Skip to content
reklama

Obezita jako rizikový faktor

blank

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zaujímají Češi sedmé místo v žebříčku nejobéznějších Evropanů. Statistiky ukazují, že do roku 2030 by měla obezitou trpět více než polovina evropské populace.

Na celosvětový problém každý rok upozorňuje Světový den obezity, který připadá na 4. března. S extrémní obezitou se často pojí i další zdravotní problémy, jako je cukrovka II. typu, kardiovaskulární nemoci, zhoršené dýchání či bolesti kloubů.

blank
Obezita je stav, ve kterém přirozená energetická rezerva savce, která je uložena v tukové tkáni, stoupla nad obvyklou úroveň a poškozuje zdraví. Foto: Joenomias / pixabay.com

Kdy vzniká riziko?

Obezitu určuje index tělesné hmotnosti (BMI), přičemž hodnoty BMI vyšší než 35 značí rizikovou obezitu. Často ji doprovází další závažné zdravotní problémy včetně psychických. Dle odborníků jsou obézní lidé také daleko více ohrožení současnou epidemií nemoci covid-19.

Riziko nákazy je u obézního člověka dvakrát vyšší než u člověka s normální váhou a pravděpodobnost, že bude muset být hospitalizován na JIP, je větší o 75 %.

Extrémně obézní lidi obvykle trápí hypertenze, ateroskleróza, cukrovka a další. Mají také oslabený imunitní systém a jsou proto rizikovou skupinou při současné epidemii onemocnění covid-19,“ říká doc. MUDr. Martin Matoulek Ph.D., přední český obezitolog.

blank
V České republice podle statistických údajů Státního zdravotního ústavu téměř každý druhý člověk trpí nadváhou a každý čtvrtý pak některým typem obezity. Foto: happyveganfit / pixabay.com

Jaká jsou řešení?

Jedním z řešení pro lidi s extrémní obezitou může být i chirurgický zákrok (bariatricko-metabolická operace. Při tomto zákroku se pacientům zmenší objem žaludku a tím se zamezí vylučování tzv. hormonů hladu.

Díky odstranění buněk hormonů hladu pacient přestane přijímat tolik potravy co dříve, a navíc se rychleji zasytí. Operací lze také úplně vyléčit i cukrovku. Celý zákrok probíhá laparoskopicky skrz malé vpichy do břišní dutiny, nepředstavuje tedy velký zásah do těla pacienta.

Ostatní činnosti orgánů fungují normálně,“ popisuje bariatrický chirurg MUDr. Pavol Holéczy, CSc. Objem žaludku se zmenší přibližně o 80 procent a jeho zbytkový obsah se sníží ze 300 ml na 150 až 180 ml.

Bariatrická operace probíhá 45 až 120 minut, záleží na konkrétním typu zvolené metody.

blank
Za zdravou váhu je považována hodnota mezi 18,5 a 25. Jako obezita prvního stupně se označuje hodnota mezi 30 a 35, obezita druhého stupně 35 až 40. Foto: geralt / pixabay.com

Možností je operace

Pacienti se zájmem o operaci často přichází sami nebo je doporučí odborníci, jako jsou diabetologové či obezitologové. Před zákrokem je nutné podstoupit potřebná vyšetření a konzultace s nutričním terapeutem či psychologem.

V těle o několik desítek kilogramů lehčím se pacientovi přece jenom bude žít najednou jinak, proto často přichází na řadu psycholog. S nutričním terapeutem je zase zásadní nastavit správný životní styl, který je nezbytné po operaci dodržovat, včetně pravidelného pohybu,“ doplňuje Matoulek.

blank
Orientačním ukazatelem nadváhy je také obvod pasu. Při obvodu nad 102 centimetrů u mužů a nad 88 centimetrů u žen jde o obezitu. Foto: Tumisu / pixabay.com

V České republice se bariatrická operace provádí za normálních okolností (mimo restrikce způsobené pandemií covid-19) provádí již na 15 specializovaných místech a má spoustu pozitivních ohlasů.

Foto: Úvodní foto - Jarmoluk / pixabay.com, Foto 1, 2, 3 - pixabay.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články