Asi nikoho nepřekvapí, že ty vůbec nejznečištěnější místa na Zemi je možné najít v Indii a Číně. V Evropě je na tom nejhůře Bosna a Hercegovina.
Ani Česká republika se neobejde bez svého zástupce, podle zveřejněných údajů je v Česku nejznečištěnější Dolní Lutyně.
Gurugram – Indie
Oficiálním „vítězem“ v kategorii nejznečištěnějších míst světa je předměstí hlavního města Indie Dillí – Gurugram.
Po celý rok v něm překračovalo množství nejmenšího prachu PM 2,5 (velikost do 2,5 mikrometru) hodnotu hodně nad 200 mikrogramů na kubík, což je označované za vysoce nezdravé a u každého to může vyvolat vážné zdravotní potíže.
Ghaziabád – Indie
Ghaziabád je satelitním městem Dillí, od jehož centra je vzdálen přibližně třicet kilometrů severovýchodně. Je hlavním městem stejnojmenného okresu a žije v něm přibližně 2,5 milionu obyvatel.
Běžně je zde k naměření 350 mikrogramů prachových částic na metr krychlový, což je na škále znečištění popsáno jako zdravotní hazard.
Zabol – Irán
Přestože Zabol nedisponuje žádnou významnou průmyslovou čtvrtí, po většinu roku do něj žene vítr prach z vysychajících mokřin Hamoun.
Prachové polétavé částice PM 2,5 tu dosahují hodnoty 217, a PM 10 neuvěřitelných 527. Za jediný rok života se zde lidé snadno stanou těžkými astmatiky.
Allahabad a Gwalior – Indie
Třetí místo obsadila hned dvě indická města. Přestože se jedná o velice pěkná města s bohatou historií, současnost k nim nebyla příliš laskavá.
V posledních měřeních zde hodnoty znečištění PM 2,5 přesáhly 170, a PM 10 pak 317. Na vině je katastrofální stav místní dopravní infrastruktury, která obě města bez ustání zaplavuje špinavými vozidly.
Bameda – Kamerun
V Bemedě žilo před 20 lety zhruba 250 tisíc obyvatel, dnes je to více než 3 miliony, a to je ten důvod, proč se tam tak špatně dýchá. Město rozrůstající se extrémní rychlostí muselo bez potřebné infrastruktury absorbovat velké množství obyvatel. PM 2,5 tu běžně dosahuje 132 a PM 10 141.
Sing Tchaj – Čína
Těžký průmysl, těžba a zpracování uhlí a tepelné elektrárny vyrábějící energii, to vše jsou důvody špatného ovzduší ve městě Sing Tchaj v Číně.
Hodnoty PM 2,5 zde přesahují 128 a PM 10 193. Zajímavostí je, že jen v tomto městě se ročně spotřebuje až 20 milionů tun uhlí.
Patna – Indie
Indická Patna je druhé největší město ve východní Indii s odhadovanou populací 1,68 milionu lidí. Patna je místem zemědělského obchodu, jako je obilí, cukrová třtina, sezam a rýže, což vede k obrovskému množství dopravy.
Faisalabad – Pákistán
Město leží v nížině s horkým a suchým podnebím, výraznější dešťové srážky přináší pouze monzun v červenci a srpnu. Město bylo založeno v roce 1890 jako opěrný bod pro britskou armádu.
Průmysl zde výrazně zasahuje do kvality ovzduší, mimo jiné tomu nepřispívá ani hustota osídlení.
Lukavac – Bosna a Hercegovina
Bosenská města Zenica, Tuzla nebo Lukavac už bojují se znečištěním celoročně. V roce 2018 přesáhla koncentrace škodlivin ve vzduchu povolenou míru 252 dní v roce. Podle zákona by to mělo být nejvíc třikrát.
Dolní Lutyně – Česká republiky
Dolnolutyňská místní část Věřňovice se sice ocitla z hlediska kvality ovzduší opět v červených číslech. Tamní lidé letos dýchali nadlimitní množství prachu v ovzduší už 39 dní, legislativa roční maximum stanovuje na 35 dní.