Změnit barvu oblečení, aniž by se člověk musel převlékat? Tato technologie již není pouhým snem vzdálenější budoucnosti. Tkaniny, které se dokážou samy přebarvit, jsou již realitou.
Takovou technologii zřejmě více ocení dámy, ale ani pánové ji nepřejdou bez zájmu. Mít ráno to samé tričko bílé a odpoledne červené šlo dosud tím způsobem, že se člověk polil rajčatovým protlakem nebo vínem.
Současné technologie však k podobným změnám nabízejí o něco sofistikovanější cesty.
Výzkumníci z univerzity v Berkeley se už po léta věnují vývoji nových materiálů. Laboratoře zde pracují na plášti neviditelnosti či na materiálech, které by se daly využít při stavbách budoucích kosmických základen.
O tom, že na Berkeley nestudují a nepracují žádná ořezávátka, svědčí fakt, že její absolventi a výzkumníci získali celkem 66 Nobelových cen, 9 Wolfových cen, 7 Fieldsových medailí, 12 Turingových cen, ale také 19 Oscarů a 11 Pulitzerových cen.
Jejich nově zveřejněná práce slibuje zajímavé možnosti v textilním průmyslu. Technologie nazvaná Ebb nemění jen barvu oděvu, ale i vzory či nápisy na něm.
Tkanina je založena na principu termochemických vláken, která své barevné vlastnosti mění v závislosti na teplotě. Nositel takového oděvu se však nebude muset bát, že když vyjde na mráz, zmodrá či zezelená. Měnění barvy zajišťuje slabý elektrický proud.
Současná vyvinutá vlákna nejsou příliš rychlá, takže měnění barev a vzorů zatím není na povel. Spíše jde o pozvolnou proměnu, která je patrná až po určité době. Badatelé však slibují, že se materiál budou snažit „popohnat“, aby změny byly rychlejší.
Textil by se tak mohl stát dynamickým displejem, který by se dal propojit i s chytrými telefony.
Celý výzkum měnících se tkanin je vlastně vedlejším produktem projektu, který si dal za cíl vývoj nové generace interaktivních displejů.
Dlouhodobé zkoumání nových možností probíhající pod patronací společnosti Google hodlá vytvářet citlivé displeje z běžně dostupných materiálů, jakými jsou například právě textilie.