Cukrovka je bohužel stále rozšířenějším onemocněním, jehož projevy ale lidstvo naštěstí umí stále účinněji potlačovat. Díky tomu mohou pacienti žít dlouhý plnohodnotný život. Jak se možnost léčby posunula v posledních letech?
Před sto lety byla cukrovka smrtelnou nemocí
Není tomu tak dávno, co cukrovka znamenala nejen výrazné omezení životního komfortu, ale také výrazné zkrácení délky života. Pacienti, kterým byla tato nemoc diagnostikována, ještě na začátku 20. století umírali již po několika málo letech.
Tělo bez účinné léčby prakticky není schopné správně fungovat, pacient postupně začne ztrácet tukové zásoby, degenerovat mohou i nervy a jednotlivé orgány.
Ostatně i u dnešních pacientů je v případě cukrovky zvýšené riziko rozvoje některých nemocí, patřit k nim může například inkontinence.
Pacient pak kromě užívání inzulinu musí nosit také inkontinenční kalhotky. Komplikací souvisejících s cukrovkou ale může být celá řada.
Změna v léčbě cukrovky nastala s objevením inzulinu v roce 1921, s jehož pomocí je možné projevy nemoci účinně kompenzovat. Diskomfort pacientů v běžném životě začal klesat a délka života se začala prodlužovat.
Dnes můžeme říct, že pacienti s cukrovkou mohou při nasazení vhodné léčby žít zpravidla plnohodnotný život.
Určitá omezení se k cukrovce samozřejmě stále vážou, neboť podávání inzulinu řeší pouze následky nemoci, a nikoli její příčiny, nicméně lze říct, že cukrovka je nemocí, s jejímiž projevy si lidstvo dokázalo poradit.
Cukr je dnes možné snadno měřit doma
Obrovský pokrok se v posledních letech odehrál v oblasti diagnostiky. Pryč jsou doby, kdy bylo možné hladinu cukru měřit pouze ve zdravotnickém zařízení po odběru krve. V domácích podmínkách můžete hladinu cukru měřit z jedné malé kapičky.
Začínají se objevovat také zařízení zcela neinvazivní, která ke změření hladiny cukru v krvi nepotřebují krev žádnou.
Taková zařízení je možné mít na těle po celý den, získáte tak obrovské množství dat a jasný přehled o tom, jakými výkyvy váš krevní cukr prochází.
Každému pacientovi je předepsána léčba na míru
Díky tomu, že se zpřesňuje měření a roste množství dat, která lze o pacientovi získat, je možné zpřesnit také léčbu. A tak je pacientům předepsáno množství inzulinu výrazně vhodnější k jeho zdravotnímu stavu.
I díky tomu se pacienti cítí výrazně lépe a mohou prožít plnohodnotný život bez nepříjemných výkyvů krevního cukru či bez rozvoje dalších doprovodných nemocí s cukrovkou souvisejících – třeba zmíněné inkontinence.
Pracuje se také na tom, aby bylo možné cukrovku zcela vyléčit. K tomu se přistupuje u nejtěžších případů, kdy jiné metody selhávají. Stále totiž jde o řešení velice nákladná a riziková.
Může jít o transplantaci slinivky břišní či o genovou terapii, která je budoucí nadějí pro mnoho pacientů po celém světě.
Zdroj foto: Syda Productions / Adobestock.com