Domů     Nudíte se? Kupte si medvídka mývala. Ale je extrémně kousavý!
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala. Ale je extrémně kousavý!
27.6.2021

Na první pohled vypadá doslova k sežrání. Nevinná očka zasazená do bíločerné mozaiky mu propůjčují vzhled roztomilého chlupáče, který by stěží ublížil mouše. Jenže nenechte se mýlit. Medvídek mýval je pořádný lump, a to takový, až to hezké není.

Nezdá se to, ale mít ve své blízkosti tohoto severoamerického drobečka není žádná výhra. A pořídit si ho domů znamená riskovat proměnu bytu v kůlničku na dříví.

Pro své vlastní blaho spočívající hlavně v ukojení apetitu, je totiž tenhle mizera schopný téměř všeho. Není divu, že ho američtí farmáři na začátku 20. století jako devastátora své úrody zdraví s prstem na spoušti. A to tak intenzivně, že mýval málem vyhyne.

Rozený bandita

Kdyby se rozhodl přepadnout banku, nepotřebuje si ani shánět masku. Jednu totiž už má od přírody. A mýval severní (Procyon lotor) vlastně takový bankovní lupič je.

Se stejnou chamtivostí, s jakou maskovaní gauneři vstupují do peněžních ústavů, on navštěvuje kukuřičná pole, úrody ovoce a zeleniny a další místa, kde si může naplnit svůj takřka bezedný žaludek. Vzhledem k jeho všežravosti má možností víc než dost.

Do pusy strčí prakticky všechno, co mu přijde pod tlapku – malé ptáky, plazy, drobné savce. Díky předním packám uzpůsobeným k uchopování, dokáže vybírat ptačí hnízda i z dutin nebo budek. Za farmáře mile rád „sklidí“ úrodu v ovocném sadu.

Nezastaví ho ani výška, v jaké jablka nebo hrušky jsou. Se šplháním po stromech nemá sebemenší problém. Stejně jako s plaváním. Nedá se přitom říct, že by si ukořistěného jídla nějak zvlášť vážil.

Do takové kukuřice většinou jen párkrát kousne a jde ukrást jinou. Tímhle způsobem rychle zdevastuje celé pole. Bandita se mu ostatně nepřezdívá pro nic za nic.

V 18.století je pro lov mývalů vyšlechtěno několik psích plemen coonhoundů. Foto: pxfuel
V 18.století je pro lov mývalů vyšlechtěno několik psích plemen coonhoundů. Foto: pxfuel

Šikula s pamětí

Příroda obdařila mývala velkou šikovností a rafinovaností, což je pro mnohá lidská obydlí doslova smrtící kombinace. Stejně jako jeho všežravost ve spojení s oportunistickou náturou. Díky ní se přizpůsobuje vnějším okolnostem a těží z jejich výhod.

A že jich dokáže najít. Proč se například honit za veverkami, když se stačí vloupat do špatně zabezpečeného kurníku a tam si v klidu vybrat tu nejvypasenější slepici?

Proč se toulat volnou přírodou v nejisté honbě za kusem žvance, když před domy se v popelnicích denně servírují ty nejvybranější zbytky. Stačí je jenom převrátit, což není pro mazaného a učenlivého mývala žádný problém.

Dokáže otevřít šroubovací lahve, ale i skříňky, dveře nebo zámky. Díky tomu hoduje ve sklepích, nebo spížích. Podle toho, kde na něj čeká nějaká ta dobrota. Mýval má dobrou paměť.

Ví, kde předtím našel jídlo a na místo se pak pravidelně vrací jako do dobré restaurace. Jednou to může být skládka, podruhé půda rodinného domu. Je schopný ukrást vám svačinu přímo z batohu a je mu fuk, že sedíte vedle něj. Velkou pochoutkou jsou rovněž psí nebo kočičí granule, zanechané na zápražích.

Podej prst a sežere ti celou ruku

Ty tam jsou časy, kdy člověka obcházel obloukem. Z někdejšího lesního stydlína je v současnosti drzý floutek, kterého přítomnost lidí nikterak neznepokojuje. Naopak.

Mýval moc dobře ví, že v okolí těch podivných dvounohých tvorů se dá splašit pořádný ranec jídla, stejně jako dostatek úkrytů. Komín a podkroví jsou přímo ideální pro vybudování hnízda. Byl by hloupý, kdyby se takových výhod zříkal.

Zvláště, když mu člověk, zjihlý jeho prvotní roztomilostí, nějaký ten pamlsek sem tam hodí sám. To ovšem znamená, připoutat si ho k sobě na hodně dlouhou dobu. Nedělejte si iluze, že by vám mohl sloužit jako alternativa kočky nebo psa. V mládí to ještě jde.

Malý mýval je jako téměř každé zvíře v raném věku roztomilý a mazlivý. Jenže jak mu přibudou roky a z „plyšového medvídka“ se stane ve většině případů nezkrotný, kousavý, škrábavý a pravidla neuznávající raubíř.

Navíc díky povyku, který hlavně v době námluv vydává, nedá svým majitelům spát. Lidé pro něj nepředstavují nic víc než živou ledničku.

V Evropě to pochopili později než v jeho domovině, celé kontinentální Severní a Střední Americe, kde je odedávna považován za škodou.

Hmat mají mývalové ze všech smyslů nejvíce rozvinutý. Na svět se dívají hlavně rukama. Foto: unsplash
Hmat mají mývalové ze všech smyslů nejvíce rozvinutý. Na svět se dívají hlavně rukama. Foto: unsplash

Na svět se dívá rukama

Místní farmáři by je nejraději všechny postříleli, jenže narážejí na odpor ochránců přírody a tak se místo kulí a broků budují mnohakilometrové „protimývalí“ zátarasy. Což jde dost těžko, vzhledem k tomu, o jak vychytralé až přímo vyčůrané zvířátko se jedná.

Disponuje schopnostmi nesrovnatelnými s žádným z evropských predátorů. Dokáže se přizpůsobit tolika druhům prostředí, jako málokterý tvor, a v rukávu má hned několik es.

To největší se skrývá v jeho dlouhých, obratných ale hlavně mimořádně citlivých prstech, s miliony smyslových buněk pod každým z nich. Hmat mají mývalové ze všech smyslů nejvíce rozvinutý.

Bezruký mýval by tak byl daleko víc nahraný než ten, který přijde „pouze“ o zrak. Mýval se totiž na svět dívá hlavně rukama.

Ke zpracování informací přicházejících z předních končetin využívá neobvykle velkou část mozku – zhruba stejně velkou jako oblast, kterou má člověk vyhrazenou pro zrak.

Podle mínění vědců si mývalové v mozku vytvářejí pomocí hmatu obraz okolí, který je možná stejně dokonalý, jako to, co my vidíme zrakem. Neobvyklou citlivost navíc jejich prstíky neztrácejí ani v té nejstudenější vodě.

Díky tomu můžou bez problému šátrat v řekách a potocích v honbě za potravou v létě, stejně jako v zimě.

Když ty úrody, tak my tebe

Zatímco u nás najdete mývaly vyjma volné přírody nejčastěji ve voliéře zoologických zahrad, za mořem si na nich dobře pochutnávají.

Kožešina a maso, to bývají hlavní dvě věci (kromě toho, že jim šelma dělá z polí paseku), kvůli kterým se Američané za mývalem honili a často stále ještě honí.

Dámské i pánské kožichy, čepice nebo peleríny z ocelově šedého kožíšku jsou nadčasovou záležitostí a takový klobouk toulavých traperů by bez huňatého mývalího ocasu nebyl kompletní. A stejné je to i s mývalím masem.

Na řadě karibských ostrovů je evropští kolonisté kvůli němu kompletně vyhubí. Ročně se v USA zkonzumuje několik tisíc mývalů.

Ostatně i mýval, kterého v Bílém domě v minulosti chová americký prezident Calvin Coolidge (1872–1933), je mu původně poslán jako jeden z chodů při večeři na Den díkůvzdání.

Na první pohled vypadá doslova k sežrání. Ale pozor na něj. Je schopný ukrást vám svačinu přímo z batohu. Foto: unsplash
Na první pohled vypadá doslova k sežrání. Ale pozor na něj. Je schopný ukrást vám svačinu přímo z batohu. Foto: unsplash
Foto: Tit Foto: pxfuel Zdroj fotografií: pxfuel, unsplash
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h