Skip to content
reklama

Nejpodivnější alergie na světě: Co všechno může lidský organismus krutě potrápit?

blank

Člověk nemusí být alergický jen na kvetoucí trávy či stromy, existuje i mnoho vskutku podivných alergií, které mohou způsobit nejen kýchání, rýmu či vyrážku, ale dokážou dokonce ohrozit i život.

Kdo by se nesetkal s kýcháním, rýmou nebo vyrážkou v důsledku alergické reakce? Zná to zřejmě každý. Tato nepřiměřená reakce imunitního systému může potkat každého, a to v jakémkoli věku. Způsobuje ji nesprávná aktivace protilátek ze skupiny imunoglobulinu E vlivem konkrétního alergenu.

Nemusí přinést pouze lehké příznaky, někdy může alergická reakce končit i smrtí!

Kdo si jí všiml?

Samotné slovo alergie pochází od rakouského vědce Clemense von Pirque a amerického lékaře maďarského původu Bély Schicka. Ti si v roce 1906 všimli, že někteří pacienti vykazují přecitlivělost na běžně neškodné látky, jako například prach, pyl nebo některé druhy potravin.

Název pochází z řeckých slov allos (jiný nebo změněný stav) a ergon (práce, reakce).

Čím dál častější

Průzkumy ukázaly, že jen v naší republice se za posledních sto let zvýšil počet alergiků v populaci z 0,5 na neuvěřitelných 40 %. Největší vliv má zejména životní prostředí a ve velkém měřítku také škodliviny v potravinách.

Lékaři rovněž varují před nevhodnými stravovacími návyky a dlouhodobým pobytem v uzavřených budovách na úkor dostatečného pohybu na čerstvém vzduchu. Někteří lidí však mají tu smůlu, že jejich tělo reaguje nepřiměřeně tam, kde jsou jiní naprosto v pohodě.

Co tedy může někomu velice znepříjemňovat život?

1. Nepřátelský chlad

Projevy: kopřivka, červené skvrny, otoky

Léčba: antihistamika, krémy proti chladu

Během zimních měsíců nejsou neobvyklé sníh ani mráz. Jenže u některých lidí na nechráněných místech těla dochází k tzv. chladové kopřivce. Ta se objeví během několika minut v místě podráždění a většinou do dvou hodin zase zmizí.

Při velkém chladu může však dojít i k otokům obličeje a rukou, zarudnutí či popraskání kůže. K reakci nemusí dojít pouze v zimě, často se tak stává i při plavání v chladné vodě, která spouští masivní uvolňování histaminu a dalších chemických látek.

Tento proces způsobuje náhlý pokles krevního tlaku, což může vést mdlobám, šoku, ve vzácných případech i ke smrti.

blank
Alergie se dá snadno zaměnit za nachlazení. FOTO: Shutterstock

Co se dá dělat?

Další možným příznakem je vodnatá rýma, která se dá snadno zaměnit s nachlazením. Alergie se ovšem může projevit také po požití studených nápojů nebo zmrzliny, kdy v extrémním případě dochází k otokům jazyka a rtů.

Lidé, kteří vědí, že podobnou alergií trpí, by si před pobytem venku měli vzít antihistaminika a mazat se krémy proti větru a mrazu. Nejúčinnější je se samozřejmě vyhýbat prudkým změnám teplot. Je prokázáno, že se tato alergie častěji objevuje u žen.

2. Opalování s následky

Projevy: bolestivé zarudnutí kůže

Léčba: postupné zvykání na sluneční záření, chlazení kůže, antihistaminika

Asi každému se někdy stalo, že se při dlouhodobém pobytu na slunci spálil. Jsou i lidé, kterým slunce může opravdu hodně ublížit. Nejzrádnější jsou sluneční paprsky samozřejmě v létě. Tato alergie se projevuje už po několika desítkách minut, nejčastěji na krku, dekoltu a rukou rudými pupínky, či dokonce mokvajícími boláky.

Jistou možností, jak alergii čelit, je pozvolné navyšování délky vystavení slunci a použití kvalitních opalovacích prostředků s vysokým UV faktorem. Samozřejmostí je i vhodné oblečení a užívání beta-karotenu, lykopenu, vitaminu E a C.

blank
Ze Slunce mohou vznikat i mokvající boláky FOTO: Shutterstock

3. Ubližující životadárná tekutina

Projevy: kopřivka, vyrážka

Léčba: krémy, které zamezí přístupu vody na kůži

Vodu k životu nezbytně potřebujeme, bez ní nedokážeme přežít. I naše těla tvoří ze dvou třetin voda. Přesto se velmi vzácně u některých lidí objevuje silná reakce na tuto čirou tekutinu. Zatím bylo na světě zaznamenáno okolo 40 případů takové reakce.

Vědci se stále snaží přijít na to, co za touto alergií vlastně stojí. Jako nejlogičtější vysvětlení se nabízí složení vody. V tekutině žijí většinou řasy nebo sinice, na které lidé mohou reagovat. K reakci dochází přibližně od pěti minut po kontaktu s vodou, a to bez ohledu na její teplotu.

blank
Alergie na vodu je velmi vzácná. FOTO: James Heilman/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Zvnějšku i zevnitř

Stejně tak může tělo reagovat i na minerály nebo chemikálie ve vodě obsažené. Odborníci se k této teorii přiklánějí hlavně proto, že se nejvíce případů rozvinulo po kontaktu s vodou z kohoutku, do níž se často přidává chlor.

První reakce se projevuje zčervenání kůže, na které se objevují ošklivé puchýře. Někteří hypercitliví lidé ovšem reagují i na konzumaci některých nápojů či jistých druhů ovoce a zeleniny.

4. Není to lenost

Projevy: kopřivka, dušnost, vyrážky

Léčba: omezení cvičení, antihistaminika nebo užívání steroidů

Existuje spousta lidí, kterým se do cvičení moc nechce, a vymlouvají se, že jim nedělá dobře. Opravdu mezi námi však žijí lidé, u kterých může cvičení vyvolat anafylaktické reakce. Od roku 1970 se v odborné literatuře objevilo asi 1000 takových případů.

Velmi často se tato přecitlivělost projevuje kopřivkou. Může se spustit i reakce jako uslzené a oteklé oči či potíže s dýcháním. Podle studie dochází u 30 až 50 % lidí k reakci v důsledku cvičení, zkombinovaného s jistými typy potravin.

Nejčastěji to jsou rajčata, papriky, sója nebo ořechy. Dalším případem je kombinace cvičení s léky, jako je aspirin. U žen k tomu může dojít i během menstruace, a to kvůli vysoké hladině estrogenu. Nejčastěji se objevuje reakce při běhu, tenisu, tanci nebo jízdě na kole.

blank
Alergie se objevuje v souvislosti s nevhodnými potravinami. FOTO: Shutterstock

5. Zabraňuje početí

Projevy: zarudnutí, pálení a svědění v poševní oblasti.

Léčba: antihistamika

Mezi netradiční alergie patří také ta na sperma. Překvapivě se jedná o poměrně častou alergii, která ženám způsobuje velmi nepříjemné pocity po každém pohlavním styku. Velký problém představuje hlavně pro páry, které se pokoušejí o zplození potomka.

Ženský organismus totiž reaguje na ejakulát a vytváří protilátky, zabraňující spermiím vstoupit do dělohy a počít dítě přirozenou cestou. V takovém případě je jedinou možností umělé oplodnění, kdy se spermie zavedou přímo do dělohy, a protilátky tak nejsou schopny na ně účinkovat.

Alergický sám na sebe

V současné době se tato alergie dotýká až 12 % žen. U některých se projevují jen mírné obtíže, další mají dramatickou reakci. Většina žen popsala příznaky podobné mykóze. Lékaři proto doporučují používat kondom nebo přerušovanou soulož.

Objevily se však i případy, kdy byl i muž alergický na své vlastní sperma, což potvrdily kožní testy. V takovém případě léčba spočívá v aplikaci malého a posléze většího množství vlastního spermatu. Stejně jako u jiných nemocí platí, že čím dříve nastane léčba, tím větší je šance na vyléčení.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Váš favorit nevyhrál mistrovství světa? Možná mu nepomohlo dost čarodějnic
epochalnisvet.cz

Váš favorit nevyhrál mistrovství...

Velké turnaje jsou vždy vítaným svátkem pro milovníky...
Přivítejte jaro ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz

Přivítejte jaro ve Four...

Oslavte ve Four Seasons Hotel Prague...
Kočka: Záhadný tvor, který možná skrývá víc, než si myslíte!
enigmaplus.cz

Kočka: Záhadný tvor, který možná...

Ve starověkém Egyptě byly kočky uctívané, ve středověku...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
První počítačové programy tvořily ženy
21stoleti.cz

První počítačové programy...

První počítače spatřily světlo světa ve třicátých...
6x nejděsivější městské legendy, které jsou založeny na skutečných hrůzných událostech
enigmaplus.cz

6x nejděsivější městské legendy,...

Měl to být příběh sloužící pro pobavení či spíše postrašení....
Čekanka je skvělá zimní zelenina
panidomu.cz

Čekanka je skvělá zimní...

Mnozí ji znají a nedají na ni dopustit,...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Nenápadně kouzelná Mimoň
epochanacestach.cz

Nenápadně kouzelná Mimoň

V podhůří Lužických hor,...
Zakazuje Evě Decastelo fotograf, aby se odhalovala?
nasehvezdy.cz

Zakazuje Evě Decastelo...

Zdálo se, že EVA DECASTELO...
Daniela Písařovicová má v životě konečně jasno. Dítě, nebo konec!
nasehvezdy.cz

Daniela Písařovicová má v...

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ (44)...
Manžel zpřetrhal mé kořeny
skutecnepribehy.cz

Manžel zpřetrhal mé kořeny

Narodila jsem se v Praze, studovala jsem v Praze...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha