Skip to content
reklama

Skutečný Tarzan: Ve vietnamské džungli žil přes 40 let

blank

Příběhy o Tarzanovi, muži vychovaném primáty a žijícím skrytě v husté džungli, určitě dobře známe všichni. Je ovšem jen slavnou knižní postavou. Ve Vietnamu však nedávno zemřel člověk, který byl považován za skutečného Tarzana.

Ho Van Lang žil v džungli přes 40 let a nikdy pořádně nepřivykl civilizaci.

Do džungle ho jako dvouletého unesl jeho otec.

ŽILI V DŽUNGLI CELÉ ROKY

V malé vietnamské vesničce Tran Kem žil v roce 1972 Ho Van Thanh se dvěma syny. Vesnice však byla zasažena během války bombardováním, což se na Thanhovi podepsalo. Začal trpět záchvaty agrese a jednoho dne popadl svého syna a zmizel s ním v džungli.

Pokoušel se sice vrátit, ale nakonec se se synem usídlil v džungli natrvalo. Žili v chýších postavených na stromech a živili se tím, co našli v džungli, a pěstovanou kukuřicí. Jediným pojítkem s civilizací byl pro ně Thanhův mladší syn Tri, který zůstal s matkou, a čas od času jim přinášel potraviny.

Lang mezitím v džungli vyrostl naprosto stranou od civilizace a nikdy se nenaučil víc než pár slov.

blank
Ačkoliv Tarzan je jen knižní postavou, Vietnamec Ho Van Lang byl jeho víc než věrným reálnám protipólem. FOTO: J. Allen St. John, Public domain, via Wikimedia Commons

Teprve v roce 2013 Tri přesvědčil úřady, aby jeho otce, kterému se rapidně zhoršilo zdraví, z džungle zachránily. S ním se vrátil do vesnice i Lang, pro kterého to však byl obrovský šok. Netušil například ani to, že existují ženy.

Civilizace se na něm však rychle negativně podepsala, naučil se pít a kouřit a rychle se mu zhoršilo zdraví.

VRÁTIL SE DO DŽUNGLE

V civilizaci Lang zkrátka nikdy nebyl šťastný. Po třech letech se vrátil a žil sám za vesnicí, kde žili jeho příbuzní, na okraji džungle. Tentýž rok ho navštívil známý cestovatel Alvaro Cerezo, který s ním týden žil v džungli, aby se naučil jeho životu.

Později o něm natočil také dokument a popsal, že Lang byl i přes svůj primitivní život jedním z nejsympatičtějších lidí, které kdy poznal.

Dopady nezdravého životního stylu po návratu z džungle se však brzy ozvaly. V listopadu 2019, dva roky po smrti svého otce, začal Lang trpět silnými bolestmi a lékaři mu zjistili pokročilou rakovinu jater.

Zemřel o necelý rok později ve dvaapadesáti letech. Cerezo později řekl, že se obával, že Langovo tělo tak drastickou změnu po návratu do civilizace po 40 letech nezvládne. Bohužel měl pravdu. Skutečný Tarzan by nejspíš ve svém přirozeném prostředí mohl žít mnohem déle, protože na rozdíl od nás, kteří si bez technických vymožeností neumíme život představit, on věděl, jak přežít kdekoliv a s čímkoliv.

Foto: Creative Commons, Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články