Domů     Noční můra archeologů: Takhle vypadají artefakty, které by neměly existovat!
Noční můra archeologů: Takhle vypadají artefakty, které by neměly existovat!
16.11.2016

Hlubiny minulosti někdy skrývají tajemství neprůhledná jako černá propast. Předměty a technologie, které se své době vymykají a nad nimiž současní vědci kroutí hlavami. Patří mezi ně nanotechnologie, primitivní robotika i zákoutí optiky…

Lykurgúv pohár

Stáří: cca 400 n. l.

Tento nevinně se tvářící pohár barvy jadeitu je díky svému perfektnímu stavu jedinečným artefaktem z dávných dob, i kdyby nebylo jeho dalších vlastností. Je jedním z mála dochovaných exemplářů tzv. vas diatretum neboli klecového poháru na světě.

Vyrábí jej skláři starého Říma pečlivým zbrušováním skla, než zůstane jen vystouplý reliéf, který se zdá úplně osvobozený od svého podkladu a vytváří kolem něj příslovečnou klec.

Tento konkrétní pohár zobrazuje prchlivého thráckého krále Lykúrga, který jednou napadl při hostině samotného boha Dionýsa. Jedna z přítomných nymf se však proměnila ve šlahouny vinné révy a zuřivce spoutala.

Je vyrobený z dichromatického skla, které mění barvu podle úhlu pod nímž jím proniká světlo. Je-li nasvícen běžně, zdá se být barvy zeleně hroznové, prochází li jím světlo zezadu, zrudne jako sama krev.

Je to způsobeno miniaturními zrníčky zlata a stříbra o rozměrech jen asi 70 nanometrů, které jsou do skla přimíšeny.

Inženýr Gang Logan Liu z Illinoiské univerzity se svými kolegy studuje, jak by nanotechnologie podobného druhu mohla pomoci v odhalování patogenů či léčení nemocí.

Experiment, využívající částice zlata a stříbra stejné velikosti jako na poháru mu odhaluje další tajemství. Pohár díky svým jedinečným vlastnostem umí měnit barvu podle toho, jaký druh tekutiny se v něm nachází.

Od čistě zelené pro vodu, až po rudou, když v něm je olej. Je velmi pravděpodobné, že zlato i stříbro bylo do původní směsi přidáno ve větším množství a následně rozředěno, takže staří Římané skutečně neovládají nanotechnologii. I tak se však jedná o působivou ukázku starověkého umění.

Uunartoqský kompas

Stáří: cca 10 století n.l.

Staří Vikingové jsou proslulí svým uměním námořní navigace, díky čemuž si je dnes už málokdo představí jinak než jako zarostlé válečníky na palubě drakkaru, o jehož kýl se tříští slaná pěna.

Teprve nedávno však vědci objevili jeden z možných klíčů k jejich neobyčejným schopnostem.

Půlkruhová dřevěná deska nalezená na pobřeží Grónska, poblíž fjordu Uunartoq (odtud jméno), opatřená na okrajích vryty však postrádá centrální část a sama o sobě podle odborníků k příliš přesné orientaci na moři nestačí. To podstatné totiž chybí.

Mystický sluneční krystal, s jehož pomocí byli vousatí nájezdníci údajně schopni najít slunce schované za mraky, v mlze anebo dokonce i po jeho západu. A zdá se, že nejde o pouhou legendu.

Tým britských a francouzských archeologů totiž v roce 2013 nachází na palubě vraku anglické lodi poblíž ostrova Alderney u pobřeží Normandie zvláštní minerál tvaru a velikosti cigaretové krabičky.

Jedná se o druh kalcitu, lépe známý také jako islandský křišťál, který vytváří dvojitou refrakci světla a běžně se užívá k demonstraci polarizace.

A skutečně funguje – za oblačného dne je s jeho pomocí možné najít slunce, a totéž lze díky atmosférickému lomu paprsků provést i zhruba padesát minut po soumraku.

V kombinaci s dřevěnou destičkou byl tentokrát maďarský tým vědců schopen najít magnetický sever s odchylkou pouhé čtyři stupně oproti běžnému kompasu. To už je výpočetní chyba, s jakou se dá pracovat.

Navzdory objevu zůstává řada odborníků skeptická ohledně jeho skutečného využití. Alespoň do chvíle, než se obdobný sluneční kámen najde také na palubě lodi vikingské.

Ocelový sloup z Dillí

Stáří: 400 n. l.

Antické techniky pokovování a jemnost práce s drahými materiály udivují vědce i v současnosti. Promyšlenost a filigránská pečlivost, s kterou jsou nanášeny filmy k výzdobě středověké ikonografie si však nezadají se starobylou Indií.

Tam už šestnáct století mlčky stojí ve zbytcích mešity Qutub poblíž Dillí ocelový sloup nedotčený časem, počasím, ani korozí.

Vztyčen na počest boha Višnu za vlády krále Chandragupty II. (cca 380 – 415) z dynastie Gupta, jehož kvality vychvaluje text na jeho povrchu, tyčí se tento pilíř do výšky sedmi metrů.

Je vyroben ze svářkové oceli, materiálu s velice nízkým obsahem uhlíku, z něhož jsou například i díly Eiffelovky v Paříži. Že je tato technika zpracování a čištění oceli známa již kolem roku 400 n. l., je jedna věc.

Téměř úplná imunita sloupu vůči zubu času ovšem druhá. Je to díky ochranné vrstvě solí kyseliny fosforečné (fosfátů) na rozhranní rzi a železa, která podle odborníků mohla, ale také nemusela vzniknout řízeným způsobem.

Sloup tedy není nerezový, jeho vnitřní struktura je však proti oxidaci chráněna filmem krystalků fosfátu. Jak říká dr. R. Balasubramaniam (*1965) z indického Institutu technologie v Kanpuru:

„Za 1600 let vznikla vrstva silná zhruba 0,05 mm, která má vynikající ochranné vlastnosti.“

Solné vrty

Stáří: 250 př. n. l.

Běžným způsobem získávání soli je ve starověku (a na mnoha místech světa i dnes) odpařování mořské vody. V Číně v oblasti S’-čchuan se však již čtvrt století před naším letopočtem objevuje jiný úspornější způsob pro oblasti od moře odloučené.

Pomocí ocelového vrtáku na bambusové trubce a jednoduchého systému páky, který funguje podobně jako dětská houpačka, dokáží Číňané hloubit i stopadesátimetrové vrty, solné studně.

Vrtání je přitom velmi sofistikované a používá se mnoho různých typů nástavců podle druhu horniny, kterou je třeba prorazit.

Do objeveného solného ložiska se pak nalije voda, v níž se sůl rozpustí, a pomocí čerpadla se dostane na povrch, kde sušením opět krystalizuje. Efektivní, účinné, ale nikoliv bez rizika.

Občas se totiž stává, že zaúřadují zlí duhové a dělníci upadají do mdlob nebo v horším případě celý vrt vyhodí do povětří náhlá detonace. Ve skutečnosti to není práce exorcistova zdroje obživy, ale vzněcujících se kapes zemního plynu.

I s tím si však starověcí inženýři dokáží poradit, u ústí šachet plyny zapalují a věčné ohníčky využívají k vaření solných roztoků. Lidská vynalézavost je zkrátka nezlomná.

Hérónovy vynálezy

Stáří: cca 1 století n. l.

dním z největších a často opomíjených mozků starověku byl Hérón Alexandrijský, přednášející v Músaionu legendární alexandrijské knihovny.

Mezi jeho vynálezy, díky nimž si zaslouží přezdívku Leonardo da Vinci (1452-1519) starověku, patří například první návrh primitivního parního stroje (pokud nepočítáme ten z Vitruviova spisu De Architectura), tzv. aeolipilu.

Zařízení se sestává z kotle, pod nímž se rozdělá oheň, uzavřeného víkem, z něhož vedou dvě trubice vytvářející osu kulové nádoby se dvěma ventily. Jakmile se voda začne vařit, pára proudí trubicemi do nádoby a skrze ventily ven, čímž kouli na ose roztáčí.

Na to, že se nacházíme v době dva tisíce let před industriální revolucí, je to poměrně slušný výkon.

Mezi jeho další výtvory patří kupříkladu první výdejní automat na světě, který distribuuje svěcenou vodu, větrníkem poháněné varhany anebo programovatelný automaton.

Nepředstavujme si však mechanického kyborga lidských proporcí, jak by nás k tomu mohla svádět populární literatura. Jeho samohyb je prostý vozík, využívající systém závaží a gravitační sílu, takže po nastavení ujede předepsanou vzdálenost a třeba i sám zabočí. Komplexní úkony však zvládat nedovede.

Foto: wikipedia.org, csegrecorder.com, nationalgeographic.com
Související články
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz