Skip to content
reklama

Odhalí astronomové tajemství černých děr?

Černé díry jsou považovány za jedny z nejděsivějších objektů v celém vesmíru. I proto přitahují vědce z celého světa.

Hlavním úkolem zařízení Gravity nově instalovaného na dalekohled ESO/VLT v Chile je detailní průzkum okolí černých děr.

Zooming in on black holes is the main mission for the newly installed instrument GRAVITY at ESO’s Very Large Telescope in Chile. During its first observations, GRAVITY successfully combined starlight using all four Auxiliary Telescopes.
Zařízení Gravity, které bude zkoumat černé díry.

Během prvních pozorování se s pomocí tohoto přístroje podařilo úspěšně zkombinovat světlo zachycené všemi čtyřmi pomocnými dalekohledy systému VLT.

3
Systém VLT.

Aparát kombinuje světelné paprsky získané více dalekohledy a s pomocí interferometrie tak vytvoří virtuální teleskop s rozlišením odpovídajícím průměru až 200 metrů. To astronomům umožňuje zkoumat mnohem jemnější detaily vzdálených kosmických objektů, než je možné s běžnými dalekohledy.

Zooming in on black holes is the main mission for the newly installed instrument GRAVITY at ESO’s Very Large Telescope in Chile. During its first observations, GRAVITY successfully combined starlight using all four Auxiliary Telescopes. This picture shows some of the large and international GRAVITY team during initial observations at the Paranal Observatory.
Kolektiv vědců, který se na projektu Gravity podílí.

Gravity je schopen měřit pozice astronomických objektů na té nejjemnější úrovni a také provádět interferometrické zobrazování a spektroskopii. Pokud by na povrchu Měsíce stále budova, Gravity by byl schopen ji rozeznat.

Zobrazování s takto vysokým rozlišením má celou řadu aplikací, ale hlavním cílem do budoucna je studium okolí černých děr.

5
Členem Evropské jižní observatoře je i Česká republika.

Dosud proběhlo testování přístroje ve spojení se čtveřicí pomocných teleskopů se zrcadly o průměru 1,8 m. První pozorování se čtyřmi hlavními dalekohledy systému VLT s primárními zrcadly o průměru 8,2 m je naplánováno na konec roku 2016.

Foto: ESO, Space
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články