Voda je v současnosti stále větší vzácností. Existují lokality, kde je vody už akutní nedostatek. Jinde, například v Austrálii, tamějším obyvatelům teče z kohoutku voda recyklovaná.
Některé přímořské oblasti vsadily na odsolování mořské vody (desalinaci).
I tato nadějná technologie však podle nejnovějších výzkumů přináší své problémy. Mořská voda, která je zbavena soli, se používá především v zemědělství. Zkušenost s ní mají například izraelští zemědělci.
Právě Izrael patří mezi místa na Zemi, kde sladké vody příliš mnoho není a Blízký východ se může stát jednou z oblastí, kde se v budoucnu povede válka o vodu.
Odsolená mořská voda má poněkud jiné vlastnosti než voda sladká. Neobsahuje totiž minerální látky, které jsou pro růst kulturních plodin potřebné.
Odsolenou vodou byla například zalévána rajčata nebo bazalka a jejich výsledná kvalita byla podstatně horší, než na jakou jsou pěstitelé zvyklí. Rostlinám chybí při tomto způsobu zalévání především hořčík a kalcium.
Jeden ze spoluautorů studie, která vliv odsolené vody na zemědělské plodiny sledovala, izraelský vědec Jorge Taršicky navrhuje, aby se potřebné prvky do vody přidávaly uměle. Zároveň však varuje:
„Odsolená mořská voda rozhodně není vhodná jako voda pitná.“ Negativně totiž působí zejména na trávicí trakt a organismu při jejím užívání chybějí některé životně důležité minerály.
Přesto Izraeli zřejmě nezbývá nic jiného, než se desalinaci mořské vody i nadále věnovat a zdokonalovat ji. Jak prohlásil izraelský ministr národní infrastruktury Binyamin Ben-Eliezer: „Vodní technologie zůstávají důležitou prioritou země.
Nárůst izraelských zdrojů vody je vrcholnou prioritou a součástí našeho strategického plánu do budoucna. I zbytek světa pomalu začíná zjišťovat, že potřebuje výrobu toho, co se rychle stává nejdůležitější surovinou.“