Skip to content

Neuvěřitelné: Královně Viktorii šilo závoj 200 švadlen!

„Bílá? Proč právě bílá?“ kroutí hlavou lidé, když v roce 1840 informují noviny, že se anglická královna Viktorie (vdala za prince Alberta Sasko-Kobursko-Gothajského celá v bílém. V té době není nic podobného zvykem.

Dokonce si lidé mohou prohlédnout otištěné svatební fotografie královny Viktorie (1819 – 1901) a jejího manžela Alberta Sasko-Kobursko-Gothajského (1819 – 1861) celá v bílém. Nové médium obrázků kreslených světlem se teprve nedávno zrodilo a už přineslo takové překvapení. Zachytilo dokonce královskou svatbu!

Anglická královna Viktorie si do oblékání nenechá mluvit.

Rozhodnutí jí nikdo nerozmluví

Zatím sice jenom černobíle, ale i tak lidé přemýšlejí, jaké podivné novoty jim královna svými výstředními šaty přináší. „Kdyby se oblékla do růžové, červené, šedé, modré nebo hnědé, všechno bych pochopil. Ale co bude s tou bílou róbou dělat po svatbě?,“ míní jeden z jejích dvořanů. „Chci se vdávat v bílém,“ poručí si ovšem Viktorie a její rozhodnutí jí nikdo nerozmluví. Anglická královna svými docela jednoduchými šaty způsobí revoluci. Bílá totiž zdaleka není v oblibě. Většinou se počítá s tím, že si nevěsta svoji slavnostní róbu bude oblékat i později po svatbě na důležité společenské události.

Na svatbě s princem Albertem Sasko-Kobursko-Gothajským způsobí nevěstiny šaty poprask.

Závoj šije 200 švadlen

K čemu vyrobit nákladné šaty, které si už nikdy víc neobleče? Jenže bílá se hned zašpiní a vyprat ji tak, aby byla opravdu sněhobílá, se prakticky nepodaří. I kdyby si ale Viktorie svoji svatební toaletu už nikdy v životě neoblékla, i tak docela ušetřila. Na její výrobu totiž přikázala použít jenom materiály dostupné v Anglii, žádné drahé dovozové látky. Jedinou nákladnou výstředností se stává ručně vyráběný krajkový závoj, na kterém pracovalo 200 švadlen..

Na Viktoriině závoji pracuje celá armáda švadlen.

„Zničte vzor, podle kterého jste pracovaly,“ přikazuje královna švadlenám, které bílou pavučinu zhotovovaly. Viktorie si dá velký pozor, aby náhodou některá z dam její svatební doplněk neokopírovala. Provází jí celý život. Na hlavu si ho nasadí i po smrti svého milovaného manžela Alberta, ačkoli jinak chodí v černém.

Francouzská císařovna Evženie je mnohem větší parádnice než Viktorie.

Na nákladné róby si nepotrpí

O evropský módní trůn ve 2. polovině 19. století soupeří tři krasavice: anglická královna Viktorie, rakouská císařovna Alžběta a francouzská císařovna Evženie. Viktorie je ovšem na rozdíl od své francouzské a rakouské sokyně mnohem střídmější. Na žádnou velkou okázalost si moc nepotrpí. Prosadí ale nový trend: bílé svatební šaty.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …