Domů     Jak „bije“ srdce naší planety?
Jak „bije“ srdce naší planety?
17.9.2021

O zemském jádru se toho stále moc neví, někdo s nadsázkou může říct, že mnohem více toho víme o povrchu Marsu. Nicméně vědci nyní zjistili, že zemské jádro je skutečně pevné, ale zároveň i elastické. Jak na to přišli?

Vznik pevného jádra je odhadován na dobu přibližně před 2 miliardami let. Foto: pixabay
Vznik pevného jádra je odhadován na dobu přibližně před 2 miliardami let. Foto: pixabay

Zkoumání zemského jádra je vskutku náročnou disciplínou. Chorvatský geofyzik Hrvoj Tkalčić (1970) však nyní přišel s průlomovou prací, ta pojednává o možnostech nepřímé detekce projevů jádra naší planety.

Vědeckému týmu se tak podařilo získat informace, o kterých řada výzkumníků pouze spekulovala, neustále se vyskytovaly předpoklady o stavu jádra, přestože se vrty dostaly sotva na úroveň zemské kůry.

Nově se tedy geologové zaměřili na celou řadu projevů, z nichž lze odhadnout, co vnitřek Země ukrývá.

Pevné, nebo tekuté?

Objev vnitřního zemského jádra se připisuje dánské seizmoložce Inge Lehmannové (1888-1993). Ta na základě údajů z novozélandských zemětřesení z let 1928 a 1931 přednesla v roce 1936 svou hypotézu, že je vnitřní jádro pevné.

Stále se však jednalo pouze o předpoklad. Jedním z podobných dohadů je i myšlenka, že je vnitřní jádro složené ze ztuhlých částí železa. Ještě donedávna panovalo všeobecné přesvědčení, že se zemské jádro skládá převážně ze železa (Fe) s příměsí niklu (Ni).

Podle nejnovějších zjištění se tam nachází prvků poněkud více.

Jádro je složitější, než se předpokládalo, a lze zde najít také například křemík (Si), kobalt (Co) a vědci nevylučují ani přítomnost dalších lehkých příměsí, jakými mohou být například síra (S), uhlík (C), či dokonce vodík (H) a kyslík (O).

Do dnešního dne nebylo zjištěno, zda bylo někdy jádro zcela tekuté, anebo šlo jen o určité části. Foto: pixabay
Do dnešního dne nebylo zjištěno, zda bylo někdy jádro zcela tekuté, anebo šlo jen o určité části. Foto: pixabay

Napoví sopky?

Poloměr naší planety je přibližně 6 378 km, je tedy logické, že než aby se badatelé dostali až k zemskému jádru, musí se spokojit s druhotnými projevy, které pomohou poodhalit jeho tajemství.

První, na co se vědci zaměřili, je aktivní vulkanismus, díky tomu lze s jistotou říci, že je zemské jádro stále aktivní a žhavé, důkazem je samotná rozžhavená hornina vycházející ze sopek.

Hustotu vnitřního složení mohou vědci také měřit z různé rychlosti seizmických vln. I z existence magnetosféry, která chrání Zemi před dopadem kosmických částic, se dá odhadnout rozdíl mezi rotací vnějšího a vnitřního jádra. To funguje jako dynamo a generuje kolem země magnetické pole.

Jasné důkazy

Hrvoj Tkalčić ve spolupráci s kolegou Phạm Thành Sơnem nastínil jasný důkaz o existenci pevného jádra, tím jsou seizmické J-vlny, které měly údajně vzniknout právě ve vnitřním jádru.

Tyto vlny jsou však podle měření velice slabé, a to kvůli prakticky nulové aktivitě nitřní části zemského jádra. Dlouhou dobu bylo zpozorování J-vln mezi všemi ostatními seizmickými procesy považováno za nemožné.

Tkalčić se místo přímého vyhledávání v záznamech seizmografů zaměřil na identifikaci J-vln v rozdílech měření dvou odlišných přístrojů. Oba předtím zachytily silné seizmické vlny pro dvě různá zemětřesení.

Za pomoci souvztažnosti mezi smykovými vlnami, které vznikaly při průniku pevným objektem tak mohl detekovat rychlost J-vln vnitřkem planety. Data mluví jasně, měření ukázalo nižší procentuální sílu, než naznačovaly údaje starší, a to až o 2,5 %.

Vnitřní jádro se každoročně otočí o zhruba 1-3 stupně více než jádro vnější společně se zbytkem Země. Foto: pixabay
Vnitřní jádro se každoročně otočí o zhruba 1-3 stupně více než jádro vnější společně se zbytkem Země. Foto: pixabay

Konečná verze

Ukázalo se – pokud jsou naše výsledky správné – že vnitřní jádro má jisté elastické vlastnosti podobné zlatu a platině, odhalili jsme tak, že vnitřní jádro je skutečné pevné, ale také o něco měkčí, než jsme si dříve mysleli,“ uvedl k výzkumu Tkalčić.

Díky těmto novým údajům a zjištění, že je vnitřní jádro jakousi kapslí, umožnili vědci nový náhled do geologického vývoje země v průběhu věků.

Když se přihlédne k faktu, že v jádru vzniká geomagnetické pole, je jeho skutečné probádání velice významné i pro další určování dalšího vývoje života na planetárním povrchu.

Nový nástroj

Pravděpodobná detekce J-vln může sloužit jako nový potenciální nástroj geologů a geofyziků v provádění mnoha dalších měření a upřesňování již existujících verzí všech teorií o jádru naší planety.

Tkalčićovu práci však bude třeba ještě nechat přezkoumat nezávislými týmy, než bude vůbec možné o ní uvažovat jako o platné teorii. To jistě zabere mnoho času, který bude moci nejeden vědec využít k vyvrácení této hypotézy.

Prozatím se však zdá, že geologie má v rukách nástroj vedoucí k možným novým objevům.

Uvnitř planety působí obrovský tlak, je odhadováno přibližně 1,4 milionu atmosfér. Foto: pixabay
Uvnitř planety působí obrovský tlak, je odhadováno přibližně 1,4 milionu atmosfér. Foto: pixabay

Dělení zemského jádra

Jádro planety Země rozlišujeme na vnější a vnitřní, z výzkumů vyplývá, že vnitřní jádro ztuhlo přibližně před 500 miliony lety a od té doby se neustále rozšiřuje a přeměňuje tekutou část na pevnou. Vnější jádro se vyznačuje polotekutou strukturou.

Díky stavbě zabraňuje pronikání zemětřesných s-vln (příčné – sekundární vlny) do vnitřního jádra, tyto vlny nedokážou prostoupit kapalinu. Tento „obal“ tak musí obsahovat alespoň 10 % lehkých prvků.

Foto: Úvodní foto: pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Věda a technika
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
Věda a technika
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
Věda a technika
Očkovací debakl „flugate“: Zatěžkávací zkouška pro test LAL
V únoru 1976 se na americkém území objevily první případy prasečí chřipky H1N1. Federální vláda USA okamžitě nařídila farmaceutickým firmám začít vyrábět vakcíny ve velkém. Pod heslem naočkovat „každého muže, ženu a dítě“ do začátku chřipkové sezóny byla spuštěna masivní očkovací kampaň. Necelé dva týdny od jejího zahájení se začaly množit případy horečky, paralýzy a […]
reklama
svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
reklama
věda a technika
Ústní hygiena pomáhá předcházet vážným nemocem
Čištění zubů dvakrát denně není jen prevencí zubního kazu, jak by se mohlo zdát. Podle odborníků je dodržování ústní hygieny důležité i jako prevence řady vážných onemocnění. Jaké choroby toto „lajdáctví“ způsobit?   Narušení rovnováhy ústního bakteriálního mikrobiomu, k němuž může dojít i v důsledku nedostatečné ústní hygieny, může vést k tomu, že se v ústech přemnoží škodlivé bakterie, […]
Slavní průmyslníci: Kteří padli do náruče nacistům?
Budují velké firmy. Někteří usilují o světový mír, aby se vzápětí skamarádili s německými nacisty, jiní jdou Hitlerovi nebo Mussolinimu vstříc rovnou. Tresty se jim přitom většinou vyhnou. Z malé dílny na jemnou mechaniku, založené roku 1886 ve Stuttgartu, vybuduje německý podnikatel Robert Bosch (1861–1942) obří podnik. Po první světové válce se však soustředí i na politiku […]
Opravdu se sloni bojí myší?
Před čím ten obří tvor utíká? Honí ho přeci myš! Podobné scény dobře známe z filmů či kreslených pohádek pro děti. Skutečně se ale sloni miniaturních hlodavců tak bojí? A jak je to s jinými zažitými představami o zvířatech? Byl jednou jeden slon, kterému vylezla myš na chobot. Slona to rozčiluje a snaží se ji […]
Počátky bezdrátového volání: První mobil měřil 25 centimetrů
Kdy se poprvé objevilo bezdrátové volání? Je nástup mobilních telefonů záležitostí konce 20. století, nebo se podobná technologie objevila už dříve? Za předchůdce bezdrátového volání můžeme považovat bezdrátový telegraf. Ten si dá patentovat 2. června 1896 italský fyzik Guglielmo Marconi (1874–1937). Instaluje anténu na střechu britského ministerstva pošt v Londýně a další na budovu vzdálenou od […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (