Skip to content
reklama
reklama

Jak „bije“ srdce naší planety?

blank

O zemském jádru se toho stále moc neví, někdo s nadsázkou může říct, že mnohem více toho víme o povrchu Marsu. Nicméně vědci nyní zjistili, že zemské jádro je skutečně pevné, ale zároveň i elastické. Jak na to přišli?

blank
Vznik pevného jádra je odhadován na dobu přibližně před 2 miliardami let. Foto: pixabay

Zkoumání zemského jádra je vskutku náročnou disciplínou. Chorvatský geofyzik Hrvoj Tkalčić (1970) však nyní přišel s průlomovou prací, ta pojednává o možnostech nepřímé detekce projevů jádra naší planety.

Vědeckému týmu se tak podařilo získat informace, o kterých řada výzkumníků pouze spekulovala, neustále se vyskytovaly předpoklady o stavu jádra, přestože se vrty dostaly sotva na úroveň zemské kůry. Nově se tedy geologové zaměřili na celou řadu projevů, z nichž lze odhadnout, co vnitřek Země ukrývá.

Pevné, nebo tekuté?

Objev vnitřního zemského jádra se připisuje dánské seizmoložce Inge Lehmannové (1888-1993). Ta na základě údajů z novozélandských zemětřesení z let 1928 a 1931 přednesla v roce 1936 svou hypotézu, že je vnitřní jádro pevné.

Stále se však jednalo pouze o předpoklad. Jedním z podobných dohadů je i myšlenka, že je vnitřní jádro složené ze ztuhlých částí železa. Ještě donedávna panovalo všeobecné přesvědčení, že se zemské jádro skládá převážně ze železa (Fe) s příměsí niklu (Ni).

Podle nejnovějších zjištění se tam nachází prvků poněkud více. Jádro je složitější, než se předpokládalo, a lze zde najít také například křemík (Si), kobalt (Co) a vědci nevylučují ani přítomnost dalších lehkých příměsí, jakými mohou být například síra (S), uhlík (C), či dokonce vodík (H) a kyslík (O).

blank
Do dnešního dne nebylo zjištěno, zda bylo někdy jádro zcela tekuté, anebo šlo jen o určité části. Foto: pixabay

Napoví sopky?

Poloměr naší planety je přibližně 6 378 km, je tedy logické, že než aby se badatelé dostali až k zemskému jádru, musí se spokojit s druhotnými projevy, které pomohou poodhalit jeho tajemství. První, na co se vědci zaměřili, je aktivní vulkanismus, díky tomu lze s jistotou říci, že je zemské jádro stále aktivní a žhavé, důkazem je samotná rozžhavená hornina vycházející ze sopek.

Hustotu vnitřního složení mohou vědci také měřit z různé rychlosti seizmických vln. I z existence magnetosféry, která chrání Zemi před dopadem kosmických částic, se dá odhadnout rozdíl mezi rotací vnějšího a vnitřního jádra.

To funguje jako dynamo a generuje kolem země magnetické pole.

Jasné důkazy

Hrvoj Tkalčić ve spolupráci s kolegou Phạm Thành Sơnem nastínil jasný důkaz o existenci pevného jádra, tím jsou seizmické J-vlny, které měly údajně vzniknout právě ve vnitřním jádru. Tyto vlny jsou však podle měření velice slabé, a to kvůli prakticky nulové aktivitě nitřní části zemského jádra.

Dlouhou dobu bylo zpozorování J-vln mezi všemi ostatními seizmickými procesy považováno za nemožné. Tkalčić se místo přímého vyhledávání v záznamech seizmografů zaměřil na identifikaci J-vln v rozdílech měření dvou odlišných přístrojů.

Oba předtím zachytily silné seizmické vlny pro dvě různá zemětřesení. Za pomoci souvztažnosti mezi smykovými vlnami, které vznikaly při průniku pevným objektem tak mohl detekovat rychlost J-vln vnitřkem planety.

Data mluví jasně, měření ukázalo nižší procentuální sílu, než naznačovaly údaje starší, a to až o 2,5 %.

blank
Vnitřní jádro se každoročně otočí o zhruba 1-3 stupně více než jádro vnější společně se zbytkem Země. Foto: pixabay

Konečná verze

Ukázalo se – pokud jsou naše výsledky správné – že vnitřní jádro má jisté elastické vlastnosti podobné zlatu a platině, odhalili jsme tak, že vnitřní jádro je skutečné pevné, ale také o něco měkčí, než jsme si dříve mysleli,“ uvedl k výzkumu Tkalčić.

Díky těmto novým údajům a zjištění, že je vnitřní jádro jakousi kapslí, umožnili vědci nový náhled do geologického vývoje země v průběhu věků. Když se přihlédne k faktu, že v jádru vzniká geomagnetické pole, je jeho skutečné probádání velice významné i pro další určování dalšího vývoje života na planetárním povrchu.

Nový nástroj

Pravděpodobná detekce J-vln může sloužit jako nový potenciální nástroj geologů a geofyziků v provádění mnoha dalších měření a upřesňování již existujících verzí všech teorií o jádru naší planety. Tkalčićovu práci však bude třeba ještě nechat přezkoumat nezávislými týmy, než bude vůbec možné o ní uvažovat jako o platné teorii.

To jistě zabere mnoho času, který bude moci nejeden vědec využít k vyvrácení této hypotézy. Prozatím se však zdá, že geologie má v rukách nástroj vedoucí k možným novým objevům.

blank
Uvnitř planety působí obrovský tlak, je odhadováno přibližně 1,4 milionu atmosfér. Foto: pixabay

Dělení zemského jádra

Jádro planety Země rozlišujeme na vnější a vnitřní, z výzkumů vyplývá, že vnitřní jádro ztuhlo přibližně před 500 miliony lety a od té doby se neustále rozšiřuje a přeměňuje tekutou část na pevnou. Vnější jádro se vyznačuje polotekutou strukturou.

Díky stavbě zabraňuje pronikání zemětřesných s-vln (příčné – sekundární vlny) do vnitřního jádra, tyto vlny nedokážou prostoupit kapalinu. Tento „obal“ tak musí obsahovat alespoň 10 % lehkých prvků.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...