Denně se setkáváme se zvláštními gesty, průpovídkami a různými zvyky, které nám přijdou automatické, a nemáme potřebu se nad nimi nijak zvlášť zamýšlet. Nebylo by ale zajímavé vědět, odkud se vzaly a jaká je jejich historie?
Potlesk na znamení uznání patří do skupiny těch zvyků, jejichž původ sahá tak daleko, že je obtížné jej určit.
Nicméně odborníci zabývající se lidským chováním zjistili, že lidé tleskali na znamení spokojenosti minimálně již od 3. století před naším letopočtem. Velmi rozšířený byl potlesk jako forma odměny za dobrý výkon ve starověkém Římě.
V 17. století se ale zcela běžně a samozřejmě tleskalo již po celé Evropě. Francouzští umělci zase měli v minulosti ve zvyku platit si placené „tleskače“, kteří na konci představení měli za úkol přimět svým nadšením k uznání i ostatní, možná nespokojené diváky.
JAKO JEDEN MUŽ
Za zmínku stojí, že ne v každé kultuře se tleská stejně. V našich končinách si můžete plácat dlaněmi v podstatě, jak chcete, ale některé národy jsou zvyklé na synchronizovaný potlesk, při němž celé publikum aplauduje jako jeden muž.
Potlesk se ovšem nehodí vždy. Vážným prohřeškem proti etiketě je například tleskání řečníkům na pohřbech. Ať by tedy byla jejich řeč sebelepší, udržte se.