Domů     Lucius Annaeus Seneca: Největší z filosofů si otevřel žíly
Lucius Annaeus Seneca: Největší z filosofů si otevřel žíly
13.12.2022

Většina Říma lehne roku 64 popelem. To ale nebude jediné zlo, které číhá v křivolakých uličkách antiky. Z nařízení císaře Nerona si vezme život básník Lucanus nebo senátor Gaius Piso. Zabije se i nejvlivnější filosof říše – protože mu nic jiného nezbyde…

Skličující pocit mu zalézá pod kůži. Ve světě roku 65 po Kristu dožívá stařičký muž, legenda antiky. „Život byl dán člověku s podmínkou, že zemře,“ říkává s oblibou již v době, kdy na čele ještě nemá jedinou vrásku. Teď sedí po boku přátel a rodiny.

Jako by na někoho čekal. Vtom vstoupí do bohaté síně posel. Je nekompromisní. Nezdržuje se formalitami nebo zdvořilostmi. Přistoupí ke státníkovi a s kamennou tváří přečte vzkaz od vládce Říma: „Císař chce tvou smrt!“

Vychová ho… A pak musí zemřít

V síni propukne zděšení. Ženy se překřikují, muži rozhořčeně máchají rukama. Lucius Annaeus Seneca (4 př. n. l. – 65 n. l.) se poklidně rozhlédne a vstane. Nasadí smířlivý výraz podvolení se.

„Mohu alespoň sepsat závěť?“ zeptá se s klidným hlasem. „Ne, císař Nero tě chce mrtvého okamžitě!“ Seneca bezhlesně kývne. Obrátí se ke svým přátelům, pronese pár posledních vět. O několik chvil později leží ve vaně s horkou vodou.

Ze zápěstí mu teče tenký potůček krve. Smrt přichází pomalu. Císařově rozkazu se neodporuje, a tak si filosof podřízne žíly. Stane se jedním z 19 mrtvých v rozsáhlém spiknutí namířeném proti císaři Neronovi (37–68). Je to paradox.

Chybělo jen málo a Seneca se mohl nazývat Neronovým nevlastním otcem. Učil ho, vychoval ho. Řím se ale změní v pekelnou tryznu pomatence, který nařídí smrt největšímu básníkovi a filosofovi antiky – Senecovi mladšímu.

Požár Říma se v roce 64 stal nebývalou tragédií. FOTO: Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo
Požár Říma se v roce 64 stal nebývalou tragédií. FOTO: Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo

10 okrsků lehne popelem

Roku 64 našeho letopočtu se impérium těší nebývalému hospodářskému i kulturnímu rozkvětu. Je zlatá doba říše. Jedna skvrna na jinak skvělém období přece jen bude: „Je to blázen. Je to šílenec!“ nese se ulicemi Říma. Řeč je samozřejmě o císaři Neronovi.

V červenci 64 Řím zjistí, že může být i hůř. Nad městem roztáhne pařáty ohnivý kohout. Devět dní 7000 mužů Cohortes vigilum, římského sboru hasičů a policistů, prohrává boj s nenažranými plameny. Mají vybavení, výstroj i výcvik. Živel přesto zkrotit nejde.

Popelem lehne 10 ze 14 římských okrsků. Nero přitom údajně sedí v zahradách paláce a zpívá. Prý to je on, kdo zapálil Řím. Proč by to dělal? Podle mnohých chtěl pozemky pro svůj rozlehlý palác zvaný Zlatý dům! Dnešní historici ale obvinění považují za smyšlené.

Umučená Epicharis nepromluví

Právě požár nechá vzplanout myšlenky na odstranění tyrana. Dohromady se dá skupina vlivných občanů pod vedením oblíbeného senátora Gaia Calpurnia Pisa (?–65). Pohled na ně učaruje:

senátoři, vojáci, tribuni, centurioni, pretoriáni a povstalci dokonce zlákají i jednoho z prefektů, tedy vážených velitelů pretoriánské gardy. Plán zní jednoduše: Zabít Nerona a na post císaře dosadit za pomoci pretoriánských jednotek právě Pisa.

„Uděláme to v březnu, až Nero přijede do Pisonovy vily v Bajích,“ shodnou se. Jde o místo, které dnes leží v jihoitalském regionu Kampánie. Jenže všechno se zamotá.

Přičinlivá žena jménem Epicharis se snaží získat pro spiklenecký spolek dalšího člena, námořního velitele Procula. Tlačí moc na pilu – a námořník ihned povstalce udá.

Epicharis mučí několik dní, přesto než zemře, neprozradí ani slovo. Datum plánovaného atentátu se proto posune na duben roku 65.

Epicharis další spiklence neprozradila. FOTO: BNF / Creative Commons / volné dílo
Epicharis další spiklence neprozradila. FOTO: BNF / Creative Commons / volné dílo

Lichvář a smilník

Seneca je znechucený. Sleduje rozmach impéria a morální úpadek. Jenže sám pro oči nevidí. Mistr vytříbeného jazyka, promyšlené filosofie, úspěchu je jedním z nejplodnějších autorů prózy, poezie a divadelních her své doby. A také je nevýslovně bohatý.

I když ve svých spisech ostře napadá „shromažďovače“ peněz slovy: „Lidé se celý život věnují šetření, dělají plány do daleké budoucnosti, přitom největší ztrátou života je odklad,“ sám půjčuje po Římě lidem peníze s nehorázným úrokem. A jeho morálka?

Kdyby tehdy existoval bulvární tisk, byl by Seneca na jeho titulních stranách každý týden. Vstoupí do dějin drbů jako obviněný cizoložník.

Prý udržuje poměr se sestrou císaře Caliguly (12–41), s o generaci mladší Julií Livillou (18–41)!

Potíže s císaři

„Nechám toho drzého učence přibít na kříž!“ křičí Caligula v době, kdy se Nero ještě pomočuje do plenek. Nejde o pomluvy kvůli cizoložství, nad tím Caligula mávne rukou.

Daleko horší je fakt, že Senecu zbožňuje prostý lid a své příznivce má i ve vyšších kruzích. Proč to Caligulovi vadí? Seneca je oblíbenější než on! Bojí se snad císař, že by se poeta a filosof mohl posadit na trůn místo něj?

Caligula proto chce básníka a státníka odstranit. Zaúřaduje souhra šťastných náhod. Císař nechá Senecu na pokoji v domnění, že stejně brzy zemře na nemoc. Jenže namísto toho spiklenci zabijí samotného Caligulu.

Problémy má Seneca i s jeho nástupcem, císařem Claudiem (10–54). A pak se v roce 49 stane vychovatelem mladého Nerona. Filosofovi je 53 let, zato budoucímu císaři jen 12 roků. Nic nenasvědčuje tomu, jak zrůdný tyran z něj vyroste.

2000 loajálních sesterciů

V roce 65 už Nero řádí jako blázen a tyran. Spiknutí a vražda mají být klíčem k řešení – šílenec musí být odstraněn. Jenže plán praskne. Z chystané vraždy je obviněno celkem 41 lidí: 19 senátorů, sedm jezdců, 11 vojáků a čtyři ženy.

Řím zažije neuvěřitelný skandál. Nero zuří. Je paranoidní. Snad by na všechno zapomněl, ale drásá ho představa, že se do komplotu zapojili i pretoriáni, elitní jednotky chránící císaře. Vždyť jejich loajalita je pověstná.

Nero pro jistotu každému z mužů vyplatí jednorázovou odměnu 2000 sesterciů a ještě přidá obilí zdarma, aby si udržel jejich oddanost.

Smířený stařec

Rozsah konspirace je obrovský. Císař nechá mučit každého. Chce jména. Chce dostat všechny. Zjistí nejen klíčovou roli Pisona, ale podezření padne i na Senecu, 69letého stařičkého pána s prořídlými vlasy a hustým bílým plnovousem. Nemá sílu utíkat.

Nemá náladu se přít. Když jednoho dne přijde Neronův posel v uniformě, je mu všechno jasné. „Císař si žádá tvou smrt!“ slyší. Ostatní jsou v šoku, ne však on. Ve vzduchu v tu chvíli visí nevyslovená otázka: Byl věhlasný státník, básník a filosof skutečně zapletený do spiknutí?

Senecovu smrt zobrazil malíř Manuel Sánchez v 19. století. FOTO: Galería online / Creative Commons / volné dílo
Senecovu smrt zobrazil malíř Manuel Sánchez v 19. století. FOTO: Galería online / Creative Commons / volné dílo

Žárlil císař na jeho talent?

Podle většiny současných historiků ne. Možná Nero jen žárlil na Senecovo bohatství a umělecké nadání, které sám neměl. Seneca si už jako mladý pokládal otázky o smyslu života, aniž by na ně čekal odpověď. „Kdo nechce zemřít, nechce vlastně ani žít.

Vždyť život nám byl dán s podmínkou, že zemřeme. K tomuto cíli se ubíráme životem.“ Uvažoval o sebevraždě, podle něj nejdůstojnějším způsobu, jak odejít ze života. Přání se mu splní, i když trochu jinak, než si představoval.

Smrtka vrací úrok

Seneca ještě stačí utišit pláč svých blízkých: „Smrti by ses musel bát, kdyby s tebou mohla setrvat. Ona však ve skutečnosti ještě nedojde anebo již přejde.“ Vezme nůž. Protože nemůže napsat závěť, rozloučí se tím, co umí nejlíp – slovy.

„Když se vám nemohu odvděčit penězi, zanechám vám něco lepšího. Obraz mého já!“ Přetne si na pažích žíly. Život odchází s krví trýznivě pomalu. Čepel proto rozřízne ještě žíly na holeních a pod koleny.

Pro jistotu vypije lektvar bolehlavu, stejně, jako to udělal kdysi Sokrates (469–399 př. n. l.). Seneca vydechne v horké lázni. Stejně jako on musí zemřít dalších 18 spiklenců. Na samotného Nerona přijde řada o tři roky později.

Dáma s kosou mu Senecův ortel vrátí i s úroky. Z rozhodnutí senátu musí císař také spáchat sebevraždu. S jeho pádem tak skončí více než 90letá vláda julsko-klaudijské dynastie.

Foto: Calidius / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo, BNF / Creative Commons / volné dílo, Galería online / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Historie
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Historie
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
reklama
věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz