Domů     Největší vědecké spory historie: Hádka skončila až Hobbesovou smrtí!
Největší vědecké spory historie: Hádka skončila až Hobbesovou smrtí!
11.4.2017

Jeden z nejznámějších vědeckých sporů 17. století měl dvě hlavní postavy: filozofa Thomase Hobbese a matematika Johna Wallise. Místo děje: Anglie, předmět sporu: kvadratura kruhu.

Sedmnácté století rozhodně nebylo pro Evropu dobou plnou rozkvětu. Kontinentální Evropou zmítala třicetiletá válka, tvářící se jako konflikt dvou křesťanských větví, ale jako vždy šlo především o moc.

V roce 1642 zachvátily boje i Anglii, vypukla zde občanská válka mezi republikány a roayalisty. Takové prostředí bylo ideální pro vyřizování osobních půtek. Ani vědecká půda se jim zdaleka nevyhnula.

Thomas Hobbes přišel na svět v britském Malmesbury v roce 1588. O vzdělání malého Thomase se staral především jeho strýc, protože otec po sporu s jedním knězem od rodiny odešel.

Thomas projevoval zájem o geografii a astronomii, jenže jeho životním osudem se měla posléze stát geometrie.

V roce 1628 se při jedné ze svých cest po Evropě seznámil z pracemi řeckého matematika a geometra Eukleida, který žil ve 3. století před naším letopočtem. Hobbes jimi byl doslova uchvácen.

Zvláště ho zaujala Eukeidova představa, že věta, která na první pohled zdaleka není pravdivá, může být dokázána prostřednictvím matematických metod. Hobbes tuto metodu uplatnil nejen ve svých geometrických, ale i ve filozofických spisech.

Na Hobbse měl velký vliv i italský astronom, filozof a fyzik Galileo Galilei (1564 – 1642), se kterým se i osobně setkal.

Galileovu myšlenku, že každý pohyb fyzikálního tělesa lze vyjádřit i matematickými výrazy, vzal Hobbes za svou a šel ještě dál. Aplikoval ji nejen na tělesa, ale i na duševní pochody.

Je autorem díla Základy, ve kterém zpřesnil deduktivní chápání matematiky, založené na definicích, všeobecných pojmech, tedy v souhrnu principů, které dnes označujeme jako axiómy, a na vzájemně na sobě nezávislých pravidlech.

Z Euklidových pravidel je nejznámější poslední, páté, že bodem v rovině je možné vést jen jednu rovnoběžku k dané přímce.

Celé dílo Základy se zabývá rovinnou geometrií, teorii čísel a prostorovou geometrií. Toto chápaní geometrie bez námitek platilo až do 19. století.

Hobbes musel často pro své názory odolávat útokům ze všech stran. Byl označován za ateistu (což v té době platilo za urážku), žida (což leckde bohužel platí za nadávku i v současnosti) nebo satanistu.

Byl však především racionalista a kategoricky proto odmítal existenci jakýchkoli nehmotných substancí. To se pochopitelně nemohlo líbit církvi.

Počátkem 60. let 17. století dokonce skupina kleriků vášnivě žádala britský parlament, aby Hobbes mohl být jako kacíř upálen. To se sice nestalo, ale církev dosáhla alespoň toho, že byly páleny jeho knihy.

A církev nejspíš měla prsty i v požáru, který v roce 1666 vypukl před Hobbesovým domem.

Thomas Hobbes byl přesvědčen o tom, že člověk je od přirozenosti zlý, agresivní a podlý. To, že tyto vlastnosti neprojevuje v plné šíři, je dáno strachem z násilné smrti. Proto byla vytvořena jednotka, kterou zveme státem a ta má za úkol jedince ochránit. Aby vše fungovalo, musí se člověk vzdát jistých svobod.

Hobbes přirovnává stát k mýtické obludě Leviathanovi. Podobně jako ona stvůra, i stát vyžaduje jen jednu řídící inteligenci. Nelze se tedy divit, že Hobbes byl zastáncem monarchie.

Ne však kvůli tomu, že by uznával královskou moc jako danou od Boha, nýbrž proto, že absolutistický stát podle jeho názoru dokáže nejlépe ochránit jedince.

Nadaný vědec a Hobbesův velký odpůrce John Wallis byl o celou generaci mladší – narodil se o 24 let později než Hobbes. Řízení osudu ho přivedlo na dráhu klerika a v roce 1640 se stal biskupem z Winchesteru.

Duchovní kariéra mu však nezabránila v tom, aby se nadále nezajímal o matematiku. Právě jemu například vděčíme za zavedení symbolu pro nekonečno.

V roce 1649 se Wallis stal profesorem geometrie na univerzitě v Oxfordu v jižní Anglii a jeho matematickou práci ocenili i takoví velikáni vědy, jakými bezesporu byli Isaac Newton nebo Blaise Pascal.

Wallisova šíře zájmů se ovšem neomezovala jen na matematiku. Zabýval se i řečí pro sluchově postižené, gramatikou a jako biskup pochopitelně i teologií.

Kde se vzalo rivalství mezi Hobbesem a Wallisem se dnes už těžko dozvíme, ale pravděpodobně za to může Hobbesův odmítavý postoj k učení církve a jeho nedostatky v matematice, ve které ho Wallis o hlavu převyšoval.

Každopádně, když Wallis se svými kolegy ustanovil vědeckou Londýnskou královskou společnost, kde zaujal jedno z čelných míst, měl do ní Hobbes vstup zapovězený.

„Narýsujte úsečku. Zapíchněte kružítko do jednoho konce úsečky, vezměte do kružítka délku úsečky a narýsujte kruh. Pak s pomocí pravítka a kružítka sestrojte v libovolném, ale konečném počtu kroků čtverec o stejném obsahu, jaký má původní kruh.“

To je princip sestrojení kvadratury kruhu. V eukleidovském pojetí geometrie je zcela neřešitelný, přesto se mnoho tehdejších matematiků nechalo zlákat vidinou slávy a neustále se o jeho vyřešení pokoušeli.

Geometry tento problém vzrušoval už od dob starého Řecka a v době, kdy žili Hobbes a Wallis, byl tento problém mezi matematiky stále velice živý.

Ve sporu Hobbes versus Wallis však šlo o víc. Hobbes postavil svou filozofii na matematických základech a biskup Wallis si z toho odvodil následující:

„Hobbesův Leviathan (mýtická obluda) napadá a ničí naše univerzity a především kněze, duchovenstvo a celou církev, jako by křesťanský svět neměl žádné poznání.

Jako by lidé nemohli chápat náboženství, pokud nerozumějí filozofii, a filozofii, pokud nerozumějí matematice. Je tedy nutné, aby mu nějaký matematik obrácenou argumentací ukázal, jak málo matematice, ze které čerpá svou troufalost, rozumí.

A nesmíme se nechat odradit jeho nadutostí, v níž na nás bude, jak víme, plivat jedovaté sliny.“

To jsou silná slova. A nepřekvapí tedy, že Wallis ke konci svého vyjádření už používá první osobu. Byl to totiž právě on, kdo odpověděl na Hobbesovy názory. V díle Elenchus Geometrie Hobbianae se snaží Hobbesovy myšlenky rozmetat, jak jen to jde.

Chvíli se mu vysmívá, chvíli ho na oko přátelsky poučuje. Postupně tak vyvrátil veškeré Hobbesovy matematické postupy.

Thomas Hobbes se však zlomit nenechal. Hozenou rukavici přijal, stejně tak i Wallisův tón. V době, kdy vyšel Wallisův spis, chystal právě Hobbes další knihu.

Wallisova kritika jí udělala vynikající reklamu a Hobbes do ní přidal ještě dovětek s názvem „Šest lekcí profesorům matematiky, jedna pro profesora geometrie a zbývající pro profesora astronomie“.

Kdo měl být tím profesorem geometrie je nad slunce jasné, pro přesnost dodejme, že profesorem astronomie byl míněn Wallisův přítel Seth Ward.

A Hobbes si vůbec nebral servítky. Hned v úvodu píše: „V sedmé až třinácté kapitole této knihy jsem napravil a vysvětlil principy geometrie, tedy odvedl jsem tu práci, za kterou doktor  Wallis sklízí odměnu.“ A šel ještě dál. Nakonec Wallisova díla označil za snůšku blábolů a nesmyslů.

Jenže, o několik let později byly tyto „bláboly a nesmysly“ základním kamenem, ze kterého Newton vytvořil diferenciální počet…

Podobné půtky pak pokračovaly až do Hobbesovy smrti v roce 1670. Oba vážení pánové si naprosto nic nedarovali a zdá se dokonce, že se téměř těšili na okamžik, kdy opět budou moci toho druhého zesměšnit.

Hobbes byl navíc celou dobu v nevýhodě, že proti němu stála celá Londýnská královská společnost. Pomohl například formulovat mechanistické pojetí přírody, kdy nástrojem jeho myšlení byla dedukce.

Královská společnost však už byla o krok napřed, směrem k experimentální a induktivní vědě (pozorování,  indukce hypotézy, potvrzení hypotézy).

Spor, který se táhnul po desetiletí, vyzněl matematicky jednoznačně pro Wallise. Hobbes byl přece jen spíš filozof. Později jeho myšlenky ovlivnily takové myslitele, jakým byl třeba holandský filozof Spinoza.

To, že Hobbes ve sporu s Wallisem prohrál, však rozhodně nezmenšuje sílu jeho učení.

Foto: wikipedie, Probaway, Time-Price-Research
Související články
Věda a technika
Krvavá tečka za leteckou přehlídkou: 543 raněných, 28 mrtvých dětí
Na letišti Sknyliv nedaleko Lvova se 27. července 2002 tlačí více jak 10 000 zvědavých diváků. Je krásná sobota 27. července 2002. Ukrajinské letectvo dokáže nad hlavami fascinovaných návštěvníků vykouzlit skutečné divy akrobacie. Slaví se totiž výročí 14. sboru ukrajinského letectva.   Z ranveje se právě odlepuje dvoumotorový stíhací letoun schopný plnit mise za každého […]
Věda a technika
Sport ve víru moderních technologií: Spravedlivé oko či nabíjecí míč!
Mocně se odrazí ze skokanského můstku a v mžiku ho skryje vodní hladina. Trenér nevěřícně kroutí hlavou a civí na stopky. Když jeho svěřenec dohmátne v rekordním čase, mají o oba jasno. Za nadlidský výkon mohou nové plavky! Fotbalové Mistrovství Evropy, které se letos koná v Německu a proběhne na přelomu června a července, klepe na dveře. Rozruch […]
Věda a technika
Tragédie v Sacramento: Zmrzlina s pachutí smrti
Nalézáme se 5 km od centra kalifornského Sacramenta, na letišti Sacramento Executive Airport. Zvědavým očím se zde právě chystá představit proudový stíhací letoun Canadair Sabre Mk 5. Má to ale dva velké háčky…   Stroj byl vyřazen z provozu již roku 1961. O 10 let později je prodán, a teď, roku 1972, 24. září v […]
Věda a technika
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
reklama
věda a technika
Lék na dlouhověkost? Leťte do vesmíru!
Konsternovaní diváci se zatajeným dechem sledují, jak muž ve sněhobílém skafandru seskakuje ze žebříku na prašnou zem. Poprvé v historii se lidská nohy dotýká Měsíce. Téměř okamžitě odstartují dohady, jaký vliv může mít taková návštěva na náš organismus. Jeden příklad za všechny – posádka Apolla 11. Neil Armstrong (1930–2012) umírá v 82 letech, Michael Collins (1930–2021) […]
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
věda a technika
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz