Skip to content

Jsou piraně opravdu nebezpečné? Zřejmě ne!

O malých masožravých rybách, které žijí především v řekách jižní Ameriky, koluje mnoho hrůzostrašných pověr. Co je na nich pravdy?

Piraňa obecná má mezi lidmi pověst děsivého zabijáka. Popsána byla poprvé už v roce 1648 holandským přírodovědcem Willemem Piso. A už zde byla vylíčena jako příšera. Ostatně není se čemu divit. Nebezpečný vzhled, kterému dominují ostré zuby a fakt, že ve velkém hejnu dokáže spořádat celou krávu během pár minut, opravdu způsobuje husí kůži.

A když se mýtu o strašlivé zabijácké rybě chytili i filmy, bylo dokonáno. Jak je to ale doopravdy s nebezpečností těchto dravých ryb?

Nestvůry udělaly z piraní hlavně hororové filmy.
Nestvůry udělaly z piraní hlavně hororové filmy.

„Během svých mnoha cest k Amazonce v Brazílii či Peru jsem nebyl svědkem žádného incidentu, kdy by na člena naší skupiny útočily piraně,“ podotýká americký odborník na piraně David M. Schleser. Podle něj nebezpečí hrozí jen ve výjimečných situacích.

I ty se ale opravdu mohou občas stát.

Piraňa obecná.
Piraňa obecná.

V roce 2008 zranili piraně na 40 osob. V roce 2013 zase zaútočilo hejno na 70 lidí, kteří se koupali v řece Paraná. Nicméně vzhledem k tomu, že ročně se v řekách, kde jsou piraně, koupe nebo rybaří stovky tisíc lidí, je pravděpodobnost takového útoku skutečně malá.

Před dvěma lety v Argentině pokousaly ryby i několik dětí.
Před dvěma lety v Argentině pokousaly ryby i několik dětí.
Foto: igotravel.info, socialnewsdaily.com, nypost.com, cs.wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …