Skip to content

Nový Zéland má problém: Praská

Na rozdíl od České republiky si nemohou obyvatelé Nového Zélandu stěžovat na nedostatek jarních dešťů. Ty jsou však na druhou stranu zodpovědné za sesuvy půdy nebo povodně.

Na Novém Zélandu se objevila prasklina nemající obdoby. Průrva, která dostala přezdívku „Tomo“, má hloubku šestimetrové budovy a je široká jako dvě fotbalová hřiště. Podle odhadu je 200 metrů dlouhá a hluboká asi 20 metrů.

Na dvou hlavních ostrovech Nového Zélandu jsou všechna místa vzdálená maximálně 130 km od moře. Větry vanoucí od oceánu zde udržují mírné a vlhké podnebí s opravdu silnými srážkami na západním pobřeží.

K prasklině došlo poblíž mléčné farmy u malého města Rotorua. Podle odborníků se jedná o největší trhlinu, která se v novodobé historii Nového Zélandu objevila. S největší pravděpodobností za ni mohou silné deště.

Pod trhlinou objevili sopku. Nedaleko praskliny se na jedné louce pravidelně pasou stáda krav, a tak bylo štěstí, že trhlina nebyla o něco větší. Nicméně se nejedná o první prasklinu v blízkém okolí.

Letecký pohled na puklinu u města Rotorua.

Za poslední roky to je již devátá podobná puklina. Ale žádná z nich nedosahovala podobných rozměrů.

Bližší průzkum navíc potvrdil, že se trhlina zformovala nad kráterem starobylé sopky, která byla naposledy aktivní před 60 000 lety. Z toho mají samozřejmě odborníci radost, protože další zkoumání vrstev půdy může přinést zajímavé informace, jak se země v průběhu let vyvíjela a utvářela.

Stále není jasné, proč trhlina vznikla. Nicméně pod samotným povrchem mohla být země roztržená již 40 nebo 50 let. Zřejmě by v tomto stavu zůstala i nadále, kdyby prudké deště proces neurychlily.

Ostré štíty novozélandkých hor prozrazují geologickou mladost ostrovů.

Problémy s trhlinou nemá aktuálně pouze samotný vlastník pozemku, ale také majitel nedaleké farmy, který bude muset celé místo kvůli prasklině oplotit. Navíc lze předpokládat, že se „otvor“ bude vlivem eroze dále rozšiřovat.

V ohrožení je tak i příjezdová cesta k farmě Tumunui, kde se díra objevila.

Puklin na Novém Zélandě přibývá…

Praskliny na Novém Zélandě zpravidla vznikají tak, že voda postupně a pomalu rozpouští vápenec pod povrchem, a tím v zemi vznikají dutiny. Poté co dojde ke zvětšení, propadne se země a vznikne prasklina velkých rozměrů.

Dalším důvodem jsou zemětřesení, jako například v listopadu roku 2016, kdy se objevily otřesy o síle 6,2 stupně. Postihly zejména východní pobřeží a méně obydlenou část jižního ostrova v okolí Christchurch.

Zemětřesení způsobilo velké množství sesuvů a objevily se praskliny nejen na otevřeném prostranství, ale také v ulicích nebo na silnicích.

Foto: Pinterest, Urbanist, Radio NZ
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …