Na základě nálezu pozůstatků egyptského šlechtice Khuwy jsou si badatelé jisti, že Egypťané používali pokročilé metody balzamování o 1000 let dříve, než bylo předpokládáno.
Staří Egypťané prováděli sofistikované mumifikace svých mrtvých. Nový objev by nyní mohl přepsat historické údaje.
Nové informace
V roce 2019 bylo v honosné hrobce v nekropoli v Sakkáře nalezeno poměrně zachovalé tělo vysoce postaveného šlechtice zvaného Khuwa.
Ze současného výzkumu vyplývá, že je tělo mnohem starší, než se archeologové domnívali, ba dokonce se nejspíš řadí mezi jednu z nejstarších egyptských mumií, jaké byly kdy objeveny.
Datace určila časové zařazení do doby Staré říše, což jen dokazuje, že techniky mumifikace před zhruba 4000 lety byly velmi pokročilé.
„Pokud se skutečně jedná o mumii Staré říše, všechny knihy o mumifikaci a historii Staré říše budou potřebovat revizi,“ uvedla profesorka Salima Ikram, vedoucí egyptologie na Americké univerzitě v Káhiře a přední expertka na historii mumifikace.
Podle odbornice tento fakt zcela pozmění dosavadní chápání vývoje mumifikace. Použité materiály, jejich původ a obchodní cesty s nimi spojené dramaticky ovlivní chápání Egypta Staré říše.
Složitý proces
„Doposud jsme si mysleli, že mumifikace Staré říše je relativně jednoduchá, se základním vysoušením – ne vždy úspěšným – bez odstranění mozku a jen občasným odstraněním vnitřních orgánů. Větší pozornost byla věnována především vnějšímu vzhledu zesnulého.
Rovněž použití pryskyřic je u dosud zkoumaných mumií Staré říše mnohem omezenější. Tato mumie je napuštěna vysoce kvalitními pryskyřicemi a zabalena do nejkvalitnějších obvazů,“ uzavřela Ikram.