Ruský generál Pavel Anatoljevič Sudoplatov (1907–1996), náčelník oddělení pro zvláštní úkoly NKVD, dostává v létě 1941 od Stalina příkaz, že pokud němečtí nacisté obsadí Moskvu, má provést atentát na Hitlera.
Němci ale hlavní město SSSR nikdy nepokoří, a tak k útoku nedojde. Neuskuteční se ani další sovětský pokus o atentát na německého vůdce. Ve druhé polovině června 1942 se poblíž ukrajinského města Vinnycja buduje hlavní stan pro Hitlera.
Ten sem sice v červenci 1942 skutečně přijíždí, ale Sovětům chybí podrobné informace o situaci, a proto z plánu na atentát opět sejde. Sudoplatov čeká, kdy se Hitler ve svém sídle opět objeví.
Dočká se 19. února 1943. Jenže ani tentokrát Rusové nemají šanci, protože Hitler brzy odjíždí pryč. Jeden z pokusů o odstranění Hitlera měl na popud francouzské zpravodajské služby provést francouzský student Maurice Bavaud (1916–1942).
Mladík ale udělá hloupou chybu, když jede vlakem načerno. Němci ho zatknou a předávají gestapu. Objevují u něho pistoli, mapy a informace o Hitlerovi. Bavaud se ke všemu přiznává a roku 1942 končí pod gilotinou na berlínském popravišti.
Podezřelá sladkost
Pozornosti atentátníků neujde ani britský premiér Winston Churchill. Nacisté pro něj v roce 1943 chystají tabulku hořké čokolády, na které by si ovšem ministerský předseda nepochutnal, protože by mu vybouchla v rukou.
Naštěstí britská rozvědka MI5 zařízení pokryté tenkou vrstvou čokolády a zabalené do černého a zlatého papíru včas odhaluje. Nebezpečná nálož se tak na premiérův stůl vůbec nedostala. Síla výbuchu zařízení měla zabít každého v okruhu sedmi metrů.
Akci zhatil déšť
Německý ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop (1893–1946) si v létě 1944 k sobě zavolá šéfa výzvědné služby Waltera Schellenberga (1910–1952). Pověřuje ho, aby z příkazu Hitlera vymyslel plán, jak zlikvidovat Stalina.
Vzniká tak operace, při níž v září 1944 vysadí německé letadlo nedaleko ruského města Smolensk manželskou dvojici agentů.
Petr Tavrin-Šilo (1909–1952) a jeho žena Lýdie jsou oblečení do uniforem tajné služby NKVD. Jde o bývalé ruské zajatce v německých službách, jejichž úkolem je zničit Stalina.
5. září 1944 Šila při cestě do Moskvy ale zastaví ruský milicionář. Když atentátník uvede, že jede z 200 kilometrů vzdáleného města Ržev, milicionáři je divné, proč je suchý, ačkoli celý den hustě pršelo. Spadne klec.
Šilo se nakonec při výslechu přiznává k plánovanému útoku. Sověti po válce obnoví jeho proces a roku 1952 ho i s manželkou popraví.