Domů     Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
21.10.2024

Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě.

A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou výjimečné.

A aby toho nebylo málo, vzduch je zde natolik řídký, že člověk doslova bojuje o každou molekulu kyslíku.

Prvopočátky himálajského dobrodružství je třeba hledat již v době, kdy se po povrchu planety Země ještě proháněli dinosauři. Tehdy rozložení kontinentů vypadalo jinak než dnes, ale nemělo tomu být natrvalo.

Před nějakými 150 miliony let byla indická deska součástí prakontinentu Gondwana, ovšem o 60 milionů let později se deska rozhodla, že se bude po Zemi klouzat chvíli sama. Od Gondwany se odtrhla a vydala se na sever.

Pevninské desky ve svém putování sice nejsou příliš rychlé, ale zato jsou vytrvalé, a tak se po 40 milionech let putování poprvé dotkla asijského kontinentu. Ten dotek byl více než vášnivý.

Deska na Asii tlačila stále víc, a víc a místo kontaktu tak začalo růst do výšky. Setrvačnost poslala indickou desku ještě 2000 kilometrů do vnitrozemí, což vedlo ke zvednutí tibetské plošiny. Tak vznikla dvě největší pohoří světa: Himálaj a Karákóram.

Tam, kde sídlí bohové…

Tlak desek vytlačil obě pohoří do výšky, přesahujících osm tisíc metrů. V Himálaji se nachází nejvyšší hora světa, Mt. Everest (tibetsky Džomolangma, nepálsky Sagarmatha), která se tyčí do výše 8849 metrů.

Karákóram příliš nezaostává, jeho nejvyšší vrchol K2 dosahuje výšky 8611 metrů. Přestože je K2 o 237 metrů nižší než Mount Everest, její relativní převýšení od úpatí na vrchol je větší a kromě toho jsou její svahy mnohem strmější a obtížnější.

Vysoké hory bývaly v minulosti lidem zapovězeny. Podle pověstí v nich sídlili bohové, nebo třeba i démoni. Přesto lidé při hledání nových obchodních cest nebo během válek do hor zabloudili.

Známý je například přechod Alp, který uskutečnil kartaginský vojevůdce Hannibal Barkas během války mezi Kartágem a starým Římem. Ve středověku se pak hory, zvláště Alpy, staly lovištěm kamzíků a také se sem vypravovali hledači drahých kamenů. Z obyvatel podhůří se poté rekrutovali první horští vůdci.

Nejvyšší pohoří? Andy!

Rozmach moderního horolezectví je spojen s koncem 18., a hlavně s 19. stoletím. Za nejvyšší pohoří byly ještě počátkem 19. století považovány jihoamerické Andy, ty však byly pro po výškách bažící sportovce poněkud daleko.

A tak se zejména Alpy staly cílem vyhledávačů nového adrenalinového sportu. Odtud se také vžil termín alpinismus.

Evropané se s Himálajemi a jejich okolím začali seznamovat až po roce 1800. Průkopníkem v této oblasti byl kapitán britské expediční armády Charles Crawford. Ten vytvořil mapu Nepálu, do které zakreslil i dosud tajemné horstvo.

Ještě v prvním desetiletí 19. století král jinak uzavřeného Nepálu povolil průzkum pramenů řeky Gangy.

Vedoucí expedice mladý poručík, W. S. Webb, při cestě vypočítal, že vrcholky zdejších hor mohou přesahovat 7925 metrů.

To by z nich činilo nejvyšší hory světa, ovšem evropští konzervativní geografové těmto měřením nevěřili a i nadále považovali za nejvyšší hory Andy.

Současní zkušení horolezci hovoří o tom, že zdolat Mt. Everest cestou, kterou Mallory s Irvinem šli, bylo s tehdejším vybavením nemožné.
Současní zkušení horolezci hovoří o tom, že zdolat Mt. Everest cestou, kterou Mallory s Irvinem šli, bylo s tehdejším vybavením nemožné.

Everest poprvé spatřen

V té době již byla rozhodujícím faktorem na indickém subkontinentu Britská východoindická společnost. Britové si celé území chtěli důkladně zmapovat a v roce 1808 zde zahájili důkladný zeměměřičský průzkum.

Ovšem až v roce 1847 při dálkovém průzkumu spatřil hlavní geograf Indie, Andrew Waugh, dosud neznámý vrchol. Prozatím byl pojmenován Peak XV. O devět let později Waugh vypočítal, že tajemná hora měří 8840 metrů.

Do Londýna poté poslal zprávu, že „Peak XV je nejspíše nejvyšší horou světa.“ Waugh poté horu zbavil příliš úředního názvu a pojmenoval ji po svém předchůdci ve funkci Georgovi Everestovi.

Stal se zázrak

Do začátku první světové války v roce 1914 se žádný Evropan k Everestu nedostal blíž než na 100 kilometrů.

Až v roce 1921 se pod patronací Královské geografické společnosti do dosud Evropany neprobádaných míst vydala expedice pod vedením podplukovníka Charlese Howarda-Buryho. Jejím členem byl vášnivý horolezec George Mallory.

Ten za svou láskou musel dojíždět do Alp, vždyť obyvatel Anglie ve své domovině o vyšší kopec nezakopne.

Příšerné počasí a chlad braly členům expedice mnoho sil. Záhy lékaře expedice zradilo srdce. To ještě zhoršilo již tak napjaté vztahy mezi členy výpravy. 13. června Mallory vylezl na jednu stěnu, přičemž doufal, že mezi mraky zahlédne bájný Everest.

„Za okamžik se ten zázrak stal,“ vzpomínal. „Postupně se nám pomalu představovala velká horská úbočí, ledovce a rozeklané hřebeny hor. A až mnohem výše, než bychom si dokázali přestavit, se objevil bílý vrcholek Everestu.“

Po strmém horském svahu se valí lavina.
Po strmém horském svahu se valí lavina.

Zóna smrti

Výprava vystoupala až do výšky 7010 metrů, a Mallory dokonce zvažoval výstup na samotný vrchol. Avšak sněhová bouře, v těchto končinách běžná, donutila expedici obrátit se na zpáteční cestu. Mallory se k hoře otočil s výrazem vzdoru.

„Já se vrátím,“ říkal si. Přesto však po návratu varoval, že nejvyšší hora je smrtelně nebezpečná a uvážliví lidé by se měli zamyslet a otřást hrůzou dříve, než se tam vydají.

Na jeho slova mělo dojít už v následujícím roce, kdy se k hoře vydala výprava pod vedením šestapadesátiletého britského generála Charlese Bruceho. Cíl byl jasný – vystoupit na její vrchol.

Sám Bruce se vzhledem ke svému věku na výstup nechystal, ale jeho kolegové, mezi kterými nechyběl ani Mallory, ano.

Právě on a Edward Norton dosáhli výše 8170 metrů, avšak ostrá vichřice a postupující omrzliny na nose a na prstech je donutily vrátit se zpět. Během dalších pokusů se jiní členové týmu dostali při zkoušení kyslíkového přístroje až do výšky 8320 metrů.

Dál je však Everest nepustil. A jako by na výstrahu seslal do jednoho z táborů sněhovou lavinu, ve které zahynulo sedm šerpů…

Poslední útok

Mallorymu tedy nevyšel ani druhý pokus. Nebyl však z těch, kdo by se snadno vzdávali. Rok 1924 měl být pro něj zlomový a Mallory naplánoval frontální útok na střechu světa. Členové výpravy podnikli celkem tři cesty na vrchol. Šéf výpravy Norton při druhém z nich vystoupal dokonce do výšky 8537 metrů.

8. června 1924 skupina podnikla poslední útok. K vrcholu vyrazili Mallory s mladým studentem Andrewem Irvinem, který se do výpravy dostal zejména kvůli svým technickým dovednostem. Oba horolezci opustili tábor ve výšce 8170 metrů.

Pak se po obou mužích slehla zem. Co se stalo, zůstává dodnes v rovině spekulací. Jisté je jen to, že se Mallory ani Irvine zpět do tábora nevrátili. Malloryho tělo bylo objeveno až v roce 1999, tělo Irvinovo dodnes odpočívá skryté v království ledu. Zda oba došli až na vrchol, či nikoliv, nemůže

Zdroje informací: wikipedia.org, nationalgeographic.cz, cestoval.cz
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Zajímavosti
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Zajímavosti
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
reklama
lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
reklama
lifestyle
Démon alkohol: Jaké negativní dopady má na tělo?
Dlouhá léta vědci tvrdili, že umírněné pití alkoholu je pro lidské zdraví přínosnější než úplná abstinence. Nejnovější výzkumy však toto negují a naopak přicházejí s tvrzením, že jakkoliv umírněná konzumace alkoholu je vždy rizikem pro zdraví. Jak nám alkohol škodí? Umírněná konzumace alkoholu měla podle dřívějších studií snižovat riziko infarktu, zpomalovat řídnutí kostí neboli osteoporózu […]
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
Dívka nebývala v rodině vždy výhrou. Bylo nutné zajistit jí věno, aby se mohla dobře vdát. Scénář jejího života už byl většinou předem daný. Založit s mužem rodinu, porodit spoustu dětí a postarat se o ně. Vzdělávat se? To bývala představa z říše snů. Názory na ženské vzdělávání se začínají měnit až v průběhu 2. poloviny 19. století. Vzdělávání […]
Festival v Riu se slaví už více než 300 let
Pět dní extáze v rytmu samby. Pět dní hudby, tance a extravagantních oslav života. Pět dní nezřízené konzumace jídla i alkoholu. Pět dní bez zábran. Karneval v brazilském Riu de Janeiro je největší a nejopulentnější oslavou na planetě. Ulice druhého největšího města Brazílie se koncem února už tři sta let proměňují v jeden velký taneční […]
Netradiční ubytování v ledovém hotelu
Usínat pod obrovskými ledovými sochami, vychutnávat si své jídlo z mražených talířů nebo strávit noc ve vlastním iglú? To všechno a mnohem víc nabízejí unikátní ledové hotely, které se nacházejí po celém světě a které nejenže nabízejí unikátní zážitky, ale také úchvatnou pastvu pro oči. Vybrali jsme pro vás tři z nich, které od nás […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz