Skip to content

Neuvěřitelné: Kateřina Medicejská si stahovala pas na pouhých 44 centimetrů!

Rozmarná královna Kateřina Medicejská si nemůže vybrat, jaké šaty si dnes vezme na sebe. Komorná už šílí vzteky, ale navenek si stále zachovává klid. „Kalhoty budou to pravé,“ poručí si náhle Kateřina a služebná vzápětí běží pro drahé nohavice pošité safíry.

Nad podivnou módou ale kroutí hlavou…

„Jste příliš tlustá. Okamžitě si sešněrujte ty faldy a nedělejte ostudu,“ vytýká francouzská královna Kateřina Medicejská (1519 – 1589), manželka krále Jindřicha II. (1519 – 1559) jedné ze svých dvorních dam.

Ta si vzala volnější šaty a teď se musí poslušně nechat seškrtit do korzetu vyztuženého železnými pruty.

Dámy na francouzském dvoře musí mít štíhlý pas.

Na štíhlosti si zakládá

Tiše trpí, ale nezbývá jí, než splnit požadavky své paní. Sama Kateřina si stahuje svůj pas tak, že měří na obvodě pouhých 44 centimetrů. Na své štíhlosti si zakládá a podle dobových historek požaduje totéž i od ostatních dam ve svém okolí.

Také prý nemá ráda, když ženy příliš zdůrazňují své poprsí. Tomu zabraňuje právě železná klec.

Vnady v podobě ňader nesmí být příliš nápadné, na to si francouzská královna dává pozor.

Oblíbí si nákladné nohavice

Kateřina přináší na dvůr i další novinku: nošení kalhot u dam. „Tato původně nepříliš půvabná součást ženského šatníku, šitá z bavlny nebo barchetu, se stane okázalou součástí oděvu, zhotovovanou ze vzácných látek, zdobenou šperky a drahými kameny,“ líčí historička odívání Ludmila Kybalová (*1929).

Kateřina Medicejská s oblibou zdůrazňuje svůj štíhlý pas.

Inspiruje švédskou královnu

Kalhoty si po Kateřině Medicejské o století později oblíbí také švédská královna Kristýna I. (1626 – 1689), která si je dokonce vezme i na cestu do Říma v roce 1654. Později ale ženy nadlouho přestávají kalhoty nosit a ve Francii to mají dokonce od roku 1800 zakázané.

Švédská královna Kristýna I. se nechá od své francouzské předchůdkyně inspirovat.
Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …