Skip to content

Frank Lloyd Wright: Jakým stavbám dal vzniknout architektonický vizionář z Ameriky?

Historie architektury zná řadu výrazných postav. Ale přece jen, málokdo byl pro vývoj architektury tolik důležitý jako Frank Lloyd Wright. Architektonický teoretik, urbanista i designér, jehož vášní byly japonské tisky, projektoval hlavně rodinné vily, mrakodrapy či továrny.

O tom, že architektura může formovat chování, jsme již psali.

Dnes se zaměříme na příběh velikána architektoniky, k jehož nejznámějším stavbám patří Guggenheimovo muzeum v New Yorku či někdejší budova Larkinovy firmy v Buffalu. Ta bohužel vzala za své v roce 1950.

Frank Lloyd Wright (8. června 1867 – 9. dubna 1959)

Wright se narodil 8. června 1867 ve Wisconsinu. Po nedlouhých studiích na zdejší univerzitě a putování po studiích a ateliérech začal navrhovat vlastními silami. Už tehdy bylo patrné, že v sobě ukrývá talent. Vždyť Wrightův Robieho dům v Chicagu je řazen vedle brněnské vily Tugendhat Miese van der Rohe, Steinerovy vily Adolfa Loose ve Vídni a vily Savoy od Le Corbusiera v Poissy k nejzásadnějším stavbám moderní architektury vůbec.

Budova Larkinovy firmy v Buffalu.

Klíčová je zejména Wrightova koncepce dynamického interiéru, který tvoří prolínajícími se prostory. To je patrné na dlouhé řadě rodinných domů, které se vyznačují důrazem na horizontální linie, asymetrickým půdorysem s velkou halou, detailními interiéry a originálním nábytkem. Na architektovu práci měla vliv vídeňská secese, hnutí Arts and Crafts a německá a japonská kultura.

Robieho dům v Chicagu.

Proslulý je dům Fallinger, který pochází z roku 1939. Stavba v Pensylvánii ukzauje výrazné propojení s přírodou, kldyž vyrůstá přímo ze skály a pod ní je vodopád. Beton, jinde mnohdy těžkopádný, zde působí křehce, i když jsou betonové terasy vysunuty do zeleně.

Guggenheimovo muzeum v New Yorku.

Wright v mnohém předběhl dobu a řada jeho vizí se zatím neuskutečnila. Inu, technické prostředky jsou omezené. A tak se zatím zcela jistě nedočkáme uskutečnění jeho projektu kilometr a půl vysokého mrakodrapu pro 100 000 lidí, ve kterém by jezdily výtahy na jaderný pohon.

Foto: wikipedie, guggenhein.org, pinterest, architecturaldigest
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …