkách https://offshoreservis.cz/  Vás snadno a rychle zasvětí do dané problematiky.

Navíc nabízí v ČR ojedinělou službu zvanou odštěpný závod. O co jde? Odštěpný závod je část zahraniční právnické osoby, která je určena pro vykonávání trvalé podnikatelské činnosti na území jiného státu, než je místo registrace zahraniční společnosti. V ČR organizační složka vzniká zápisem od obchodního rejstříku. Protože je organizační složka součástí již vzniklé zahraniční osoby, nemá sama o sobě právní subjektivitu. Jako taková tedy nemůže provádět právní úkony, např. uzavírat smlouvy. To s sebou přináší určité výhody, především není nutnost zřizovat novou právnickou osobu, skládat nový základní kapitál a při zániku není nutná likvidace.

Ve zkratce: podnikání zahraniční společnosti v České republice přes odštěpný závod je daňově výhodnější než skrze dceřinou společnost (s.r.o.). Převod zisku z odštěpného závodu do mateřské společnosti nepodléhá zdanění. Založení odštěpného závodu online je dnes možné již od 11 900Kč, kdy můžete získat veškeré výhody zahraniční offshore společnosti jednoduše na klíč.

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Predátoři a příšery z jezer a řek: Kelpie a Ogopogo
enigmaplus.cz

Predátoři a příšery z jezer...

Hlubiny jezer i řek obývají nejrozličnější...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Cammotte: Legenda řeky Gangy
enigmaplus.cz

Cammotte: Legenda řeky Gangy

Na území posvátné indické sladkovodní řeky Gangy...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Místa spojená s čarodějnickými procesy v českých zemích
epochanacestach.cz

Místa spojená s čarodějnickými...

Během 17. století je...
V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
Jak jsem se vzdala svého bláznivého snu?
skutecnepribehy.cz

Jak jsem se vzdala svého...

Celé dětství jsem toužila...
Proč je tak náročné shodit nadbytečné kilogramy? Viníkem je i evoluce
21stoleti.cz

Proč je tak náročné shodit...

Nadváha a obezita jsou globálním problémem,...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...