Domů     Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
14.11.2024

Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení?

Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a také paměť senzorickou, která uchovává informace přicházející ze smyslů.

Jde o to, co člověk před chvíli viděl, slyšel či cítil. Zpracovávají se v ní rovněž informace vyvolané z paměti dlouhodobé, která není dostupná vědomě.

Střednědobá paměť pak k paměťové stopě přidává emoční složku a rozhoduje o tom, zda se informace uloží do dlouhodobé paměti, či nikoliv.

Dlouhodobá paměť je nejdelším a nejstarším druhem paměti, uchovává informace, které by neměly vymizet, proto i při poruchách paměti mizí jako poslední. Obsahuje i pudy, geneticky dané informace či základy chování.

Spánek pro dobrou paměť

Základními funkcemi paměti je vštěpování si vzpomínek, jejich uchovávání a vybavování. Vzpomínky jsou zaznamenány prostřednictvím biochemického propojení mozkových buněk.

Častým vyvoláváním se tento záznam „oživuje“, pokud jej ale nepoužíváme, postupně se vytrácí a vzpomínky „blednou“, až nakonec vymizí. Pro zapamatování si nových informací je klíčový spánek, protože během něj dochází ke konsolidaci nových paměťových stop.

K tomu, aby se informace do dlouhodobé paměti uložila, je zapotřebí přinejmenším šestihodinový spánek.

Víte, že: 50 až 70 % všech demencí tvoří Alzheimerova choroba, progresivní neurodegenerativní onemocnění mozku, podmíněné předčasným zánikem neuronů. Nejvíce postihuje oblasti mozku, zodpovědné právě za paměť a učení.
Víte, že: 50 až 70 % všech demencí tvoří Alzheimerova choroba, progresivní neurodegenerativní onemocnění mozku, podmíněné předčasným zánikem neuronů. Nejvíce postihuje oblasti mozku, zodpovědné právě za paměť a učení.

Ebbunghausova křivka zapomínání

Zapomínání je přirozené, znamená vlastně vyhasínání nervového spojení a vytěsnění vzpomínky do nevědomí. Výzkumem zapomínání se zabýval německý psycholog Hermann Ebbinghaus (1850–1909), který vytvořil tak zvanou Ebbinghausovu křivku zapomínání.

Podle ní nejvíce zapomínáme v prvních hodinách po naučení se něčemu, zatímco množství zapomenutého po pěti dnech a po měsíci se už liší jen málo.

Většina lidí si pamatuje 10 % z přečteného, 20 % ze slyšeného, 30 % z viděného, 50 % ze slyšeného a viděného, 70 % z jimi řečeného a 90 % z udělaného.

Mechanická versus logická paměť

K lepšímu zapamatování a uchovávání informací v paměti používáme různé paměťové strategie. Prostým opakováním činnosti využíváme tzv. mechanickou paměť, zatímco uspořádáme-li informace do celků, k jejich zapamatování použijeme logickou paměť.

Druhý způsob je dlouhodobě výhodnější, protože s věkem účinnost mechanické paměti klesá, zatímco logická paměť se zlepšuje s množstvím nastřádaných informací. Lidská paměť se vyvíjí přibližně do 25 let věku.

Po šedesátém roce života pak často dochází k jejímu postupnému oslabování. Paměť může negativně ovlivňovat rovněž únava a vyčerpání, případě depresivní změny nálad.

Amnézie neboli ztráta paměti

Někdy však může paměť vypovědět službu a dostaví se takzvaná amnézie neboli ztráta paměti. Příčin může být hned několik. Rozlišujeme amnézii anterográdní, která znamená neschopnost vštípit si do paměti jakékoliv nové informace a zážitky.

Opakem je amnézie retrográdní, při které nejsme schopni vybavit si poznatky a zážitky z nedávné doby, kdežto vzdálenější vzpomínky jsou postiženy pomaleji a méně. Speciálním typem je pak amnézie dětská, při které si nevybavujeme první roky života.

Úraz hlavy maže vzpomínky

Ke ztrátě krátkodobé paměti většinou dochází po úrazech hlavy, zvláště při pádu na hlavu. Platí, že čím vážnější úraz, tím déle ztráta paměti trvá.

V případě opravdu závažného úrazu, vedoucího k rozsáhlému poškození mozku, však může být ztráta paměti trvalá a nevyléčitelná. Za ztrátou paměti však mohou stát i neurologické poruchy, například mozkové infekce.

Těžší formy neuroinfekcí, jakými jsou meningitida či encefalitida, dočasně naruší vědomí nemocného. Amnézie na toto období pak většinou přetrvává i po úspěšném vyléčení.

Porucha paměti může být rovněž příznakem těžké hypoglykémie, tedy nízké hladiny krevního cukru u diabetiků.

Nejranější vzpomínky lidí na dětství se liší, jsou však vždy autobiografické a týkají se událostí, které se staly až po dosažení dvou nebo tří let věku.
Nejranější vzpomínky lidí na dětství se liší, jsou však vždy autobiografické a týkají se událostí, které se staly až po dosažení dvou nebo tří let věku.

Amnézie po mrtvici

Ke ztrátě paměti může dojít i po mozkové mrtvici a způsobit ho může i silně zatěžující psychický zážitek, například znásilnění či týrání. Postiženému se v rámci posttraumatické stresové poruchy tento zážitek nevybavuje.

Paměťový záznam je ve skutečnosti v mozku uchován, ale vědomí postiženého k němu nemá přístup. Podvědomí nicméně může informace zpracovávat, což může po čase vést k rozvoji různých psychických problémů.

Alkohol je metlou paměti

Poruchy krátkodobé paměti může způsobovat i požití nadměrného množství alkoholu. Lidé poté mají na určitou dobu „okno“ a nic si nepamatují. Chronický alkoholismus pak vede k závažnějším poruchám paměti, neboť alkohol způsobuje dlouhodobé poškození mozku.

Těžcí alkoholici mohou trpět tak zvaným Korsakovovým syndromem, kdy jsou přítomny opakované poruchy paměti, ovšem s tou zajímavostí, že chybějící informace si postižený vymýšlí. V tomto případě může pomoci abstinence a vysoké dávky vitaminu B1.

Pozor na léky i zásah proudem

Krátkodobou paměť dokáží vymazat i některé léky, například ty na spaní, proti úzkosti či anestetika, která slouží k rychlému uspání při operacích. Obdobné účinky může mít na mozek i úraz elektrickým proudem, který způsobí určitý „reset“ mozkových funkcí.

Toho je naopak využíváno při léčbě elektrošoky neboli při elektrokonvulzivní terapii, která má za cíl navrátit funkce mozku do normálu, například při depresivních poruchách.

Demence a ztráta krátkodobých vzpomínek

K amnézii dochází i při neurodegenerativních poruchách. Při demenci zanikají samotné mozkové buňky, které uchovávají vzpomínky. Proto se takto postiženým vzpomínky ztrácejí, a zároveň u nich mizí i schopnost vštěpovat si nové.

Zpočátku je postižena pouze krátkodobá paměť. Nemocný zapomíná nedávné události, třeba kam si položil klíče, nebo co měl k obědu. Zároveň je pro něj obtížnější zapamatovat si telefonní číslo nebo datum sjednané schůzky.

Vědcům se přitom podařilo pomocí testu s kolotočem, který dítě ovládalo pomocí kopnutí nohy, prokázat, že i kojenci si pamatují věci a tvoří vzpomínky. Proč si je později nevybaví? Podle vědců je k tomu potřeba, aby dítě vnímalo sebe sama.
Vědcům se přitom podařilo pomocí testu s kolotočem, který dítě ovládalo pomocí kopnutí nohy, prokázat, že i kojenci si pamatují věci a tvoří vzpomínky. Proč si je později nevybaví? Podle vědců je k tomu potřeba, aby dítě vnímalo sebe sama.

Vzpomínky na dětství zůstávají zachovány

Dávné vzpomínky, například na dětství, ale zůstávají prozatím zachovány. Je to z toho důvodu, že dlouhodobá paměť je uchovává vepsané hlouběji a trvaleji, zahrnuje rovněž pevné návyky, ukotvené dlouhodobým a častým opakováním.

Proto dlouhodobá paměť lépe odolává „erozi“ způsobené demencí. Nicméně se může stát, že vám člověk postižený demencí či Alzheimerem bude vzpomínky na své dětství vyprávět opakovaně, protože v krátkodobé paměti neudrží informaci, že vám je už říkal.

Boj s demencí

Občas může zapomenout každý, zejména v důsledku přepracování. Pokud by k tomu však docházelo soustavně podobu několika týdnů či měsíců, je na místě návštěva v neurologické ambulanci.

Ačkoliv lékaři bohužel zatím neumějí demenci vyléčit, existují léky, které podpoří funkce mozku a prodlouží první fázi nemoci, kdy je člověk ještě relativně soběstačný.

Díky včasné detekci nemoci tak může postižený získat celé roky téměř plnohodnotného života navíc.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, wikiskripta.eu, mentem.cz, edu.ceskatelevize.c
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock, FOTO 4: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Svobodný internet! Nebo ne?
Je internetový obsah cenzurován? Samozřejmě. V lepším případě jde o morální cenzuru – například dětské pornografie. V horším o manipulativní selekci, při které si můžete přečíst jen to, z čeho si uděláte „ten správný názor“. Řada zemí blokuje vyhledávání určitých slov. V Jemenu například „sex“, v Súdanu „nahota“. Velké pozornosti mnoha států se těší i […]
Věda a technika
Praví a nepraví zimní spáči
Nejlepší variantou, jak přečkat zimu, je zřejmě pravý zimní spánek zvířat neboli hibernace. Spící zvíře sníží svou tělesnou teplotu na minimum, klesne mu krevní tlak a také jeho srdce pracuje pomaleji. Současně se zpomaluje i dýchání a rovněž trávicí a vylučovací soustava téměř nepracují.   Největší zimní spáč      Pravým zimním spánkem spí většinou drobní savci. […]
Věda a technika
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (I.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Věda a technika
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byla pouhou náhodou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
reklama
věda a technika
Magický jantar: Pryskyřičnou konzervu umí vyrobit jen Matka Příroda!
Porostem se prodírá tyranosaurus rex. Nad hlavou s ohlušujícím řevem prolétá pterosaurus. Zpoza vysokých stromů zase vykukuje dlouhý krk sauropoda. Planeta je zaplavena dinosaury a viníkem je malý jantar, který uchoval jejich genetickou informaci. Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ne tak docela protože jantar je ve ztvrdlá a zkamenělá pryskyřice. A její […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
reklama
historie
Unesla českého krále Václava IV. z vězení lazebnice Zuzana?
Královský vězeň si užívá v lázni se ženou. Konečně po dlouhé době koupel. Opilí strážci už moc nevnímají. Nakonec kývnou, že se může jít nadýchat čerstvého vzduchu k řece. Skvělá příležitost uprchnout. Než se stráže vzpamatují, dvojice odplouvá v loďce. Pravda nebo bohapustá lež? Král se špatnou pověstí, tak se dá nejlépe charakterizovat Václav IV. (1361–1419). Miluje lov […]
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů. Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená. Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí […]
Starosti s Leninem: Ani po smrti nedá pokoj
Německý agent, který v Rusku rozpoutal bolševickou revoluci, je bezpochyby nejslavnější novodobou mumií a současně nejslavnější z mumií bývalého socialistického bloku.  Když Vladimír Iljič Lenin (1870-1924) zemře, rozhodnou se ho soudruzi uchovat pro budoucí generace soudruhů. Jenže v typicky ruském zmatku mrtvý Lenin tu polehává u ledu, tu jen tak v rakvi. A to jeho […]
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
Dne 28. června 1914 se v Sarajevu odehrál atentát, který změnil běh dějin. Následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este a jeho choť Žofie byli zavražděni Gavrilem Principem, což vedlo k vypuknutí první světové války. Tento tragický čin odstartoval řetězec událostí, které vrhly svět do čtyřletého válečného konfliktu. Jeden z nejslavnějších atentátů, který doslova změnil svět, proběhne […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz