V návalu zuřivého vzteku zvedne nůž a začne bodat. Krev stříká, bolestný křik přechází ve sténání až nakonec utichne. Rudá mlha vzteku se rozplývá. Jenže tentokrát nikdo neřekne „Stop! Dobrý. Jdeme na další záběr.“
Zřejmě nejznámější hollywoodskou celebritou, která figuruje v případu vraždy je O. J. Simpson, celým jménem Orenthal James Simpson (*1947). Proslaví se jako fenomenální hráč amerického fotbalu, který to dotáhne až do Síně slávy.
A neméně úspěšně si po skončení sportovní kariéry vede i v Hollywoodu, kde září v řadě úspěšných filmů, zejména v komediální trilogii Bláznivá střela. Život po jeho boku však příliš veselý není.
Podřízne jí hrdlo
Status hvězdy nahlodávají zprávy o tom, že komik je ve skutečnosti magor, který pro ránu nejde daleko a nejčastěji se trefuje do své manželky Nicole Brownové-Simpsonové (1959–1994). Nikdo se nediví, že po sedmi letech žena řekne dost a v roce 1992 se rozvede.
Jenže ani to, jak se ukáže, nestačí, aby mu unikla. Dne 13. června 1994 ji najdou brutálně zavražděnou. Vrah ji několikrát bodne a nakonec prořízne hrdlo. Ubodán je i její přítel Ronald Goldman (1968–1994), který evidentně s vrahem dlouho bojoval.
Podezření padá na Simpsona a ten je také zatčen. Soudní proces se stává jedním z nejsledovanějších v amerických dějinách. Denně o něm informují všechny televizní stanice i noviny v zemi, řada televizí dokonce zařadí přímé přenosy ze soudní síně.
Právní bitva
Je také procesem nejnapínavějším. Prokurátor sice nemá svědky, otisky prstů, ani žádný jiný přímý důkaz, těch nepřímých je však tolik, a jsou tak silné, že si je jistý.
U Simpsona se najde zakrvácená černá rukavice, která evidentně patří do páru k té, která se našla na místě činu. V ložnici leží pohozené černé ponožky nasáklé krví. „Podle laboratoře je to krev Brownové,“ vypovídají policisté.
Na Goldmanově košili je pro změnu nalezen Simpsonův vlas. A v Simpsonově autě jsou stopy krve Brownové i Goldmana. Po zadržení Simpsona si navíc policisté všimli pořezaného prstu, které dotyčný vysvětluje pokaždé jinak. Všechno se zdá jasné.
Simpson si najímá tým elitních právníků v čele s Johnnie Cochranem. Zaplatí jim 6 milionů dolarů, ale stojí to za to. Obhajoba postavená na rasismu a manipulaci s důkazy, neponechá nic náhodě.
Obratným manévrováním při schvalování poroty dosáhne toho, že většinu tvoří černoši a hispánci. Pak se pustí do detektiva Marka Fuhrmana (*1952), kterého vykreslí jako rasistu, který zfalšoval důkazy a Simpsonovi rukavic podstrčil.
Stejně zpochybní i další důkazy. Třeba krev do Simpsonova auta prý nanosili sami policisté, kteří se předtím pohybovali na místě činu.
Mřížím neunikne
Právní bitva trvá několik měsíců a Amerika, rozdělená na dva tábory, s napětím čeká na verdikt. „Nevinen,“ oznamuje 2. října 1995 soudce rozhodnutí poroty. V televizním přenosu vše sleduje přes 100 milionů lidí. Polovina jich slaví, druhá je v šoku.
Jak se mohlo něco takového stát? Jak může někomu projít vražda? Simpson však nevyvázne lacino. Následný civilní soud objeví nové nepřímé důkazy, které ho usvědčí, uzná ho vinným a nařídí zaplatit příbuzným obětí 33,5 milionu dolarů.
A to boží mlýny ještě nedomlely. V roce 2008 totiž stoj Simpson znovu před soudem, tentokrát za loupežné přepadení a únos. Vyfasuje 33 let natvrdo. Odsedí si devět let než je 1. října 2017 podmínečně propuštěn.