Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zaujímají Češi sedmé místo v žebříčku nejobéznějších Evropanů. Statistiky ukazují, že do roku 2030 by měla obezitou trpět více než polovina evropské populace.
Na celosvětový problém každý rok upozorňuje Světový den obezity, který připadá na 4. března. S extrémní obezitou se často pojí i další zdravotní problémy, jako je cukrovka II. typu, kardiovaskulární nemoci, zhoršené dýchání či bolesti kloubů.
Kdy vzniká riziko?
Obezitu určuje index tělesné hmotnosti (BMI), přičemž hodnoty BMI vyšší než 35 značí rizikovou obezitu. Často ji doprovází další závažné zdravotní problémy včetně psychických.
Dle odborníků jsou obézní lidé také daleko více ohrožení současnou epidemií nemoci covid-19. Riziko nákazy je u obézního člověka dvakrát vyšší než u člověka s normální váhou a pravděpodobnost, že bude muset být hospitalizován na JIP, je větší o 75 %.
„Extrémně obézní lidi obvykle trápí hypertenze, ateroskleróza, cukrovka a další.
Mají také oslabený imunitní systém a jsou proto rizikovou skupinou při současné epidemii onemocnění covid-19,“ říká doc. MUDr. Martin Matoulek Ph.D., přední český obezitolog.
Jaká jsou řešení?
Jedním z řešení pro lidi s extrémní obezitou může být i chirurgický zákrok (bariatricko-metabolická operace. Při tomto zákroku se pacientům zmenší objem žaludku a tím se zamezí vylučování tzv. hormonů hladu.
„Díky odstranění buněk hormonů hladu pacient přestane přijímat tolik potravy co dříve, a navíc se rychleji zasytí. Operací lze také úplně vyléčit i cukrovku.
Celý zákrok probíhá laparoskopicky skrz malé vpichy do břišní dutiny, nepředstavuje tedy velký zásah do těla pacienta.
Ostatní činnosti orgánů fungují normálně,“ popisuje bariatrický chirurg MUDr. Pavol Holéczy, CSc. Objem žaludku se zmenší přibližně o 80 procent a jeho zbytkový obsah se sníží ze 300 ml na 150 až 180 ml.
Bariatrická operace probíhá 45 až 120 minut, záleží na konkrétním typu zvolené metody.
Možností je operace
Pacienti se zájmem o operaci často přichází sami nebo je doporučí odborníci, jako jsou diabetologové či obezitologové. Před zákrokem je nutné podstoupit potřebná vyšetření a konzultace s nutričním terapeutem či psychologem.
„V těle o několik desítek kilogramů lehčím se pacientovi přece jenom bude žít najednou jinak, proto často přichází na řadu psycholog.
S nutričním terapeutem je zase zásadní nastavit správný životní styl, který je nezbytné po operaci dodržovat, včetně pravidelného pohybu,“ doplňuje Matoulek.
V České republice se bariatrická operace provádí za normálních okolností (mimo restrikce způsobené pandemií covid-19) provádí již na 15 specializovaných místech a má spoustu pozitivních ohlasů.