Domů     Nevěrná česká královna Barbora Cellská: Svému manželovi nemá co vyčítat
Nevěrná česká královna Barbora Cellská: Svému manželovi nemá co vyčítat
27.10.2018

V roce 1408 si Barbora Cellská bere o 22 let staršího českého krále Zikmunda Lucemburského. Nadšení mladé nevěsty ale střídá zklamání ze Zikmundovy nestálosti. Díky své živočišné povaze se ovšem brzy začíná řídit jeho příkladem.

Najde si milence a stává se ženou, o které se později říká, že „čím je blíže hrobu, tím více touží po mužích…“

Podobu Barbory Cellské (139/95 – 1451), dcery Heřmana II. Cellského (1365 – 1435), popisuje italský diplomat Aeneas Sylvius Piccolomini (1405 – 1464), který se v roce 1458 stává papežem Piem II. Královna prý vyniká „neobyčejnou krásou, štíhlou postavou a bělostnou pletí s několika pihami.“ Také manžel Zikmund Lucemburský (1368 – 1437) je podle něj krasavec, i když má dost ošklivých vlastností:

„Oči jasné, velké čelo, duch veliký, rád pil, nadmíru cizoložil, prudké povahy, mnoho sliboval, nic nesplnil…“ Královskému páru to opravdu sluší a všichni ho obdivují.

Pro Zikmunda je manželství chytrý tah, protože bohatý rod Cellských vlastní velkou část Štýrska a má obchodní spojení na Balkán a do Itálie.

Barbora Cellská je svéhlává a vášnivá. Manželovi nezůstane v avatnýrách nic dlužna.
Barbora Cellská je svéhlává a vášnivá. Manželovi nezůstane v avatnýrách nic dlužna.

Na obzoru je skandál

Není tajemstvím, že český král Zikmund má milenky. Barbora, která je od přírody vášnivá, je proto často sama. Manžel cestuje za královskými povinnostmi, nebo si užívá s jinými ženami. Mladá královna ale není smutná. Vyřeší to jednoduše:

hledá muže, který by ji rozptýlil. V její době to není nic neobvyklého a chvíli se dokonce zdá, že to Zikmundovi příliš nevadí. „Cizoložník promíjí cizoložnici“, komentuje to Piccolomini.

Problém je v tom, že informace o Barbořině vztahu s rytířem Janem z Wallenrodu neskončí šeptáním na královském dvoře, ale proniknou ven. A to znamená skandál!

Dceru Alžbětu Lucemburskou chce její matka připravit o nárok na trůn.
Dceru Alžbětu Lucemburskou chce její matka připravit o nárok na trůn.

„Její Výsost se nemůže chovat tak pobuřujícím způsobem!“, vyčte jí její manžel. Sám má sice spoustu avantýr, jenže co se toleruje královi, už je nepřípustné pro královnu.

Zikmund ji proto i s jejich malou dcerou Alžbětou Lucemburskou (1409 – 1442) vypoví v roce 1419 na několik měsíců na pusztu (maďarsky pustina) u Velkého Varadína (dnes Oradea v Rumunsku). Není to ale jediný důvod, proč ji posílá pryč.

Barbora touží po moci a manželovi se plete do vlády. Králi dojde trpělivost a sebere jí i její příjmy 20 000 zlatých ročně. Ovšem Barbora je dost bohatá, a tak jí to nijak zvlášť nevadí.

O smíření rozhádaných rodičů se snaží i jejich desetiletá dcera, kterou má Zikmund rád.

Nádherný královský pár... Jenže Zkimund Lucemburský má milenky a jeho choť zase milence...
Nádherný královský pár… Jenže Zkimund Lucemburský má milenky a jeho choť zase milence…

Předhánějí jeden druhého

Oba manželé si dělají, co chtějí. Jejich životní styl se hodí víc pro renesanční italská knížata, než pro katolický středověký panovnický dvůr. Když se Zikmund vydává v roce 1420 na křížovou výpravu do Čech, doprovází ho víc prostitutek než kněží.

I v roce 1435 je ještě při síle a při jeho návštěvě v německém Ulmu mu dávají k dispozici celý místní nevěstinec! Král to umí ocenit a radním písemně poděkuje.

Jeho milenkou se po smrti svého manžela Václava IV. v roce 1419 stává i švagrová, vdova Žofie Bavorská (1376 – 1425). Jejich milostný poměr neujde pozornosti a krále napadá i protihusitský leták od anonymního autora:

„S cizoložnými zvolil jsi úděl svůj. Neslyšel jsi, jak křtitel Kristův praví Herodovi: Není Tobě dovoleno mít ženu bratra svého!“ Ovšem ani Barbora nezůstane pozadu.

Pořídí si sbírku milenců, ve které nechybí například kurfiřt Fridrich Hohenzollernský (1371 – 1440) nebo vévoda Arnošt Habsburský (1377 – 1424).

Barbora se Zikmundem na koncilu v Kostnici. Manžele na konci Zikumndova života už spojují jenom peníze.
Barbora se Zikmundem na koncilu v Kostnici. Manžele na konci Zikumndova života už spojují jenom peníze.

Moje žena je moje banka

Barbora to ale se svým manželem umí, a proto se nakonec usmíří. Ostatně politika je politika a kvůli dobré pověsti není vhodné mít zapuzenou královnu.

V roce 1427 jí Zikmund dokonce svěří dohled nad městy, kde se v Horních Uhrách (dnešní Slovensko) těží stříbro, zlato a měď. Královna má podnikatelského ducha a peníze z těžby se jí pěkně množí. Na středním Slovensku si za ně nechává vybudovat 30 hradů!

I když už se manželé nepotkávají v ložnici, spojují je peníze. Zikmund, věčně zadlužený kvůli husitským válkám, si od své ženy půjčuje peníze, nebo jí zastavuje královské hrady.

Foto: wikipedia.org
reklama
Související články
Historie
Děsirée Clary dostala jako náplast na zklamání švédskou korunu
Dává jí úkol, který splnit nemůže. Donutit rodiče, aby jí hned povolili se vdávat. Taková opovážlivost! To si nemůže dovolit. Je jasné, že tohle znamená jediné: definitivní konec. Bernardine Eugénie Désirée Clary (1777–1860) z francouzského Marseille se v roce 1793 náhodně seznámí s Josephem Bonapartem. Setkává se i s jeho rodinou, zamiluje se do Josefova bratra Napoleona (1769–1821) a […]
Historie
Příchod Slovanů k nám: Dorazili do Čech z bělorusko-ukrajinského pomezí?
Langobardi v 5. století proti proudu Labe projdou Čechami a zastaví se na Moravě. Roku 568 odsud odejdou a dorazí až do severní Itálie. A co je pro nás nejvýznamnější? Kolem roku 500 už v Čechách sídlí Slované! Je jich málo a doklady o nich jsou řídké. Za nejstarší nejspíše můžeme považovat zmínku byzantského dějepisce Prokopia (*490), […]
Historie
Smrt: Nečisté věci se musejí spálit a bez výbavy na onen svět nepůjdeš
Lidé se do chalupy přicházejí rozloučit se svým sousedem hospodářem. Chvíli postojí, pokřižují se a tiše odejdou. Smrti se nebojí, považují ji za součást života… V Legendě o Ostojovi, sedlákovi žijícím u nás ve 12. století, líčí současný historik Zdeněk Smetánka jeho smrt. Tělo mrtvého sedláka leží na slaměné podestýlce uprostřed jizby v chalupě. „Důkaz, proč neležel […]
Historie
4 nejstarší sportovní trofeje: Na jachtařské zápolení dohlíží samotná královna!
V kalendáři bychom sice nalistovali konec března, na fotbalovém stadionu poblíž Glasgow však vládne studený vítr. I tak diváci oděni v oblecích zvědavě sledují, jak skupinka fotbalistů křepčí a hrdě mává nablýskaným pohárem – kdyby jen věděli, že zrovna drží v rukou jednu z nejstarších trofejí sportovního světa. Carlisle Bells Rok:1599 Sport: Dostihy Ještě z […]
reklama
zajímavosti
Superhrdinové filmovým fenoménem
Filmoví kritici prskají, nemohou však popřít, že největším fenoménem současnosti jsou filmy o superhrdinech. Iron-Man, Spider-Man, Kapitán Amerika a Hulk jsou dnes slavnější než Beatles. Vyprodávají kina, vydělávají miliardy, jejich cesta na vrchol je však dlouhá a ne vždy jednoduchá. Pojďte si ji s Epochou prolétnout a ještě si zasoutěžit o vskutku superhrdinské ceny. Superman […]
Islandští Vikingové rozhodovali v parlamentu už v 10. století
Island má svoje kouzlo. Trochu tajuplná země. Skandinávská země prodchnutá mytologií. Činné sopky, které v návštěvnících dodnes budí pokoru a mají nesporný vliv na počasí. Kdy došlo k osídlení ostrova? Pravděpodobně kolem roku 1159 př. n. l. vybouchla na Islandu sopka Hekla, která je stará asi 6600 let. Už tehdy způsobila změny klimatu. V Irsku a Skotsku zmizely […]
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se […]
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky. Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně […]
reklama
lifestyle
Stávaly se hřbitovy bydlištěm pro chudinu?
„Vyvarujte se pohanských obřadů nad mrtvými,“ nabádá v roce 739 papež Rehoř III. (690–741) křesťany. „Jste bezbožníci,“ vyčítá kněžím, kteří se účastní těchto pohřebních oslav. Zbytečně, stejně ho neposlouchají. Podobné rituály praktikují i slovanští muži ještě o dvě století později. Řinčí zbraněmi a zápasí mezi sebou. Kdyby se po okolí neozýval křik a zpěv, náhodný pocestný […]
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující, […]
Životní styl Františka Josefa I.: Ve spěchu mu stačil k jídlu párek
Vybíravý v jídle rakousko-uherský císař František Josef I. rozhodně není. Druhou snídani v čase běžného oběda si sní přímo ve své pracovně. Sloužící mu ji naservíruje na tácu k vedlejšímu stolku. A co si dá nejraději? V oblibě má císař František Josef I. (1830–1916) kousek hovězího nebo přírodní řízek, který někdy vystřídá třeba guláš. Pokud spěchá, spokojí se s párkem. […]
Národní sport USA: Baseball Američanům pomáhal zapomenout na válku
Baseball je synonymem USA. Kdy a kde se poprvé hrál? Odpověď na tuto otázku je složitější. Pálkovací sporty mají velmi dlouhou historii, v nějaké formě se hrály už ve starověkém Egyptě.   O podobné hře existují zprávy také ze středověku, a to například z Anglie ve 14. století. Vznik moderního baseballu se přisuzuje americkému důstojníkovi a pozdějšímu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
21stoleti.cz
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů?
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
enigmaplus.cz
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
Vyšetřování kauzy zmizelého letadla malajsijských aerolinií z letu číslo MH370 definitivně skončilo. A to bez jakéhokoli výsledku. Proč se letadlo asi po hodině letu odklonilo od plánované trasy? Kam
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
epochanacestach.cz
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku. Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Umí být jeden druhému oporou
nasehvezdy.cz
Umí být jeden druhému oporou
V letošním roce oslavil oblíbený moderátor a herec Jan Kraus (70) jubilejní sedmdesáté narozeniny. Žádné velké oslavy se ovšem nekonaly, jelikož je moderátor jednoduše nemá v oblibě. Pokud tak na n
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
enigmaplus.cz
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
U výběžku české hranice s Rakouskem se nachází lokalita, kam mají být na přelomu let 1944 a 1945 nacisty sváženy záhadné bedny. Co odhalilo poválečné pátrání?   [gallery ids="134665,134666,
Kamarádka se mi moc protiví!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka se mi moc protiví!
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo.
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
21stoleti.cz
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
Péče o mládě vyžaduje po rodičích tučňácích velké oběti. Jeden, sedící na vejcích, musí být stále ve střehu, aby ho ochránil před predátory, zatímco druhý rodič loví kořist. Jak to ustát bez dostatečn