Mravenci Solenopsis geminata byli podle nového výzkumu prvním invazním druhem na naší planetě.
Tito zástupci hmyzí říše pocházejí původně ze střední Ameriky, v současnosti je lze však nalézt i v Austrálii, Africe, Indii a jihovýchodní Asii. Prakticky všude tam, kde panuje tropické klima.
Jsou značně agresivní, nevítané návštěvníky odhání svými kusadly. Jejich kousnutí zanechávají na kůži bolestivé bílé puchýřky. K jejich rozšiřování do všech světových stran začalo docházet v průběhu 16. století.
Přispěly k tomu španělské obchodní galeony, které křižovaly u břehů Nového světa v čím dál větším počtu. Tehdy Španělé vytvořili první obchodní cesty mezi mexickým Acapulcem a filipínskou Manilou.
„Pokud tyto obchodní lodě pluly vyzvednout nějaký náklad, používala se k jejich zátěži zemina. Ta se pak v cílovém přístavu vyházela, aby uvolnila místo kýžené komoditě,“ uvádí Andrew Suarez, entomolog z University of Illinois. „Netušili, že se v ní ukrývá velké množství živočichů.“
Vědci zkoumáním genomu zjistili, že tito blanokřídlí černí pasažéři pocházejí původně z Mexika. U jejich zdejší populace odhalili nejvyšší úroveň genetické rozmanitosti. Na základě dalšího zkoumání budou schopni určit, jak invaze tropických mravenců probíhala.
Mravenci jsou stejně jako včely sociální hmyz. Žijí ve společenstvích, jehož příslušníci spolupracují při krmení a péči o své potomstvo. V rámci tohoto soužití mají rozdělené funkce při rozmnožování. Královna klade vejde, dělníci nikoli.
Pokud bychom porovnali hmotnost všech mravenců žijících v amazonských deštných pralesích s hmotností všech zde žijících obratlovců, zjistili bychom, že mravenci váží zhruba čtyřikrát více.
V současné době je známo více než 12 500 druhů mravenců, jejich celková hmotnost se odhadem rovná celkové hmotnosti všech lidí na Zemi. Například v tropech spolu s termity tvoří celou třetinu biomasy všech zde žijících živočichů.