Domů     Jak „bije“ srdce naší planety?
Jak „bije“ srdce naší planety?
17.9.2021

O zemském jádru se toho stále moc neví, někdo s nadsázkou může říct, že mnohem více toho víme o povrchu Marsu. Nicméně vědci nyní zjistili, že zemské jádro je skutečně pevné, ale zároveň i elastické. Jak na to přišli?

Vznik pevného jádra je odhadován na dobu přibližně před 2 miliardami let. Foto: pixabay
Vznik pevného jádra je odhadován na dobu přibližně před 2 miliardami let. Foto: pixabay

Zkoumání zemského jádra je vskutku náročnou disciplínou. Chorvatský geofyzik Hrvoj Tkalčić (1970) však nyní přišel s průlomovou prací, ta pojednává o možnostech nepřímé detekce projevů jádra naší planety.

Vědeckému týmu se tak podařilo získat informace, o kterých řada výzkumníků pouze spekulovala, neustále se vyskytovaly předpoklady o stavu jádra, přestože se vrty dostaly sotva na úroveň zemské kůry.

Nově se tedy geologové zaměřili na celou řadu projevů, z nichž lze odhadnout, co vnitřek Země ukrývá.

Pevné, nebo tekuté?

Objev vnitřního zemského jádra se připisuje dánské seizmoložce Inge Lehmannové (1888-1993). Ta na základě údajů z novozélandských zemětřesení z let 1928 a 1931 přednesla v roce 1936 svou hypotézu, že je vnitřní jádro pevné.

Stále se však jednalo pouze o předpoklad. Jedním z podobných dohadů je i myšlenka, že je vnitřní jádro složené ze ztuhlých částí železa. Ještě donedávna panovalo všeobecné přesvědčení, že se zemské jádro skládá převážně ze železa (Fe) s příměsí niklu (Ni).

Podle nejnovějších zjištění se tam nachází prvků poněkud více.

Jádro je složitější, než se předpokládalo, a lze zde najít také například křemík (Si), kobalt (Co) a vědci nevylučují ani přítomnost dalších lehkých příměsí, jakými mohou být například síra (S), uhlík (C), či dokonce vodík (H) a kyslík (O).

Do dnešního dne nebylo zjištěno, zda bylo někdy jádro zcela tekuté, anebo šlo jen o určité části. Foto: pixabay
Do dnešního dne nebylo zjištěno, zda bylo někdy jádro zcela tekuté, anebo šlo jen o určité části. Foto: pixabay

Napoví sopky?

Poloměr naší planety je přibližně 6 378 km, je tedy logické, že než aby se badatelé dostali až k zemskému jádru, musí se spokojit s druhotnými projevy, které pomohou poodhalit jeho tajemství.

První, na co se vědci zaměřili, je aktivní vulkanismus, díky tomu lze s jistotou říci, že je zemské jádro stále aktivní a žhavé, důkazem je samotná rozžhavená hornina vycházející ze sopek.

Hustotu vnitřního složení mohou vědci také měřit z různé rychlosti seizmických vln. I z existence magnetosféry, která chrání Zemi před dopadem kosmických částic, se dá odhadnout rozdíl mezi rotací vnějšího a vnitřního jádra. To funguje jako dynamo a generuje kolem země magnetické pole.

Jasné důkazy

Hrvoj Tkalčić ve spolupráci s kolegou Phạm Thành Sơnem nastínil jasný důkaz o existenci pevného jádra, tím jsou seizmické J-vlny, které měly údajně vzniknout právě ve vnitřním jádru.

Tyto vlny jsou však podle měření velice slabé, a to kvůli prakticky nulové aktivitě nitřní části zemského jádra. Dlouhou dobu bylo zpozorování J-vln mezi všemi ostatními seizmickými procesy považováno za nemožné.

Tkalčić se místo přímého vyhledávání v záznamech seizmografů zaměřil na identifikaci J-vln v rozdílech měření dvou odlišných přístrojů. Oba předtím zachytily silné seizmické vlny pro dvě různá zemětřesení.

Za pomoci souvztažnosti mezi smykovými vlnami, které vznikaly při průniku pevným objektem tak mohl detekovat rychlost J-vln vnitřkem planety. Data mluví jasně, měření ukázalo nižší procentuální sílu, než naznačovaly údaje starší, a to až o 2,5 %.

Vnitřní jádro se každoročně otočí o zhruba 1-3 stupně více než jádro vnější společně se zbytkem Země. Foto: pixabay
Vnitřní jádro se každoročně otočí o zhruba 1-3 stupně více než jádro vnější společně se zbytkem Země. Foto: pixabay

Konečná verze

Ukázalo se – pokud jsou naše výsledky správné – že vnitřní jádro má jisté elastické vlastnosti podobné zlatu a platině, odhalili jsme tak, že vnitřní jádro je skutečné pevné, ale také o něco měkčí, než jsme si dříve mysleli,“ uvedl k výzkumu Tkalčić.

Díky těmto novým údajům a zjištění, že je vnitřní jádro jakousi kapslí, umožnili vědci nový náhled do geologického vývoje země v průběhu věků.

Když se přihlédne k faktu, že v jádru vzniká geomagnetické pole, je jeho skutečné probádání velice významné i pro další určování dalšího vývoje života na planetárním povrchu.

Nový nástroj

Pravděpodobná detekce J-vln může sloužit jako nový potenciální nástroj geologů a geofyziků v provádění mnoha dalších měření a upřesňování již existujících verzí všech teorií o jádru naší planety.

Tkalčićovu práci však bude třeba ještě nechat přezkoumat nezávislými týmy, než bude vůbec možné o ní uvažovat jako o platné teorii. To jistě zabere mnoho času, který bude moci nejeden vědec využít k vyvrácení této hypotézy.

Prozatím se však zdá, že geologie má v rukách nástroj vedoucí k možným novým objevům.

Uvnitř planety působí obrovský tlak, je odhadováno přibližně 1,4 milionu atmosfér. Foto: pixabay
Uvnitř planety působí obrovský tlak, je odhadováno přibližně 1,4 milionu atmosfér. Foto: pixabay

Dělení zemského jádra

Jádro planety Země rozlišujeme na vnější a vnitřní, z výzkumů vyplývá, že vnitřní jádro ztuhlo přibližně před 500 miliony lety a od té doby se neustále rozšiřuje a přeměňuje tekutou část na pevnou. Vnější jádro se vyznačuje polotekutou strukturou.

Díky stavbě zabraňuje pronikání zemětřesných s-vln (příčné – sekundární vlny) do vnitřního jádra, tyto vlny nedokážou prostoupit kapalinu. Tento „obal“ tak musí obsahovat alespoň 10 % lehkých prvků.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Související články
Věda a technika
Apple Vision Pro: Revoluce, nebo předražená hračka?
Nové 3D brýle od Applu vzbuzují obrovský rozruch. Nabízejí neuvěřitelně realistický obraz, sledování pohybů očí a rozšířenou realitu. Jsou ale skutečně přelomové, nebo jde jen o další drahý gadget pro nadšence? Zatím hlavně pro zábavu Headset je doslova našlapaný i dalšími technologiemi. Má vlastní operační systém VisionOS a technologie umožňující sledování vašich očí a rozpoznávání […]
Věda a technika
Pavouci, želvy a superplameny: Jak zvířata a oheň mění vesmírné mise
Pavouci tkající sítě ve stavu beztíže, želvy obíhající Měsíc a tajemné „chladné plameny“ – vesmírné experimenty se zvířaty a ohněm odhalují překvapivé jevy. Co se naučili vědci z těchto neobvyklých pokusů a jak to ovlivní budoucí kolonizaci Marsu? Pavouci ve vesmíru V roce 2011 vyslali vědci na ISS dva pavouky druhu nefila kyjonohá, aby zjistili, […]
Věda a technika
Od prvních 3D filmů po Apple Vision Pro: Jak virtuální realita dobývá svět
Virtuální realita není novinkou posledních let – její kořeny sahají až do 20. let minulého století. Jak se z primitivních zařízení stala technologie, která mění zábavu, medicínu i vzdělávání? A proč jsou nové 3D brýle od Applu považovány za revoluci? První kroky do virtuálního světa Ačkoliv by se mohlo zdát, že technologie využívaná k vytvoření […]
Věda a technika
Ptakopysk a korovec: Nečekaní jedovatí savci a plazi
Vypadají roztomile nebo neškodně, ale jejich jed vás může vyřadit na měsíce. Objevte fascinující svět ptakopyska podivného a korovce jedovatého – tvorů, kteří dokazují, že jed nemají jen hadi a pavouci. Má velký plochý čenich, který vypadá jako zobák, silnou kůži pokrytou hnědou srstí, široký plochý ocas a drápy s plovacími blánami. Je to sice […]
reklama
historie
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím, […]
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
Slavní, které roztřásl Parkinson: Jan Pavel II
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatsví či moc. Pro jedny svatý muž, pro druhé tvrdý konzervativec, který kryje nelegální kšefty vatikánské banky a pod koberec […]
Konkláve: Jak se volí papež?
Sixtinská kaple se svým úchvatným stropem s biblickými výjevy přivítá ročně několik milionů návštěvníků. Ale během volby nového papeže se sem nikdo nepovolaný nedostane: je útočištěm pro kolegium kardinálů. Co se odehrává za zavřenými dveřmi, za extrémního utajení a přísných bezpečnostních opatření? Samotný termín konkláve má své kořeny v latinské frázi „clausum cum clave“, což […]
reklama
záhady a tajemství
Záhadný objekt v Baltském moři: UFO, nacistická relikvie, nebo jen hříčka přírody?
V hlubinách Baltského moře se ukrývá podivný kruhový útvar, který od svého objevu v roce 2011 rozděluje vědce i nadšence záhad. Připomíná vesmírnou loď z filmů, ale co je zač doopravdy? Skrývá se v něm tajemství mimozemské civilizace, nebo jde jen o neobvyklý geologický jev? Mezinárodní firma Ocean X patří dlouhodobě mezi nejznámější a nejlépe […]
Původ lidské řeči: Tajemství, které stále hledá odpovědi
Představte si dobu, kdy naši předkové teprve začínali komunikovat. Možná vše začalo jednoduchým poukázáním na zralé ovoce. Postupně se pak z těchto prvotních pokusů o dorozumění vyvinulo něco mnohem systematičtějšího. Jak se stalo, že jsme z pouhých zvuků a gest vyvinuli něco tak složitého, jako je lidská řeč? Na začátku možná lidé používali gesta a […]
Nan Madol: Tajemné město na umělých ostrovech, které vědci nedokážou vysvětlit
V hlubinách Tichého oceánu, nedaleko ostrova Pohnpei, se ukrývá jeden z nejzáhadnějších archeologických pokladů světa – ruiny města Nan Madol. Postavené na umělých ostrůvcích z obřích čedičových kvádrů, toto místo odolává jednoznačnému vysvětlení. Kdo ho skutečně postavil a jak to dokázali? Odpovědi možná leží v zapomenuté historii dávné civilizace. Moře a oceány jsou pro nás […]
Zemřel Ježíš na kříži? Anebo vstal z mrtvých?
Křesťané věří, že v době, kterou dnes slavíme jako Boží hod velikonoční, vstal Ježíš z mrtvých – a to k nesmrtelnosti. Jak se na to dívá věda? Ta zmrtvýchvstání neuznává. Ježíš umírá na kříži zhruba za tři až šest hodin po přibití. V případě klasického ukřižování hlavou vzhůru je to neobvykle brzy – lidé umírají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz