Skip to content

5 chorob pojmenovaných podle literárních postav: Trpíte syndromem Alenky v říši divů?

Každý spisovatel a literát potřebuje pro svou tvorbu nějakou inspiraci. Ale vše může fungovat i naopak, literární postavy se mohou stát inspirací pro vědce.

A tak řada poruch či syndromů nese pojmenování právě po imaginárních figurách z knih…

2
Rapunzel a její dlouhé vlasy.

Rapunzelin syndrom Pohádky bratří Grimmů mnohdy připomínají spíše horory než něžné čtení pro děti. Hrdinku jedné z nich, dívku jménem Rapunzel, zavřela zlá čarodějnice do věže a jediná cesta k Rapunzel je skrze její dlouhé spuštěné vlasy z okna.

Rapunzelin syndrom spočívá v tom, že zvláště malé děti, ale i teenageři jedí své vlastní vlasy. Vlasy v trávicím traktu dokonce mohou způsobit perforaci žaludku.

ALICE IN WONDERLAND Mia Wasikowska stars as Alice in Walt Disney PicturesÕ epic 3D fantasy adventure ALICE IN WONDERLAND. A 19-year-old Alice returns to the whimsical world she first encountered as a young girl, reuniting with her childhood friends: the White Rabbit, Tweedledee and Tweedledum, the Dormouse, the Caterpillar, the Cheshire Cat, and of course, the Mad Hatter. In theaters nationwide on March 5, 2010. © Disney Enterprises, Inc. All rights reserved.
Alenka v říši divů.

Syndrom Alenky v říši divů Nemoc nazvaná podle románu Lewise Carrolla byla poprvé popsána psychiatrem Johnem Toddem v roce 1955. Lidově řečeno, člověk s touto poruchou je „mimo“, aniž by požil jakékoliv stimulanty.

Předměty se mu zdají menší či větší, jeho smyslové vnímání se liší od toho běžného. Příčinou může být kupříkladu mozkový nádor.

4
Dorian Grey neměl nikdy zestárnout.

Syndrom Doriana Graye Oscar Wilde vdechl literární život Dorianu Greyovi, jehož tvář nestárne. Místo ní nánosu času podléhá jeho portrét. Z lidí se syndromem Doriana Graye musejí mít radost zejména kosmetické firmy a plastičtí chirurgové.

Člověk trpící touto poruchou má panickou hrůzu z procesu stárnutí, a tak se jej všemi možnými a mnohdy i nemožnými prostředky snaží odvrátit.

5
Michael Jackson.

Syndom Petera Pana Existují muži, kteří nikdy nedospějí a stále zůstávají dětmi držícími se máminy sukně. Právě ti trpí syndromem Petera Pana. Řada příznaků této poruchy byla patrná například u zpěváka Michaela Jacksona.

6
Othello se svou zavražděnou ženou.

Othellův syndrom Krk nešťastné Desdemony je železným stiskem sevřen a kráska umírá. Ruce, které jí sebraly život, patří jejímu manželovi Othellovi. Ten nechtěl vidět, že jeho žena je mu věrná, ve všem byl podezřívavý a podlehl manipulaci bezcharakterního Jaga.

Právě Othello, postava ze Shakespearovy tragédie, dal jméno syndromu, který popisuje chorobnou žárlivost. Postižená osoba je přesvědčena, že partner nebo partnerka ji podvádí, bez ohledu na to, že pro to nemá žádné, ani nepřímé důkazy.

Foto: thebarefootbeat, trbimg, screenmusings, nydailynews, bybecky.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …