Dříve se mělo za to, že předchůdci lidí a dinosauři se v žádném případě nemohli potkat. Tato teze postupně dostávala trhliny, jelikož další poznatky nasvědčovaly tomu, že společně s dinosaury existovali někteří savci.
Nová studie vědců jedné britské univerzity a jejich kolegů přináší další neuvěřitelné důkazy.
Na pobřeží dnešního Mexika dopadá před 66 miliony let obří asteroid a Země se doslova otřásá v základech. Vzniká kráter široký asi 180 kilometrů, což spustí vlnu postupného vymírání života na Zemi.
Odhaduje se, že celkem vyhynulo na 75 procent živočichů včetně dinosaurů. Dlouho se mělo za to, že katastrofu přežily některé druhy savců a plazů. Nyní byla provedena studie, zaměřující se na nejpočetnější skupinu savců, placentály, mezi které se řadí i člověk.
A výzkum přinesl překvapivé závěry. Přestože do té doby se většina zkoumaných fosilií placentálů datovala do doby po osudné srážce, podle vědců někteří žili už před ní. Byli to například předchůdci primátů, králíků, zajíců, koček nebo psů.
Asteroid nám pomohl
Tým vedený Emily Carlisleovou z Bristolské univerzity zkoumal datování fosilií. Carlisleová říká: „Dali jsme dohromady tisíce fosilií placentálů, takže jsme byli schopni vidět vzorce vzniku a vyhynutí různých druhů.
Na základě toho můžeme odvodit, kdy se placentálové vyvinuli.“ Podle závěrů rozsáhlého výzkumu se konkrétním druhům podařilo přežít díky schopnosti se přizpůsobit. A překvapivá souvislost?
Vyhynutí dinosaurů lidem jako živočišnému druhu zřejmě velmi pomohlo. Díky zániku početné skupiny predátorů po srážce s asteroidem se totiž snížila konkurence v rámci boje o přežití. Přeživší druhy se pak dál skokově vyvíjely a rozšiřovaly na planetě Zemi.
Studie byla uveřejněna v časopise Current Biology, kde prošla kritickým hodnocením odborníků, ovšem výzkum bude dál pokračovat.