Domů     Nekomunistické ministry měla zlikvidovat výbušná voňavka
Nekomunistické ministry měla zlikvidovat výbušná voňavka

„Balíčky s pekelným strojem“, vykřikuje titulek národně socialistických novin Svobodné slovo 11. září 1947. „Pokus o atentát na Dr. Zenkla a Dr. Drtinu. Ostražitostí úředníků kabinetu obou ministrů bylo zabráněno neštěstí.

Podobný pokus připraven též na ministra J. Masaryka,“ pokračuje líčení senzace dne. 

Dne 10. září 1947 přicházejí na adresu národně socialistického náměstka předsedy vlády Dr. PetraZenkla (1884–1975) a ministra spravedlnosti Dr. Prokopa Drtiny (1900–1980) podivné balíčky.

Zenklově osobním tajemníkovi Františku Ambrožovi se nezdá podivný uzlík na víčku dřevěné krabičky, kterou balíček skrývá. Proto povolá bývalého legionáře a technika Spilku. Který uvnitř objeví pekelný stroj. Tajemník okamžitě zvedá telefon a volá policii.

Je 11,20 hodin a policisté jsou v kanceláři za deset minut. Záhadný předmět si odvážejí. Podobně to dopadne i na Drtinově ministerstvu.

Už během večera se novinka bleskurychle šíří Prahou. Krátce na to vychází najevo, že třetí zásilku měl dostat nestranický ministr zahraničí Jan Masaryk (1886–1948). Kvůli špatné adrese ale zůstala na poště v pražských Střešovicích. Razítko pochází z poštovního úřadu č. 3 v Ostrovní ulici.  

Za Petra Zenkla nakonec otevře balíček zdatný technik.
Za Petra Zenkla nakonec otevře balíček zdatný technik.

První falešné stopy 

Začíná výslech úředníka, který zásilky převzal. „Muž asi 40–45 let. Světlé kaštanové vlasy, plnější vyholený obličej,“ zní popis osoby, která podle jeho výpovědi přistoupila k poštovní přepážce.

Udala odesílací adresu parfumerie K. Malý, Praha III., Nerudova ulice. Jeden z balíčků odevzdala A. Malá se stejnou adresou.

Generální tajemník KSČ Rudolf Slánský (1901–1952) prohlašuje, že atentát si spáchali sami národní socialisté. Ti jsou s komunisty, kteří událost zesměšňují, od této chvíle na kordy.

Napjatá situace rozděluje veřejnost na dva tábory: komunistický a protikomunistický.

Zvyšují se bezpečnostní opatření na hranicích státu a na poštách. 14. září 1947 policie hlásí první výsledky vyšetřování: krabičky jsou domácí výroby a pocházejí z doby protektorátu.

Vyrobil je obuvník Stanislav Pilař ve Vršovicích a některé z nich prodal do obchodu s dárky na Václavském náměstí č. 42. Odsud údajně pocházejí i stužky na ovázání. Jde ovšem o podvržené stopy…  

Rudolf Slánský svádí atentát na národní socialisty.
Rudolf Slánský svádí atentát na národní socialisty.

Viníka práskne starosta 

Mezitím si Ladislav Loveček (†1986), bývalý starosta vesnice Krčmaň u Olomouce, listuje doma novinami. U jedné fotografie překvapeně polkne.

Přesně takové krabičky přece nedávno viděl na návštěvě u svého kamaráda, truhláře a komunisty Jana Kopky! Když tehdy upoutaly jeho pozornost, Kopka prohodil, že jsou určeny pro „pěkné dárky, pro pekelné stroje.“ Loveček váhá, ale nakonec se rozhodne všechno oznámit.

Na policii se ale bojí jít, proto navštíví sekretariát národně socialistické strany v Olomouci a svěří se jejich okresnímu tajemníkovi Františku Kolavovi (†1968).

Informace se dostane až k jejich generálnímu tajemníkovi Vladimíru Krajinovi (1905–1993), který situaci probere s brněnským vrchním komisařem JUDr. Aloisem Přikrylem. Ten si pozve Lovečka, který krabičky podrobně popíše. Když se potvrdí, že se skutečně shodují s těmi, jež byly použity při pokusu o atentát, Přikryl zahájí vyšetřování.

Kopka nakonec přiznává výrobu krabiček. Komunistický prokurátor Dr. Karel Turek si 19. listopadu 1947 k sobě pozve olomouckého státního zástupce Františka Doležela (†1972), který případ dostane.  

Ministr spravedlnosti prokop Drtina také dostane jednu z nebezpečných zásilek.
Ministr spravedlnosti prokop Drtina také dostane jednu z nebezpečných zásilek.

Obratné matení 

Doležel se pustí do práce a komunisté mají z vývoje situace těžkou hlavu. Do vyšetřování proto vstupuje jejich člověk, kriminální rada Josef Görner, který přikazuje Přikrylovi, aby mu hlásil všechny podrobnosti o postupu pátrání.

Informace dostává i ministr vnitra Václav Nosek (1892-1955), který ale kličkuje a leccos zamlčuje. Objevení krčmaňské stopy mu není vhod, na výsleších se totiž podílí příliš mnoho kriminalistů unikajících spárům komunistické strany.

Nemůže otevřeně říci, že pražská stopa byla klam. Počet podezřelých lidí, kteří mají s atentátem něco společného, roste.

Předseda MNV v Krčmani Josef Štěpánek byl podezírán, že je oním mužem, který na pražské poště balíčky odesílal,“ popisuje historička Zora Dvořáková (*1934).

Ministerstvo vnitra hází Doleželovi při vyšetřování klacky pod nohy, protože všechny nitky vyšetřování směřují do komunistického sekretariátu.  

Pekelný dáreček Janu Masarykovi na stůl naštěstí nedorazí.
Pekelný dáreček Janu Masarykovi na stůl naštěstí nedorazí.

Pod kontrolou StB 

O Doleželovi se mluví jako o státním zástupci, který stíhá komunisty, přitom postupuje nezaujatě. Komunisté ho ale nenávidí. Jednou vtrhne do Doleželovy kanceláře Görner. „Žádám vás, abyste zastavil přípravné vyšetřování případu atentátu.

Šetření v Praze je již ukončeno a krabičky vyrobil Stanislav Pilař.“ Doležel nesouhlasí a jeho příkaz považuje za vměšování do pátrání. Tuší odkud vane vítr, a ví, že je nepřetržitě sledován Státní bezpečností.

Odposlouchávají i jeho telefonické hovory, proto když chce předávat zprávy Dr. Zdeňkovi Marjankovi, radovi z ministerstva spravedlnosti, informace o pokroku v celé kauze, musí je šifrovat. Interpelační dny v Národním shromáždění 21. – 23. ledna 1948 se nesou ve znamení krabičkové aféry. Ministr spravedlnosti Drtina ve své řeči potvrzuje závěry o pravosti stopy z Krčmaně. 

Stopy vyšetřovatelů vedou do Krčmaně na Olomoucku.
Stopy vyšetřovatelů vedou do Krčmaně na Olomoucku.

Karta se obrací 

Napětí mezi komunisty a nekomunisty graduje. Ministři národně socialistické, lidové slovenské demokratické strany podávají 20. února 1948 demisi. Komunistický předseda vlády Klement Gottwald (1896–1953) vyzývá 21. února 1948, aby lidé zakládali akční výbory Národní fronty.

Jejich úkolem bylo zajistit vyhození všech, kteří nesouhlasí s komunistickou politikou.

Upozorňuje na „rozvratníky a pomahače velezrádců.“ Pro státní bezpečnost to znamená možnost zlikvidovat každého, kdo upozorňuje na nepoctivost a provokace komunistů. Zatímco Kopka, Zapletal a další obvinění v celé aféře jsou propuštěni, Státní bezpečnost naopak od 23. února začíná předvolávat k výslechům a postupně zatýkat všechny, kteří se na vyšetřování podíleli, hlavně Marjanka, Doležela, Kolavu a Lovečka… „Nezákonnost opět triumfovala, ale po formální stránce bylo vše v pořádku,“ komentuje komunistickou justici Dvořáková. Marjanko umírá ve vazbě, další si odpykají trest a vězení se na nich krutě podepíše.  

 

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h