Domů     Nekomunistické ministry měla zlikvidovat výbušná voňavka
Nekomunistické ministry měla zlikvidovat výbušná voňavka

„Balíčky s pekelným strojem“, vykřikuje titulek národně socialistických novin Svobodné slovo 11. září 1947. „Pokus o atentát na Dr. Zenkla a Dr. Drtinu. Ostražitostí úředníků kabinetu obou ministrů bylo zabráněno neštěstí.

Podobný pokus připraven též na ministra J. Masaryka,“ pokračuje líčení senzace dne. 

Dne 10. září 1947 přicházejí na adresu národně socialistického náměstka předsedy vlády Dr. PetraZenkla (1884–1975) a ministra spravedlnosti Dr. Prokopa Drtiny (1900–1980) podivné balíčky.

Zenklově osobním tajemníkovi Františku Ambrožovi se nezdá podivný uzlík na víčku dřevěné krabičky, kterou balíček skrývá. Proto povolá bývalého legionáře a technika Spilku. Který uvnitř objeví pekelný stroj. Tajemník okamžitě zvedá telefon a volá policii.

Je 11,20 hodin a policisté jsou v kanceláři za deset minut. Záhadný předmět si odvážejí. Podobně to dopadne i na Drtinově ministerstvu.

Už během večera se novinka bleskurychle šíří Prahou. Krátce na to vychází najevo, že třetí zásilku měl dostat nestranický ministr zahraničí Jan Masaryk (1886–1948). Kvůli špatné adrese ale zůstala na poště v pražských Střešovicích. Razítko pochází z poštovního úřadu č. 3 v Ostrovní ulici.  

Za Petra Zenkla nakonec otevře balíček zdatný technik.
Za Petra Zenkla nakonec otevře balíček zdatný technik.

První falešné stopy 

Začíná výslech úředníka, který zásilky převzal. „Muž asi 40–45 let. Světlé kaštanové vlasy, plnější vyholený obličej,“ zní popis osoby, která podle jeho výpovědi přistoupila k poštovní přepážce.

Udala odesílací adresu parfumerie K. Malý, Praha III., Nerudova ulice. Jeden z balíčků odevzdala A. Malá se stejnou adresou.

Generální tajemník KSČ Rudolf Slánský (1901–1952) prohlašuje, že atentát si spáchali sami národní socialisté. Ti jsou s komunisty, kteří událost zesměšňují, od této chvíle na kordy.

Napjatá situace rozděluje veřejnost na dva tábory: komunistický a protikomunistický.

Zvyšují se bezpečnostní opatření na hranicích státu a na poštách. 14. září 1947 policie hlásí první výsledky vyšetřování: krabičky jsou domácí výroby a pocházejí z doby protektorátu.

Vyrobil je obuvník Stanislav Pilař ve Vršovicích a některé z nich prodal do obchodu s dárky na Václavském náměstí č. 42. Odsud údajně pocházejí i stužky na ovázání. Jde ovšem o podvržené stopy…  

Rudolf Slánský svádí atentát na národní socialisty.
Rudolf Slánský svádí atentát na národní socialisty.

Viníka práskne starosta 

Mezitím si Ladislav Loveček (†1986), bývalý starosta vesnice Krčmaň u Olomouce, listuje doma novinami. U jedné fotografie překvapeně polkne.

Přesně takové krabičky přece nedávno viděl na návštěvě u svého kamaráda, truhláře a komunisty Jana Kopky! Když tehdy upoutaly jeho pozornost, Kopka prohodil, že jsou určeny pro „pěkné dárky, pro pekelné stroje.“ Loveček váhá, ale nakonec se rozhodne všechno oznámit.

Na policii se ale bojí jít, proto navštíví sekretariát národně socialistické strany v Olomouci a svěří se jejich okresnímu tajemníkovi Františku Kolavovi (†1968).

Informace se dostane až k jejich generálnímu tajemníkovi Vladimíru Krajinovi (1905–1993), který situaci probere s brněnským vrchním komisařem JUDr. Aloisem Přikrylem. Ten si pozve Lovečka, který krabičky podrobně popíše. Když se potvrdí, že se skutečně shodují s těmi, jež byly použity při pokusu o atentát, Přikryl zahájí vyšetřování.

Kopka nakonec přiznává výrobu krabiček. Komunistický prokurátor Dr. Karel Turek si 19. listopadu 1947 k sobě pozve olomouckého státního zástupce Františka Doležela (†1972), který případ dostane.  

Ministr spravedlnosti prokop Drtina také dostane jednu z nebezpečných zásilek.
Ministr spravedlnosti prokop Drtina také dostane jednu z nebezpečných zásilek.

Obratné matení 

Doležel se pustí do práce a komunisté mají z vývoje situace těžkou hlavu. Do vyšetřování proto vstupuje jejich člověk, kriminální rada Josef Görner, který přikazuje Přikrylovi, aby mu hlásil všechny podrobnosti o postupu pátrání.

Informace dostává i ministr vnitra Václav Nosek (1892-1955), který ale kličkuje a leccos zamlčuje. Objevení krčmaňské stopy mu není vhod, na výsleších se totiž podílí příliš mnoho kriminalistů unikajících spárům komunistické strany.

Nemůže otevřeně říci, že pražská stopa byla klam. Počet podezřelých lidí, kteří mají s atentátem něco společného, roste.

Předseda MNV v Krčmani Josef Štěpánek byl podezírán, že je oním mužem, který na pražské poště balíčky odesílal,“ popisuje historička Zora Dvořáková (*1934).

Ministerstvo vnitra hází Doleželovi při vyšetřování klacky pod nohy, protože všechny nitky vyšetřování směřují do komunistického sekretariátu.  

Pekelný dáreček Janu Masarykovi na stůl naštěstí nedorazí.
Pekelný dáreček Janu Masarykovi na stůl naštěstí nedorazí.

Pod kontrolou StB 

O Doleželovi se mluví jako o státním zástupci, který stíhá komunisty, přitom postupuje nezaujatě. Komunisté ho ale nenávidí. Jednou vtrhne do Doleželovy kanceláře Görner. „Žádám vás, abyste zastavil přípravné vyšetřování případu atentátu.

Šetření v Praze je již ukončeno a krabičky vyrobil Stanislav Pilař.“ Doležel nesouhlasí a jeho příkaz považuje za vměšování do pátrání. Tuší odkud vane vítr, a ví, že je nepřetržitě sledován Státní bezpečností.

Odposlouchávají i jeho telefonické hovory, proto když chce předávat zprávy Dr. Zdeňkovi Marjankovi, radovi z ministerstva spravedlnosti, informace o pokroku v celé kauze, musí je šifrovat. Interpelační dny v Národním shromáždění 21. – 23. ledna 1948 se nesou ve znamení krabičkové aféry. Ministr spravedlnosti Drtina ve své řeči potvrzuje závěry o pravosti stopy z Krčmaně. 

Stopy vyšetřovatelů vedou do Krčmaně na Olomoucku.
Stopy vyšetřovatelů vedou do Krčmaně na Olomoucku.

Karta se obrací 

Napětí mezi komunisty a nekomunisty graduje. Ministři národně socialistické, lidové slovenské demokratické strany podávají 20. února 1948 demisi. Komunistický předseda vlády Klement Gottwald (1896–1953) vyzývá 21. února 1948, aby lidé zakládali akční výbory Národní fronty.

Jejich úkolem bylo zajistit vyhození všech, kteří nesouhlasí s komunistickou politikou.

Upozorňuje na „rozvratníky a pomahače velezrádců.“ Pro státní bezpečnost to znamená možnost zlikvidovat každého, kdo upozorňuje na nepoctivost a provokace komunistů. Zatímco Kopka, Zapletal a další obvinění v celé aféře jsou propuštěni, Státní bezpečnost naopak od 23. února začíná předvolávat k výslechům a postupně zatýkat všechny, kteří se na vyšetřování podíleli, hlavně Marjanka, Doležela, Kolavu a Lovečka… „Nezákonnost opět triumfovala, ale po formální stránce bylo vše v pořádku,“ komentuje komunistickou justici Dvořáková. Marjanko umírá ve vazbě, další si odpykají trest a vězení se na nich krutě podepíše.  

 

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Historie
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r. […]
Historie
Brutální varšavské povstání: Ulice plné mrtvých v pekle bez naděje!
Oba vyčerpaně leží v posteli, když se žena ke svému milovanému přitočí a šeptá mu do ucha: „Radši odjeď z města, něco se bude dít.“ Myslí to v dobrém, aby ho ochránila od nebezpečí. Přitom několika slovy ovlivní osud celého města, které už záhy přestane existovat. Na jedné straně nacisté, na druhé zase hrozivá budoucnost v podobě komunismu. Poláci […]
Historie
Proč se Beneš se Štefánikem hádali?
TGM o M. R. Štefánikovi říká, „že dovedl lidi nadchnout; získával pro nás zájem i lásku.“ Francouzský premiér Aristide Briand v roce 1916 vydává prohlášení, že „Francie sdílí československé tužby a učiní vše, aby se Čechům dostalo samostatnosti.“ Svět se dozvídá o přání dvou národů v srdci Evropy stát se samostatnými.   Někdejší letec Milan Rastislav Štefánik […]
reklama
záhady a tajemství
Zázračný obraz v polském opatství: Skutečně byl přenesen z Rimini?
Polské opatství Krzeszów leží přibližně dvacet kilometrů od našich hranic s Polskem. Jedna ze zdejších záhad se váže k mariánské ikoně, která se nachází pod velkým oltářním obrazem. Záhada přenesení obrazu Jedná se o obraz Panny Marie Milosti v Krzeszówě. Ten dal také pravděpodobně chrámu latinský název Gratiae Sanctae Mariae. Nikdo neví, jak přesně se […]
To neuhádnete: Víte, kdo začal s vykopávkami Sfingy?
Nasucho polkne. Sice je neomezeným vládcem říše sahající od Nubie až po východní část Středozemního moře, jenže ho pronásleduje bolest zubů a dásní, dědičná epilepsie a navíc má gynekomastii, tedy zduření prsou. Polední slunce neúprosně žhne a mladý Thutmose IV. (u moci asi 1401/1391–1388 př. n. l.) pod provizorním přístřeškem a obklopen otroky usíná. „Rozjímej […]
Věštby královny ze Sáby
„Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká,“ volá jedna. „Prahu pak Pán nad jiná města potrestá. Ohněm a hroznou povodní zkázu vezme a nepřítel zhoubu dokoná. Její rozvaliny zarostou borovím a hložím, kuny a lišky budou tu pelešiti,“ tvrdí druhá. A teď babo raď. Proroctví jsou oblíbená. Nacházíme je v nejstarších světových textech a stejně […]
Herkulova věž, poslední římský maják dochovaný do dnešních dnů
Torre de Hércules, Herkulova věž, patří k nejvýznamnějším památkám galicijského přístavního města La Coruňa na severozápadě Španělska. Jedná se o velmi starý, avšak doposud funkční maják, který byl podle legendy vytvořen bájným hrdinou Herkulem. Dokonce se jedná o jediný antický maják, který se nám dochoval ve funkčním stavu. Jde tak o nejstarší funkční maják na […]
reklama
historie
Záhadná epidemie, která děsila celý středověk
Říkalo se jí „oheň svatého Antonína“, protože nemocným kvůli nekróze odpadaly tkáně a zčernalé pahýly končetin vypadaly jako sežehnuté ohněm. Trvalo staletí, než se přišlo na to, že nejde o infekce, ale masové otravy. Středověká medicína neměla žádnou možnost zjistit, co se to děje a proč, tím méně zabránit podivným onemocněním, která se čas od […]
Jaká choroba skolila možného kandidáta na českého krále?
Pochází z mocného rodu. Rebel, který se stane tváří českého stavovského povstání by se býval mohl stát českým králem. Smrt ho ale dohonila dříve. Změnil by nějak chod dějin? Otázka zůstává dodnes nezodpovězená. Hlavou svého rodu, který je tehdy nejbohatším v Čechách, se Albrecht Jan Smiřický (1594–1618) stává v pouhých 20 letech. O rok později se stává vyslancem […]
Liška ryšavá Zikmund: Obyvateli Uher veleben, Čechy nesnášen!
Zatímco v Evropě, a zejména v Uhrách je mladší syn Karla IV. Zikmund (1368–1437) považován za velice schopného krále, Češi mu dlouho nemohou přijít na jméno. Vyčítají mu smrt Jana Husa i křížovou výpravu, kterou vedl proti husitům. Trvá mu tak dlouhých sedmnáct let od smrti bratra Václava IV., než je v českých zemích všeobecně přijat jako […]
Václav IV. jako následník předurčený k vládnutí: Dělal všechno pro to, aby panovat vůbec nemusel
Je prosinec 1378. Mladý král Václav štve jelena a nic mu nesejde na tom, že teprve včera uložili jeho královského otce k poslednímu odpočinku. Je přece král, a to z Boží vůle, všichni ho musejí poslouchat, copak on má dřít jako kůň? Však se to nějak zařídí jako za jeho nebožtíka otce. On má svůj […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz