Domů     Norimberský proces: Mráz, záškodníci a šmelina
Norimberský proces: Mráz, záškodníci a šmelina
15.6.2021

Norimberk 1945. Proces s nacistickými pohlaváry začíná. V soudní síni je taková zima, že si advokáti vycpávají oblečení novinami. Venku číhají záškodníci, pro které válka neskončila.

Jak proces probíhá, jak se přitom tváří Göring, co všechno je u soudu řečeno a odhaleno, to už mohli všichni vidět nebo číst mnohokrát.

Ale jak to vypadalo v zákulisí?  Jak se ve vybombardovaném městě žije stenografkám, překladatelům i dalším soudním zaměstnancům?

Vodu jen s chlorovou tabletou

Norimberk je plný sutin a špíny. Z původních 450 000 obyvatel jich přežilo 160 000, z 90 procent domů jsou trosky, často jen obvodové zdivo.

„Vše bylo šedivé, jakoby ani jiné barvy nebyly,“ vzpomíná stenografka Vivien Spitzová (1924-2014) a dodává, že první, co nafasovala, když do Norimberku dorazila, byla zásoba chlórových tablet k úpravě vody.

„Bylo je nutno důsledně rozpouštět v každé sklenici, protože žádná pitná voda nikde nebyla.“ Ani s jídlem to není žádná sláva.

Třeba snídaně tvoří stále dokola jen omeleta, studená vejce natvrdo, palačinky s marmeládou, vločky, mléko v prášku, nakládané ovoce a instantní káva. „Všechno to navíc mělo takovou divnou příchuť.“

Nacističtí pohlaváři u soudu, tak všichni znají Norimberský proces. Ale co se dělo v zákulisí? (National Archives and Records Administration 540128, Volné dílo, commons.wikimedia)
Nacističtí pohlaváři u soudu, tak všichni znají Norimberský proces. Ale co se dělo v zákulisí? (National Archives and Records Administration 540128, Volné dílo, commons.wikimedia)

Vanu si napustí jen ti nejdrsnější

Jídlo ovšem není hlavní problém. Zejména ne v zimních měsících. Ve městě totiž nefunguje žádné topení a neteče teplá voda. Kromě krbů a nedostatkových elektrických kamínek, se lze zahřát snad jen pod tlustými peřinami.

Všichni se navíc musí koupat ledové vodě, pokud se tedy chtějí vykoupat. Sprcha je jen někde a napustit si vanu ledové vody zvládnou jen ti nejdrsnější. Většina lidí se jen v rychlosti opláchne, a to ještě maximálně jednou týdně.

„Na tu specifickou „vůni“ těl, která to dokazovala, si prostě všichni museli zvyknout,“ píše Spitzová ve své knize.

Dokonce i v Justičním paláci je tak mrazivo, že v kancelářích sedí zaměstnanci v kabátech, a aby nemrzli v soudní síni, navlékají na sebe několik vrstev oblečení. Advokáti v černých talárech si je dokonce vycpávají novinami. Pokaždé když se pohnou, je slyšet jak pod taláry šustí.

Město je v troskách (Keystone/Second Roberts Commission, Volné dílo, commons.wikimedia)
Město je v troskách (Keystone/Second Roberts Commission, Volné dílo, commons.wikimedia)

Pro některé válka neskončila

Spojenečtí zaměstnanci žijí v domech obehnaných vysokými ploty, které střeží vojáci. Každé ráno je odsud sváží vojenské autobusy k Justičnímu paláci, který je střežen americkými bojovými vozidly.

„Němci nás nenáviděli, byli jsme pro ně nepřátelé, proto všude vládla přísná bezpečnostní opatření.“ Strážní u vchodu prohlíží pečlivě všechny propustky, dokonce i soudcům a prokurátorům, a to bez ohledu na jejich hodnost.

Platí zákaz zdržovat se ve městě po sedmé hodině nebo chodit do ulic sami. Ve sklepech a katakombách pod městem se stále ukrývají záškodníci, pro které válka neskončila. Po nocích budují zátarasy a pasti.

Natáhnou například přes cestu drát, který má setnout hlavu řidičům džípů. Občas dokonce vhazují bomby do domů obývaných Spojenci. Ještě v srpnu 1947 vhodí oknem bombu do důstojnického klubu v hotelu Grand.

Někdo se musí orientovat v tunách spisového materiálu (Charles W. Alexander – volné dílo, commons.wikimedia)
Někdo se musí orientovat v tunách spisového materiálu (Charles W. Alexander – volné dílo, commons.wikimedia)

Porcelán za hubičku

Kromě otužování kvete v Norimberku také černý trh. Američané za pár šupů skupují od Němců všechno, co má nějakou cenu. Zlato, míšeňský porcelán, auta. Němci, pro které ty věci ztratily cenu, je mění za cigarety a kávu, za které pak oni získávají jídlo.

Armáda to sice zakazuje, ale stejně šmelí všichni. „Za čtyři kartony cigaret jsem si koupil nový volkswagen,“ prozradí major Mills Hatfield. Směnný obchod však kvete i mezi Spojenci.

Civilní zaměstnanci a důstojníci si totiž mohou v armádní prodejně koupit tři lahve tvrdého alkoholu měsíčně. Na rozdíl od vojáků pracujících u soudu, kteří mají nárok jen na pivo nebo víno.

Žijí tu desítky úředník, písařek a samozřejmě také tlumočníků (Raymond D’Addario - USHMM, National Archives 82954, volné dílo, commons.wikimedia)
Žijí tu desítky úředník, písařek a samozřejmě také tlumočníků (Raymond D’Addario – USHMM, National Archives 82954, volné dílo, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia
reklama
Související články
Historie
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Historie
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Historie
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
Historie
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít […]
reklama
svět zločinu
Podvod století: Stavební inženýr napálil důvěřivé investory!
Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí … Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní […]
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar […]
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina […]
Falšování vín: Příliš drahý přípitek
Laurent Ponsot nevěří svým uším. Na aukci se nabízí víno jeho rodinné společnosti z roku 1945 a 1959, když ještě firma ani neexistovala. Zařídí, aby bylo toto falešné zboží odstraněno z katalogu, a uvědomí úřady. Ještě netuší, že jejich prodejce je protřelý podfukář a že právě napomáhá k jeho dopadení a potrestání. Rudy Kurniawan přichází na […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od