Ztracené město Mahendraparvata, které v 8. století n. l. postavili Khmerové, objevil v roce 2013 mezinárodní tým archeologů pomocí leteckého snímkování v provincii Siem Reap v Kambodži. Vědce dodnes udivuje svojí geometrickou propracovaností.
Město je ještě o 350 let starší než proslulý chrámový komplex Angkor Wat. O sídle na hoře Phnom Kulen, odkud vládl khmerský král Džajavarman II. (asi 770–834 n. l.), se přitom nacházejí zmínky ve starých pramenech.
Tým Damiana Evanse, archeologa z univerzity v australském Sydney, zároveň vypracoval plán města. Jeden z autorů mapy k tomu říká:
„To město bylo uspořádáno stejně jako Los Angeles – hustě zastavěný střed, který je spojen širokými silnicemi a kanály s řidčeji obydleným územím, takzvanou sídelní kaší.“ Řídce obydlená území kolem centra města prý připomínají dnešní satelitní městečka.
Výzkum v džungli
V roce 2020 byl dokončen archeologický výzkum Mahendraparvaty v nitru kambodžské džungle. Jde o jedno z hlavních měst Khmerské říše, která ovládala území dnešní Kambodže od 9. do 15. století.
Když se řekne khmerská civilizace, většina lidí si představí chrámové komplexy v Angkoru z počátku 12. století, ale Mahendraparvatu Khmerové založili už v roce 802.
Pečlivě naplánované sídlo
Laserová technologie LiDAR ukázala její přesnou polohu. Ruiny sídla se nacházejí na náhorní plošině Phnom Kulen a tvoří komplex o rozloze až 50 km2, což odpovídá zhruba velikosti Českých Budějovic.
Nálezy vypovídají o tom, že už tehdy lidé využívali pečlivé územní plánování pomocí čtvercové sítě. Mahendraparvata je pravděpodobně nejstarším městem na světě stavěným tímto způsobem.