Domů     Neuvěřitelné: Další oceán ve sluneční soustavě!
Neuvěřitelné: Další oceán ve sluneční soustavě!
6.12.2016

Lidstvo už nějakou dobu ví, že voda v kapalném stavu není jen výsadou planety Země. Ve sluneční soustavě je vodních světů mnohem více. Nově se mezi ně zařadil i Saturnův měsíc Dione.

Přiletí-li turista jednou v budoucnosti do blízkosti planety Saturn, nebude stačit valit oči. V první řadě jej samozřejmě zaujme samotná planeta, oděná do žlutých i mnoha jiných barev.

Uhranou jej fascinující prstence, které planetu budou zdobit ještě dalších 100 milionů let, než je postupně naruší a zničí mikrometeoritické bombardování.

Všimne si samozřejmě i okolních měsíců, zejména ohromného Titanu, který je větší než planeta Merkur, ale třeba i nejsvětlejšího tělesa sluneční soustavy Enceladu, či Iapetu s jednou polokoulí světlou a druhou téměř černou. Jen měsíce nazvaného Dione si možná ani nevšimne.

Dione totiž na první pohled ničím výjimečným nevyniká.

Nevelký svět o poloměru 560 kilometrů (pozemský Měsíc je třikrát větší) je podobně jako jiná tělesa bez výraznější atmosféry poset stovkami kráterů.  Od Saturnu je vzdálen 377 400 kilometrů, je tedy zhruba stejně daleko jako Měsíc od Země.

Objeven byl roku 1684 italským astronomem Giovannim Domenicem Cassinim (1625–1712). Doba jednoho oběhu kolem planety i doba rotace činí 2,736914742 dne. Tedy celkem průměrné těleso, jakých je v solárním systému habaděj.

O okolí Saturnu i planetě samotné přinesla spoustu dosud neznámých informací sonda Cassini. Dione nebyl hlavním objektem jejího výzkumu, avšak zcela ignorovat jej také neměla.

Rozbory a analýzy dat, které sonda na Zemi vyslala, ukázaly, že podpovrchový oceán je v okolí Saturnu celkem běžnou záležitostí. Byl detekován na Titanu, na Enceladu a nyní i na rozpukaném Dione.

K němu sonda Cassini podnikla svou historicky poslední návštěvu 17. srpna 2015, když proletěla ve výšce 474 kilometrů nad jeho povrchem.

NASA si sebraná data nenechává jen pro sebe, takže k nim nemají přístup pouze američtí vědci. S odhalením skrytého oceánu pod povrchem Dione přišli badatelé z belgické Královské observatoře.

Podle nich údaje o gravitaci nemohou být vysvětleny jinak, než že 100 kilometrů pod povrchem tělesa šplouchá voda. Samotný oceán má hloubku několika desítek kilometrů. Nad ním se nachází mocná ledová vrstva a pod ním kamenné jádro.

Skladba tělesa je tak do jisté míry podobná nedalekému Enceladu. Zatímco však na Enceladu byly pozorovány gejzíry, které jsou pravděpodobně způsobeny tryskající vodou, na Dione zatím nic podobného zjištěno nebylo.

„V naší studii předpokládáme, že ledová kůra může vydržet pouze minimální úroveň pnutí nebo komprese nezbytné k zachování souvislé povrchové kůry,“ říká hlavní autor studie Mikael Beuthe.

Velké namáhání by totiž rozlámalo kůru na kusy. Obě tělesa vykazují během svých oběhů zřetelné oscilace. Ty jsou právě způsobeny vodou v kapalném stavu uvnitř obou měsíců.

Oscilace jsou patrnější u Enceladu, proto vědci předpokládají, že zdejší oceán je blíže k povrchu.

Na podrobnější výzkum Dione však sonda Cassini nebyla připravena, tudíž tento úkol čeká případné další mise.  Tou nejbližší bude zřejmě evropskoamerická Titan Saturn System Mission, jejímž primárním cílem bude vyslání sondy na Titan.

Přesto by mohla část své pozornosti věnovat i měsíci Dione. Na svou cestu se však nevydá dříve než začátkem dvacátých let.

Jedna ze zásadních otázek se přímo nabízí. Nemohl by se náhodou v oceánu uvnitř Dione vyskytovat život, byť v té nejjednodušší formě?

Podle dostupných údajů se oceán na Dione nachází již od počátku existence měsíce, což je dost dlouho na to, aby se případný život stačil rozvinout. „Kontakt mezi oceánem a kamenným jádrem je rozhodující.

Interakce mezi vodou a horninou poskytují klíčové živiny a zdroj energie, což jsou nepostradatelné ingredience pro život,“ podotkl spoluautor studie Attilio Rivoldini.

Zda uvnitř Dione plave nějaký mimozemšťan, to se zatím můžeme pouze dohadovat. Mise, která by se provrtala skrze stokilometrový ledový plášť, je hudbou vzdálené budoucnosti.

Jisté však je, že vodních světů ve sluneční soustavě je více, než se na počátku tohoto století vůbec tušilo. Nejen Europa či Enceladus, ale i Ganymed, Callisto, Titan, Triton, Pluto a nově i Dione jsou světy, jejichž důležitou součástí je voda v kapalném stavu.

Foto: NASA, wikipedia, Universe Today
reklama
Související články
Věda a technika
Co lze koupit v Japonsku? Antistresové rajče!
Potravinářské plodiny už bývají geneticky upraveny – ať už tradičním šlechtěním, nebo mutagenezí, která zahrnuje vystavení semen ionizujícímu záření nebo chemikáliím. Před nedávnem vůbec poprvé vstoupila na trh odrůda rajčat, která prošla úpravou genomu s pomocí technologie genetických nůžek CRISPR… Sicilian Rouge High GABA je jedinečná odrůda rajčat, jež obsahuje vysoké hladiny kyseliny gama-aminomáselné, o které se […]
Věda a technika
Rorschachův test: Osobnost vepsaná do skvrn
Psycholog obrátí další kartu. „To jsou ženské plavky.“ Klient zaboří zrak do obličeje naproti. Odpověděl dobře? Nevyčte ale nic. „A tohle je socha jelena,“ chrlí klient první dojem z další karty. Je jedním z nejméně šesti milionů lidí na celém světě, kteří mají test za sebou.     V kabele do školy v severošvýcarském Schaffhausenu […]
Věda a technika
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Věda a technika
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
reklama
záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
lifestyle
Kde leží pravlast špaget? Skutečně je jako první připravovali Italové?
Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami. Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, […]
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Tři slavní čeští mystici: Drtikol, Tomáš a Bílek
enigmaplus.cz
Tři slavní čeští mystici: Drtikol, Tomáš a Bílek
Tito čeští velikáni se ve skutečnosti proslavili něčím jiným, než tím, že se věnovali mystice. Jejich záliba v tajemnu vás proto možná překvapí. [gallery ids="131379,131378,131377"] František Drti
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu
Čokoláda pro chuť i pro zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i pro zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Dobrodružná pouť k Jupiteru
21stoleti.cz
Dobrodružná pouť k Jupiteru
Po 14 let odhaloval americký vesmírný průkopník jménem Galileo tajemství související s planetou Jupiter. Byl to tedy právě on, kdo jako první odhalil, že pod ledovou krustou měsíce Europa se nachází v
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě