Domů     Nejpodivnější alergie na světě: Co všechno může lidský organismus krutě potrápit?
Nejpodivnější alergie na světě: Co všechno může lidský organismus krutě potrápit?
16.6.2021

Člověk nemusí být alergický jen na kvetoucí trávy či stromy, existuje i mnoho vskutku podivných alergií, které mohou způsobit nejen kýchání, rýmu či vyrážku, ale dokážou dokonce ohrozit i život.

Kdo by se nesetkal s kýcháním, rýmou nebo vyrážkou v důsledku alergické reakce? Zná to zřejmě každý. Tato nepřiměřená reakce imunitního systému může potkat každého, a to v jakémkoli věku.

Způsobuje ji nesprávná aktivace protilátek ze skupiny imunoglobulinu E vlivem konkrétního alergenu. Nemusí přinést pouze lehké příznaky, někdy může alergická reakce končit i smrtí!

Kdo si jí všiml?

Samotné slovo alergie pochází od rakouského vědce Clemense von Pirque a amerického lékaře maďarského původu Bély Schicka.

Ti si v roce 1906 všimli, že někteří pacienti vykazují přecitlivělost na běžně neškodné látky, jako například prach, pyl nebo některé druhy potravin. Název pochází z řeckých slov allos (jiný nebo změněný stav) a ergon (práce, reakce).

Čím dál častější

Průzkumy ukázaly, že jen v naší republice se za posledních sto let zvýšil počet alergiků v populaci z 0,5 na neuvěřitelných 40 %. Největší vliv má zejména životní prostředí a ve velkém měřítku také škodliviny v potravinách.

Lékaři rovněž varují před nevhodnými stravovacími návyky a dlouhodobým pobytem v uzavřených budovách na úkor dostatečného pohybu na čerstvém vzduchu. Někteří lidí však mají tu smůlu, že jejich tělo reaguje nepřiměřeně tam, kde jsou jiní naprosto v pohodě. Co tedy může někomu velice znepříjemňovat život?

1. Nepřátelský chlad

Projevy: kopřivka, červené skvrny, otoky

Léčba: antihistamika, krémy proti chladu

Během zimních měsíců nejsou neobvyklé sníh ani mráz. Jenže u některých lidí na nechráněných místech těla dochází k tzv. chladové kopřivce. Ta se objeví během několika minut v místě podráždění a většinou do dvou hodin zase zmizí.

Při velkém chladu může však dojít i k otokům obličeje a rukou, zarudnutí či popraskání kůže. K reakci nemusí dojít pouze v zimě, často se tak stává i při plavání v chladné vodě, která spouští masivní uvolňování histaminu a dalších chemických látek.

Tento proces způsobuje náhlý pokles krevního tlaku, což může vést mdlobám, šoku, ve vzácných případech i ke smrti.

Alergie se dá snadno zaměnit za nachlazení. FOTO: Shutterstock
Alergie se dá snadno zaměnit za nachlazení. FOTO: Shutterstock

Co se dá dělat?

Další možným příznakem je vodnatá rýma, která se dá snadno zaměnit s nachlazením. Alergie se ovšem může projevit také po požití studených nápojů nebo zmrzliny, kdy v extrémním případě dochází k otokům jazyka a rtů.

Lidé, kteří vědí, že podobnou alergií trpí, by si před pobytem venku měli vzít antihistaminika a mazat se krémy proti větru a mrazu. Nejúčinnější je se samozřejmě vyhýbat prudkým změnám teplot. Je prokázáno, že se tato alergie častěji objevuje u žen.

2. Opalování s následky

Projevy: bolestivé zarudnutí kůže

Léčba: postupné zvykání na sluneční záření, chlazení kůže, antihistaminika

Asi každému se někdy stalo, že se při dlouhodobém pobytu na slunci spálil. Jsou i lidé, kterým slunce může opravdu hodně ublížit. Nejzrádnější jsou sluneční paprsky samozřejmě v létě.

Tato alergie se projevuje už po několika desítkách minut, nejčastěji na krku, dekoltu a rukou rudými pupínky, či dokonce mokvajícími boláky.

Jistou možností, jak alergii čelit, je pozvolné navyšování délky vystavení slunci a použití kvalitních opalovacích prostředků s vysokým UV faktorem. Samozřejmostí je i vhodné oblečení a užívání beta-karotenu, lykopenu, vitaminu E a C.

Ze Slunce mohou vznikat i mokvající boláky FOTO: Shutterstock
Ze Slunce mohou vznikat i mokvající boláky FOTO: Shutterstock

3. Ubližující životadárná tekutina

Projevy: kopřivka, vyrážka

Léčba: krémy, které zamezí přístupu vody na kůži

Vodu k životu nezbytně potřebujeme, bez ní nedokážeme přežít. I naše těla tvoří ze dvou třetin voda. Přesto se velmi vzácně u některých lidí objevuje silná reakce na tuto čirou tekutinu. Zatím bylo na světě zaznamenáno okolo 40 případů takové reakce.

Vědci se stále snaží přijít na to, co za touto alergií vlastně stojí. Jako nejlogičtější vysvětlení se nabízí složení vody. V tekutině žijí většinou řasy nebo sinice, na které lidé mohou reagovat.

K reakci dochází přibližně od pěti minut po kontaktu s vodou, a to bez ohledu na její teplotu.

Alergie na vodu je velmi vzácná. FOTO: James Heilman/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0
Alergie na vodu je velmi vzácná. FOTO: James Heilman/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Zvnějšku i zevnitř

Stejně tak může tělo reagovat i na minerály nebo chemikálie ve vodě obsažené. Odborníci se k této teorii přiklánějí hlavně proto, že se nejvíce případů rozvinulo po kontaktu s vodou z kohoutku, do níž se často přidává chlor.

První reakce se projevuje zčervenání kůže, na které se objevují ošklivé puchýře. Někteří hypercitliví lidé ovšem reagují i na konzumaci některých nápojů či jistých druhů ovoce a zeleniny.

4. Není to lenost

Projevy: kopřivka, dušnost, vyrážky

Léčba: omezení cvičení, antihistaminika nebo užívání steroidů

Existuje spousta lidí, kterým se do cvičení moc nechce, a vymlouvají se, že jim nedělá dobře. Opravdu mezi námi však žijí lidé, u kterých může cvičení vyvolat anafylaktické reakce. Od roku 1970 se v odborné literatuře objevilo asi 1000 takových případů.

Velmi často se tato přecitlivělost projevuje kopřivkou. Může se spustit i reakce jako uslzené a oteklé oči či potíže s dýcháním. Podle studie dochází u 30 až 50 % lidí k reakci v důsledku cvičení, zkombinovaného s jistými typy potravin.

Nejčastěji to jsou rajčata, papriky, sója nebo ořechy. Dalším případem je kombinace cvičení s léky, jako je aspirin. U žen k tomu může dojít i během menstruace, a to kvůli vysoké hladině estrogenu. Nejčastěji se objevuje reakce při běhu, tenisu, tanci nebo jízdě na kole.

Alergie se objevuje v souvislosti s nevhodnými potravinami. FOTO: Shutterstock
Alergie se objevuje v souvislosti s nevhodnými potravinami. FOTO: Shutterstock

5. Zabraňuje početí

Projevy: zarudnutí, pálení a svědění v poševní oblasti.

Léčba: antihistamika

Mezi netradiční alergie patří také ta na sperma. Překvapivě se jedná o poměrně častou alergii, která ženám způsobuje velmi nepříjemné pocity po každém pohlavním styku. Velký problém představuje hlavně pro páry, které se pokoušejí o zplození potomka.

Ženský organismus totiž reaguje na ejakulát a vytváří protilátky, zabraňující spermiím vstoupit do dělohy a počít dítě přirozenou cestou.

V takovém případě je jedinou možností umělé oplodnění, kdy se spermie zavedou přímo do dělohy, a protilátky tak nejsou schopny na ně účinkovat.

Alergický sám na sebe

V současné době se tato alergie dotýká až 12 % žen. U některých se projevují jen mírné obtíže, další mají dramatickou reakci. Většina žen popsala příznaky podobné mykóze. Lékaři proto doporučují používat kondom nebo přerušovanou soulož.

Objevily se však i případy, kdy byl i muž alergický na své vlastní sperma, což potvrdily kožní testy. V takovém případě léčba spočívá v aplikaci malého a posléze většího množství vlastního spermatu.

Stejně jako u jiných nemocí platí, že čím dříve nastane léčba, tím větší je šance na vyléčení.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
reklama
Související články
Zajímavosti
V americkém městečku mají všude blízko. Celé je totiž v jednom domě!
Komu snad alespoň jednou v životě neproblesklo hlavou, jak by bylo skvělé mít obchod jen pár metrů od svého bydliště a moci si tam v klidu dojít v bačkorách. Nebo to mít do školy stejně daleko jako z pokojíčku do obýváku a nemuset zbytečně brzo vstávat. Ačkoliv to jsou všechno představy z říše snů, podobné místo opravdu existuje. Jen se […]
Zajímavosti
Láska prochází žaludkem: Přírodní afrodiziaka
Již naši předci využívali všechno přírodní, co svou barvou a chutí navozovalo erotickou atmosféru. Ze zkušenosti totiž věděli, že přírodní afrodiziaka mohou zvyšovat libido. Ostatně například některé léčivé rostliny jsou v tomto smyslu doporučovány i dnes… Kupříkladu v případě máty Arabové věřili, že posiluje mužnost. Není se čemu divit, i dnešní bylinkáři ji doporučují při […]
Zajímavosti
Starověká čínská medicína: Tradice i časté mýlky
Tradiční čínská medicína je dnes jednou z celosvětově nejrozšířenějších metod tzv. alternativní medicíny. Široká vědecká obec za nejcennější složky čínské medicíny považuje například masáže, cvičení čchi-kung nebo samozřejmě též doporučení zdravé životosprávy. Tradice akupunktury Západní medicína se v tradicích čínského léčení mohla inspirovat kupříkladu ve využívání efedrinu či kafru. Jedním z čínských objevů je též […]
Zajímavosti
Podivuhodné dřeváky: Dá se na nich i bruslit!
Sedí na zídce kousek za vsí, dlouhé coby jí padají přes ramena. Sleduje, jak se jí bosé nohy v neuměle vyrobených dřevácích kymácejí sem a tam – a zasněně se usmívá. „Griet! Tady jsi! Hledala jsem tě snad všude,“ vynoří se zpoza zatáčky kamarádka. Její zrak hned padne na humpoláckou obuv: „Páni! On tě vážně […]
reklama
zajímavosti
Efekt přihlížejícího: Jaké je to umírat před diváky?
Téměř před 60 lety, 13. března 1964, byla Kitty Genovesová zavražděna rukou Winstona Moseleyho. Přestože volání o pomoc slyšelo 38 svědků, nikdo jí nepomohl a dokonce ani pomoc nezavolal. O tomto příběhu jste už možná slyšeli. Málokdo ale ví, že takto se ve skutečnosti nikdy nestal. Později se totiž zjistilo, že počet nečinně přihlížejících si […]
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí si totiž pomalu „ukrajuje“ ze svého duševního zdraví.   Metaanalýza zveřejněná v loňském roce v časopise Nutrients je v tomto případě nekompromisní. Strava, […]
Tragédie na Vajontu: Vlna vysoká 200 metrů!
Oficiálně se jmenuje Monte Toc, ale místní jí kvůli rozsáhlým sesuvům půdy přezdívají Chodící hora. Najdeme ji v severní Itálii, přibližně 100 kilometrů severně od Benátek.   Říčka Vajont se pod ní vlévá do Piavy. Právě zde se začne roku 1956 budovat jedna z největších přehrad své éry. Roku 1961 je hotovo. Dostane také jméno […]
Bernardýni: Chlupatí dobráci, jež zachraňují životy
Večerníčkový Maxipes Fík, uslintaná pohroma Beethoven ze stejnojmenné komedie nebo hrdina se soudkem rumu na krku. Ani jedna z běžně užívaných zkratek nenabízí celou pravdu o bernardýnech, plemeni psů se srdcem stejně obrovským, jako jsou oni sami, a historií tak dojemnou, jako je záchrana lidí z lavin. Domovem bernardýnů je hranice Švýcarska s Itálií. Zde, […]
reklama
lifestyle
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
Jak hubnout a nezbláznit se
Dělená, zónová, chrononutriční, krabičková, raw, podle krevních skupin, paleo… Když zadáte do internetového vyhledávače slovo „dieta“, vypadne 860 milionů odkazů. Diety. Hrnou se ze všech stran. Jedna tvrdí: „Vajíčka škodí, rozhodně se jim vyhýbejte!“ druhá trvá na tom, že vajíčka jsou zdravá a nejlepší by bylo nejíst nic jiného. Totéž platí o mase, mléku, pečivu. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.