Mezi lety 1998 a 2012 bylo v ČR lůžkově hospitalizováno 22 281 lidí se schizofrenií. Z toho bylo 3 601 hospitalizováno více než rok.
Jak upozorňuje nejnovější studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví, víc na 600 lidí z tohoto počtu bylo hospitalizováno dokonce 10-20 let, což je naprosto alarmující číslo.
„V porovnání s ostatními vyspělými zeměmi jsou tato čísla až drtivá. Například v Dánsku v roce 2006 bylo lůžkově hospitalizováno pouhých 9,8 % všech pacientů se schizofrenií.
Hospitalizace přitom v průměru trvala necelých 25 dnů,“ upozorňuje jeden z autorů studie PhDr. Petr Winkler z Výzkumného programu sociální psychiatrie Národního ústavu duševního zdraví.
Neodůvodněné, excesivně dlouhé hospitalizace jsou v přímém rozporu s mezinárodní úmluvou o právech lidí s disabilitou, kterou ČR dávno ratifikovala.
„Pro terapeutický efekt takto enormně dlouhých pobytů neexistuje žádná evidence (ba naopak) a pokud se nejedná o odůvodněnou ochranu společnosti nebo nemocného, tak dochází k porušování základních lidských práv nemocných, ale také ke stigmatizaci, která vede k neochotě pacientů vyhledávat odbornou psychiatrickou pomoc a dalším negativním fenoménům, které nepřímo, ale silně souvisí také s tragédiemi ve Žďáru a Uherském Brodě,“ upozorňuje doktor Winkler.
Situaci má pomoci řešit již po léta připravovaná reforma psychiatrické péče.
Již dnes přitom existují nástroje, jak zabránit hospitalizaci pacientů se schizofrenií, kteří v Česku stráví v psychiatrických nemocnicích v průměru více než 110 dní při každé hospitalizaci.
Vědci z Národního ústavu duševního zdraví využili telekomunikačních technologií a pokročilé matematické analýzy dat kontinuálně získávaných od psychiatrických pacientů a vytvořili ve světě zcela unikátní preventivní systém ITAREPS, který úspěšně „vyvezli“ do epicentra technologických inovací, Japonska.
ITAREPS funguje jednoduše. „Ve spolupráci s Katedrou kybernetiky ČVUT jsme vytvořili speciální matematický algoritmus, který dokáže již dva měsíce předem účinně předpovědět relaps, tedy prudké zhoršení stavu, které má za následek hospitalizaci.
Máme tak dost času zvýšit přechodně dávky medikamentů a relapsu zabránit,“ popsal MUDr. Filip Španiel, Ph.D. z Národního ústavu pro duševní zdraví, autor systému ITAREPS.