Skip to content
reklama

Není krokodýl jako krokodýl

Jedni si vybrali vodu sladkou, druzí slanou, všichni bez výjimky to jsou ale predátoři výborně přizpůsobení životu v tomto živlu. Tito ozubení živočichové jsou kromě ptáků jedinou další žijící skupinou z nadřádu Archosauria, do kterého patřili také druhohorní neptačí dinosauři.

Každoročně je od roku 2013 Muzeem přírody Českého ráje vyhlašován plaz roku. Foto: Pixabay

Jde tak doslova o žijící fosilie. Ačkoli se to může zdát úsměvné a společné znaky by se na první pohled hledaly velice obtížně, krokodýli jsou nejbližšími příbuznými ptáků. Končetiny jsou krátké, ale silné, vpředu pětiprsté, vzadu čtyřprsté s plovací blánou.

Krk, trup a ocas jsou svrchu a někdy i zespodu chráněny kostěnými pláty překrytými tlustou kůží. Na této skupině plazů je zajímavé také jejich srdce, které je čtyřdílné se dvěma předsíněmi a dvěma takřka zcela rozdělenými komorami, a je tak nejdokonalejší ve své skupině živočichů.

Kuba v Praze

Přestože tato informace není příliš známá, v zázemí pražské zoologické zahrady se ukrývají „stroje na zabíjení“. Konkrétně je řeč o krokodýlech kubánských (Crocodylus rhombifer), jež se v největší české zoo nacházejí od roku 2020.

Svou velikostí sice krokodýli kubánští nepatří k největším, většinou nedosahují délky ani tří metrů, ale kompenzují to útočností. Tento druh krokodýla je endemickým živočichem žijícím pouze na Kubě, jeho tamní populace se však dostala v poslední době do úzkých, především z důvodu úbytku přirozeného prostředí kvůli stavbě silnic a další infrastruktury, své sehrála také zhoršující se kvalita vody.

blank
Říká se – buď to miluješ, nebo nenávidíš,- a o plazích toto pořekadlo platí do posledního písmene. Foto: Pixabay

Tyto krokodýlí dámy zastupují jedny z nejvzácnějších, nejohroženějších a současně nejkrvelačnějších krokodýlů světa,“ říká zdroj z pražské zoo. Dvě samice, které se v Praze nacházejí, jsou chovány v místech pro veřejnost běžně nepřístupných, vidět je je přeci jen ale možné, návštěva jejich pavilonu je s komentovanou prohlídkou a krmením zpoplatněna, přičemž zisk z prodaných lístků je z větší části věnován právě programu na záchranu těchto „pravěkých“ stvoření v jejich přirozeném prostředí.

Záchrana gaviálů

Také u dalších tvorů ze skupiny krokodýlů je možné mluvit o pokroku. Ochráncům přírody se začátkem roku 2020 podařil vskutku významný objev, který by mohl znamenat záchranu gaviálů indických (Gavialis gangeticus) ve volné přírodě – v Nepálu totiž objevili více než sto mláďat tohoto velkého krokodýla.

V současné době se vzácný krokodýl ocitl na prahu vyhynutí, a tak nález malých, asi třicet centimetrů dlouhých, plazů v odlehlé části zmíněné země poskytuje určitou naději v jeho záchranu. Spolu s mláďaty byly v národním parku Bardiya nalezeny také tři samice a jeden samec, podle odborníků je to první zpozorování druhu na tomto místě po více něž třiceti letech.

blank
Dnes je možné se stále častěji setkat s chovateli, kteří na tyto studenokrevné živočichy nedají dopustit. Foto: Pixabay

Poté, co jsme hodiny procházeli džunglí a seděli na hřebeni, jsme konečně pod námi zahlédli malé gaviály – byl to neuvěřitelný okamžik,“ řekl o objevu zoolog Ashish Bashyal. Výzkumníci přiznávají, že krokodýly zpozorovali již v červnu, ale kvůli snaze ochrany před veřejností oznámili objev až nyní po monzunových deštích.

Mláďata překonala první velkou překážku, zejména s hrozbami, kterým je tento druh vystaven, je velmi důležité, aby tato mláďata dokázala dosáhnout dospělosti. Jedná se o pozitivní objev a klíčový předpoklad pro dlouhodobé zotavení tohoto druhu v Nepálu,“ řekl přední představitel Londýnské zoologické společnosti Rikki Gumbs. Zmíněný druh krokodýla si mohou v České republice zájemci prohlédnout v Zoologické zahradě Praha.

blank
Zatímco je pro některé ideálním mazlíčkem pes nebo kočka, najdou se tací, jež doma chovají několikametrové hady, masožravé želvy, nebo ještěry ne nepodobné těm pravěkým. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Když kameny čistí vodu
panidomu.cz

Když kameny čistí vodu

Že se drahé kameny a polodrahokamy používají...
Kvůli mně se muž vzdal svého snu
skutecnepribehy.cz

Kvůli mně se muž vzdal...

Opravdová láska dokáže hory přenášet. Byli jsme...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Královský 10. Ples jako Brno zahájil večer českou hymnou a vlastní písní
iluxus.cz

Královský 10. Ples jako Brno...

Nejvybranější pokrmy, velkolepé zahájení,...
Lanovkou na Sněžku
epochanacestach.cz

Lanovkou na Sněžku

Při návštěvě Krkonoš nesmíte...
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
Prorok Charles Wesley: Byl konec světa na dosah?
enigmaplus.cz

Prorok Charles Wesley: Byl...

V dubnu 1749 stane před oltářem na první pohled...
Ten, co stojí v čele padlých: Lucifer
enigmaplus.cz

Ten, co stojí v čele...

Důkazem toho, že vzepřít se autoritě se nevyplácí,...
Opustí Kajnarová manžela, protože s ní nechce další děti?
nasehvezdy.cz

Opustí Kajnarová manžela,...

ZUZANA KAJNAROVÁ (40) se...
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz

Pikantní vepřové kotlety...

Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz

Zemské jádro se zastavilo a poté...

Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha