Skip to content

Nová studie: Evropané mívali tmavou pokožku

Dnešní Evropané mají mnohem světlejší pleť, vlasy i oči, než jejich předci před zhruba pěti tisíci lety.

Světlejší typy se totiž dokázaly nejen lépe přizpůsobit prostředí, ve kterém žily, ale byly také mnohem přitažlivější pro své sexuální partnery.

2
Světlejší pleť byla pro předky Evropanů zřejmě přitažlivější.

Studii na toto téma provedli vědci z německé Mohuče, kteří analyzovali DNA získané z kostí pravěkých obyvatel východní Evropy. Potvrdili přitom dřívější domněnky o výraznější pigmentaci pravěkých Evropanů.

„Všichni naši dávní předci byli tmaví,“ uvedla antropoložka Sandra Wildová.

3
Tmavší pleť měli i Neandrtálci.

To se změnilo až zhruba před 50.000 lety, kdy začali osidlovat severní polokouli. Lidé se tu totiž museli přizpůsobit nedostatku slunečního záření. „Výroba vitaminu D v lidském těle je závislá na ultrafialovém záření ze slunečního svitu.

V severních zeměpisných šířkách by tak byla s tmavou kůží velmi málo efektivní. Lidé tu navíc přijímají méně vitaminu D i v potravě. Světlá pokožka tak byla nejlepší možností, jak jeho nedostatek kompenzovat,“ řekl Mark Thomas z londýnské University College, která se na výzkumu podílela.

4
V severnějších šířkách není pigmentace nezbytností.

Na základě zkoumání DNA se vědcům také podařilo zjistit, že blednutí pokožky Evropanů výrazně zrychlilo v posledních pěti tisících letech. Připisují to způsobům výběru sexuálního partnera. Je prý totiž možné, že světlejší barva byla znakem příslušnosti k určité skupině, a měla tak vliv na výběr partnera.

Světlejší typ mohl také působit přitažlivěji, mít více příležitostí k sexuálnímu styku a tedy k přenosu své genetické informace na potomky.

5
DNA pro své analýzy získali vědci z koster lidí takzvané jámové kultury. Ti žili zhruba před čtyřmi až pěti tisíci let ve stepních oblastech mezi východními Karpaty a Uralem, tedy na území dnešní Ukrajiny a jihozápadního Ruska.

„Výsledky našich bádání se však nedají interpretovat tak, že vše, co prošlo výběrem, bylo výhodné. Právě znaky, které se prosadily na základě volby partnera, jsou často kulturně podmíněné a tedy otázkou vkusu,“ upozornil Joachim Burger z univerzity v Mohuči.

Foto: visionlearning, fullissue.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …