Skip to content
reklama

Ochočení tažných zvířat: První koně domácí se pásli na jihu Ruska

Vědci si dlouho lámali hlavu s otázkou, odkud vlastně pocházejí koně, kde leží jejich pravlast. Před časem zjistili, že po skončení doby ledové žily v Evropě čtyři geneticky i zeměpisně rozlišené linie koní.

Nikdo ale dosud netušil, která z nich v evolučním vývoji nakonec po dlouhé době zvítězila, nahradila ostatní a vedla k vytvoření genomu dnešního koně domácího. Týmu, složenému ze 162 odborníků včetně dvou Čechů, se zapeklitý problém nedávno podařilo vyřešit.

V Pontsko-kapsických stepích se začala psát historie koní. FOTO: YegorGeologist/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Přispěli vzorky

První domácí koně, tedy předchůdci těch dnešních, podle nich obývali v době kolem roku 2200 př. n. l. jihoruské pontsko-kaspické stepi mezi řekami Volhou a Donem. Čeští archeozoologové René Kyselý a Lubomír Peške přispěli k mezinárodnímu výzkumu poskytnutím vzorků koster deseti koní z Čech a Moravy, datovaných do období 3400‒500 př. n. l.

blank
Step se táhne od Uralu až k řece Dunaji. FOTO: Terpsichores/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Ukázali pravlast

„I když se domestikace koní někde ve východních stepích nabízí, naše práce lokalizuje oblast konkrétně a vyvrací některé dřívější kandidáty na domestikační centrum v Ibérii a Anatolii,“ potvrzuje výsledek analýz René Kyselý.

Tým tak společně ukázal na oblast stepí na jihu dnešního Ruska, které mají být pravlastí současných koní.

Foto: piqsels, Creative Commons, Úvodní fotografie: piqsels
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články